Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Díky fasádě se z tuctového domu může stát skvost. A ještě ušetříte za topení

  1:00
Cihly, dřevo, beton. Pro celkový vzhled rodinného domu není až tak podstatné, který stavební materiál se použije. Zato venkovní fasáda může i celkem všední stavbu posunout do luxusní kategorie. Přitom s konstrukčním systémem domu nemusí vůbec souviset.
Fasáda v pískové barvě dokazuje, že možnosti lícovek jsou neomezené

Fasáda v pískové barvě dokazuje, že možnosti lícovek jsou neomezené | foto: Röben

Dřevostavba v kamenném kabátě nebo zděný dům obložený dřevem je dnes běžně dostupná realita, kterou lze díky uceleným fasádním systémům ozvláštnit prakticky každou stavbu.

Při výběru fasády je nutné zapomenout na jinak běžně používané úvahy o rozumné ceně a kompromisu mezi užitnými vlastnostmi fasády a estetickou představou. Je třeba vzít v potaz mnohem víc parametrů, které se v minulosti příliš neřešily, zejména schopnost fasády dýchat a její tepelně izolační vlastnosti.

Projekt U Lánské obory

Z čeho vybírat

Podle způsobu provedení se zateplovací systémy rozdělují na dvě skupiny, na kontaktní a bezkontaktní. U kontaktních systémů se tepelná izolace (polystyren nebo minerální vlna o tloušťce 10 až 20 cm) upevňuje pomocí lepidla přímo na obvodovou konstrukci domu. Tento způsob se ovšem neobejde bez krycí vrstvy, obvykle tvořené omítkou na speciální armovací síťce, a penetračního nátěru.

Vlastní povrch fasády mohou tvořit keramické klinkerové pásky, cihelné obklady nebo pásky z břidlice či jiného druhu obkladového kamene.

Druhou možností, jak zakončit lícový povrch zateplovacího fasádního systému, jsou probarvené tenkovrstvé omítky. V případě zateplené fasády ani jiná než tenkovrstvá omítka není vhodná, protože klasická jádrová omítka se štukem by mohla na izolačním "polštáři" popraskat.

Žádná barva nemusí být tabu

Žádná barva nemusí být tabu

Zavěšené fasády

Druhá skupina fasádních zateplovacích systémů se nazývá bezkontaktní a je zastoupena především takzvanými zavěšenými fasádami. Nejprve se na zeď upevní izolační vrstva z tvrzené pěny nebo desek z minerálních vláken a pak se tato izolace pokryje vnějším pláštěm, který ji chrání před povětrnostními vlivy.

Ve stavební hantýrce se zavěšené fasády řadí do kategorie " tvrdých" fasád. Samotné zavěšené fasády se pak dále odlišují použitými materiály i technologiemi. Nejčastějším důvodem, proč ji majitelé volí, je snaha o zvýšení estetické hodnoty domu.

Ale pozor, pokud se zdobnost fasády přežene, může dům působit jako pouťová střelnice. Na druhé straně díky dobře vybranému fasádnímu systému lze proměnit i nevýrazný a tuctový dům ve stavbu "s názorem".

Většina typů zavěšených fasád pochází ze Skandinávie či Kanady. Protože jsou to země s tradičně studeným podnebím, je možné tepelně izolačním schopnostem věřit.

Fasáda nemusí být jednobarevná

Fasáda nemusí být jednobarevná

Tyto promyšlené systémy se tak označují různými přívlastky, například provětrávané, samonosné, se zadní ventilací, s plošným přisáváním vzduchu, bezmaltové atd.

Samotné provedení zavěšených fasád spočívá v použití rastrů z dřevěných latí nebo kovových profilů a kotev, na které se fasáda upevní. Vzniklá vzduchová mezera mezi obvodovou konstrukcí a fasádním systémem vytváří "komínový" efekt sloužící pro odvětrání případné zemní vlhkosti a kondenzátů.

Do této mezery se také mohou vkládat (i dodatečně) izolační materiály v podobě minerálních vláken či polystyrénu. U systémů firem Novabrik či Marmorock dokonce tyto samonosné konstrukce zvyšují pevnost obvodového zdiva, a tak výrazně zlepšují mechanické vlastnosti konstrukce stavby.

Nátěr fasáda by měl být tou poslední tečkou

Nátěr fasáda by měl být tou poslední tečkou

Již zmíněný systém Novabrik se uplatní u rekonstrukcí starších objektů, protože dokáží zaretušovat i poměrně velké nerovnosti obvodové konstrukce.

Na připravené rastry se pak upevňuje vnější plášť, například ve formě desek s vrstvou minerální omítky, vláknocementových prvků, profilovaných prken, plastových či kamenných panelů, betonových kamenů, ale třeba i kovovových či skleněných tabulí. Další výhoda zavěšených fasádních systémů? V případě potřeby je můžete rozebrat a svěsit s možností znovu je složit.

Pomocí zavěšené fasády lze proměnit například dřevostavbu na nedobytně vyhlížející kamenný dům nebo vilu s keramickým obkladem. Díky takto zajímavým možnostem je zřejmé, že navzdory vyšší ceně bývá investice do některého z těchto druhů fasád lákavá a z dlouhodobého hlediska dokonce i návratná.

Fasáda obložená klinkerem vypadá výborně, navíc je vysoce odolná

Fasáda obložená klinkerem vypadá výborně, navíc je vysoce odolná

Předezděné fasády

Fasády konstruované jako předezdívka představují další typ. Fasádní zeď se vyzdí před obvodovými stěnami domu. Většinou jsou to bytelné a finančně náročné fasády, které se na druhé straně mohou pyšnit dlouhou životností a také tím, že jsou prakticky bezúdržbové.

