Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Domov, nebo skládka jedů?

  11:00
U nás doma je bezpečno, tam žádná chemie není, myslí si mnoho lidí. Většinou se mýlí. "Chemické látky najdete v domácnosti téměř všude," tvrdí Kamil Repeš ze sdružení Arnika, které se zaměřuje na omezování znečištění životního prostředí toxickými látkami. Mohou se uvolňovat do vzduchu, dostávat se do těla, postupně se ukládat a ničit zdraví.

Chemické látky najdete v domácnosti téměř všude. | foto: Dreamstime

Osm rad, jak bydlet v domácnosti bez jedů - čtěte ZDE

Jak moc chemikálie škodí, záleží na koncentraci, délce jejich působení a na tom, jak jsou lidé vůči nim odolní. Nejvíce jsou ohroženy malé děti, dále pak staří lidé, těhotné ženy a astmatici.

"Některé látky mohou způsobovat příznaky podobné alergickým potížím, tedy kašel, rýma, pálení sliznic a očí. U citlivějších lidí mohou přejít až k astmatickému záchvatu,“ vysvětluje Miroslava Mikešová ze Státního zdravotního ústavu.

Častými akutními příznaky při zvýšených koncentracích škodlivých látek jsou i bolest hlavy, únava a ospalost. K nejzávažnějším důsledkům mohou při dlouhodobém působení vysokých koncentrací některých chemických látek patřit například problémy s plodností či zvýšené riziko vzniku rakoviny.

Hledejte ekoznačku
Výrobky, které jsou prověřené a nezávadné, jsou označené ekoznačkou. V Česku je to kulaté logo s nápisem Ekologicky šetrný výrobek, jejž garantuje ministerstvo životního prostředí. V Evropě se používá The Flower - Květina. Seznam produktů bez škodlivých látek najdete na internetových stránkách CENIA, české informační agentury životního prostředí - www.ekoznacka.cz.

Pozor na plastové věci
A jaké nebezpečné výrobky mohou být v kuchyni? Stačí se podívat na web ministerstva zdravotnictví, kde je přehled těch, které bylo třeba stáhnout z trhu.

Jsou to například naběračky, lžíce a jiné kuchyňské náčiní z černého polyamidu, někdy se mu také říká nylon. Z nich se mohou uvolňovat karcinogenní látky.

Další problematickou skupinou může být dětské plastové nádobí, hlavně to vyrobené z melaminu, které velmi často mívá barevný potisk.

Ze stejného materiálu se dělá i kuchyňské náčiní na nepřilnavé povrchy. Melamin může uvolňovat formaldehyd. "To je nebezpečná dráždivá, alergenní a rakovinotvorná látka, která leptá sliznice,“ říká Kamil Repeš.

Když se nadýcháte vyšších koncentrací, může vás bolet hlava, hrozí i zánět nosní sliznice a podráždění očí. Máte-li doma takové nádobí dovezené z Asie, pravděpodobnost, že je v něm formaldehyd, bude větší.

Stejnou látku mohou před prvním vypráním obsahovat i některé dětské froté bryndáky. Plastové bryndáky vyrobené z PVC mohou obsahovat ftaláty či těžké kovy.

Nevařte v nebezpečném nádobí
Plastové nádobí může být vyrobené z PVC a obsahovat změkčovadla zvaná ftaláty. Když se dostanou do těla, mohou mít negativní vliv na hormonální systém i plodnost. "Nezanedbatelné jsou jejich účinky na játra, ledviny, plíce a srážlivost krve,“ dodává Kamil Repeš.

Místo umělých hmot je lepší zvolit nezávadné materiály, jako je sklo, porcelán či keramika. Z plastů volte raději polypropylen (PP) či polyethylen (PE). Materiál zjistíte na obalu výrobku.

Také kovové nádobí s nepřilnavým povrchem může ukrývat nebezpečné látky. "Pro výrobu některých nepřilnavých povrchů u nádobí a žehliček se používají perfluorované uhlovodíky, které ovšem na pohled neodhalíte,“ upozorňuje Jan Freidinger z organizace Greenpeace ČR.

Látka může způsobovat vývojové vady či poškození jater. Proto je vždy lepší vybírat kvalitní nádobí. Hliník už se na nádobí nepoužívá tak často jako v minulosti, přesto v mnoha domácnostech přetrval.

"Při běžném používání se z nádobí neuvolňuje. Děje se to pouze v kyselém prostředí, třeba když do vařeného jídla přidáte ocet,“ vysvětluje Jan Freidinger.

"Vědci jej podezřívají, že likviduje mozkové a nervové buňky. Je možné, že zvýšený výskyt hliníku v krvi je příčinou vzniku Alzheimerovy choroby.“

Škodlivost poznají až odborníci
"To, jestli nějaký výrobek obsahuje škodliviny, nebývá na první pohled patrné. Bezpečně se to zjistí až při důkladném chemickém rozboru v certifikované laboratoři,“ říká Kamil Repeš.

Přesto je možné říct, které zařízení bytu může být rizikové. Špatné nebývají všechny výrobky určitého typu, které jsou na trhu, ale pouze některé. Problém může být u podezřele levných produktů, dále těch dovezených z Asie a pak také těch neoznačených, u nichž ani nelze zjistit původ.

Ministerstvo zdravotnictví a Česká obchodní inspekce často upozorňují na škodlivé nádobí či hračky, nebezpečné však mohou být i podlahy či nábytek. Vyhodíte-li tedy jednu vařečku, neznamená to, že máte čistou domácnost.

Celá příloha byla napsána s využitím informací Státního
zdravotního ústavu, sdružení Arnika, organizace Greenpeace ČR a agentury CENIA, které se opírají o seriózní vědecké studie.

Autoři:
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Nejlepší čas na pořízení chalupy či chaty je teď. Co je v Česku na prodej

Chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy slibují soukromí, klid, odpočinek po náročných dnech v práci. Na prodej jsou víkendové nemovitosti na horách i luxusní obydlí například ve středních...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu Rezidence Sacre Coeur 2 v bezprostřední blízkosti stejnojmenného parku. Stavba...

19. září 2024

Malý horský apartmán má vše potřebné, majitelé se nemusí o nic starat

Ceny apartmánů v horských střediscích jsou takřka stejné jako ceny bytů v Praze. Většina zájemců si proto nepořizuje pro víkendové pobyty či dovolenou zbytečně velký, a tedy drahý apartmán. Je však...

19. září 2024

Sháníte netradiční chatu? Vyvolávací cena protijaderného bunkru je 450 tisíc

Útulně zařízený protijaderný bunkr z padesátých let minulého století se stal netradiční chatou. Stojí v anglickém Wormhillu a prodává se za patnáct tisíc liber, v přepočtu za 450 tisíc korun.

18. září 2024

Dřevostavba slouží jako škola i kulturní centrum obce. I bez zateplení

Dřív zde byl areál bývalé vojenské základy, teď se tu učí středoškoláci a scházejí se tady lidé z celé obce. Vzniklo zde totiž komunitní centrum a středisko místního kulturního dětí. Našlo se i místo...

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...