Fasádní stěny tohoto typu se obvykle vyzdívají z lícových cihel, klingerových cihel (zvonivek), vápenopískových cihel nebo přírodních kamenů. Celý systém si pak můžete představit jako vyzděný obal kolem domu, který působivým způsobem dotváří styl a vnější podobu fasády, ale nejen to.

Dvojitá stěna se vzduchovou mezerou či s jinou izolací je velmi účinnou bariérou proti vnějším povětrnostním a teplotním útokům. Pokud to základy domu dovolí, pak je možné tento typ fasád konstrukčně řešit například jako jednoduchý představěný vnější plášť, předezdívku s vnitřní izolací bez vzduchové vrstvy, anebo jako předezdívku s izolací a vzduchovou vrstvou.

Lícové fasády u nás byly oblíbené před válkou, dnes zažívají slavný návrat

Lícové fasády u nás byly oblíbené před válkou, dnes zažívají slavný návrat

Keramika a spol.

V naší zemi se o slávu keramických obkladaček postarala již v období mezi dvěma válkami firma Rako (např. dnešní Dům odborových svazů na pražském Žižkově, původně palác Všeobecného penzijního ústavu) a dlužno dodat, že valná většina starších realizací tohoto typu spadá na vrub rakovnické keramičky.

Fasádní cihly stejně jako keramické pásky jsou u nás rovněž tradicí. Pásky se maltou upevňují přímo na jádro omítky nosné zdi, v případě sanace se lepí na stávající fasádu. Ta však musí být upravená tak, aby měla pevný a čistý povrch. Celkový výsledek je také závislý na přesnosti práce při obkládání a spárování.

Chcete-li svoji starou domovní fasádu jednoduše, ale velmi výrazně oživit, tak keramické pásky budou pro vás ideální.

Při ručním nanášení omítky nejprve "natáhnete" omítkovou hmotu na stěnu

Při ručním nanášení omítky nejprve "natáhnete" omítkovou hmotu na stěnu

Potom ji pozvolna krouživým pohybem stejnoměrně utahujete a hladíte

Potom ji pozvolna krouživým pohybem stejnoměrně utahujete a hladíte

Klasické i netradiční omítky

Po přečtení předchozích řádků by to mohlo vypadat, že klasickým omítkám odzvonilo. Opak je pravdou, protože ze stavebního či architektonického hlediska jsou v řadě případů funkční a nenahraditelné. Určité stavby si prostě bez "měkkých" omítek nedokážeme představit.

Dnešní trh nabízí kromě často používaných omítkových systémů také originální výrobky s nadstandardními vlastnostmi, například rustikální omítky BetaDekor nebo vyrovnávací bezvápenné tmely AlfaForm SCA od společnosti Stomix.

Zajímavým produktem jsou hliněné omítky Viton z řady Baumit Bayosan, které jsou čistě přírodní a kromě hlíny a písku neobsahují žádné chemické přísady. Vyznačují se výbornými vlastnostmi: regulují vlhkost, akumulují teplo, jsou paropropustné, absorbují škodliviny. V suchém prostředí je můžete neomezeně dlouho skladovat a lze je nanášet na téměř všechny druhy podkladů.

Omítka s rýhovanou strukturou na bázi disperze

Omítka s rýhovanou strukturou na bázi disperze

Omítka Rillenputz pro velké souvislé plochy

Omítka Rillenputz je určena pro velké souvislé plochy

Návrat břízolitu

U stavebníků se znovu oživil zájem o stříkané a škrábané omítky, které se u nás používají již desítky let. Svůj název tyto omítky dostaly podle obce Horní Bříza, kde se vyráběly. Používají se už od přelomu 19. a 20. století a jejich obliba pramení se zajímavého, lehce třpytivého povrchu a dlouhé životnosti, kterou lze počítat na dlouhá desetiletí.

Nová generace břízolitu weber.pral je probarvená a můžete ji nanášet přímo na rovné, homogenní cihelné nebo betonové zdivo nebo na starý břízolit či jádrovou omítku. Tato omítka se nabízí ve čtyřech základních strukturách a třiceti dvou základních barevných odstínech.

Velkou výhodou je také samočisticí funkce, která zabraňuje tvorbě nežádoucích řas a mechů. Fasáda pak i po létech vypadá jako čerstvě natřená.

Vnitřní dekorativní omítka jemné, jednoduché struktury

Vnitřní dekorativní omítka jemné, jednoduché struktury

Fasádní omítka s výraznou zrnitostí - 3,5 mm

Fasádní omítka s výraznou zrnitostí - 3,5 milimetru

Fasádní nátěry

Nátěrové hmoty rozlišujeme podle pojiva na akrylátové a silikátové. Akrylátové fasádní barvy můžete nanášet prakticky na jakýkoliv podklad, i na staré nátěry, tedy pokud mají dobrou přilnavost. V případě, že se podklad drolí, je nutné jej před aplikací akrylátového nátěru odstranit. Životnost nátěru se počítá kolem patnácti let.

Druhou skupinu fasádních nátěrů tvoří silikátové barvy, které se používají pouze na podklady obsahující křemík, například na minerální omítky nebo staré silikátové nátěry. Výrobci uvádějí životnost těchto nátěrů kolem dvaceti let.

Silikonové barvy mají střední paropropustnost a mnohem větší vodoodpudivost. Proto se doporučují pro stěny, které jsou vystavené náporu dešťů. Hlavní výhoda? Schopnost přilnout na soudržný podklad prakticky jakéhokoliv druhu. Také životnost barev s přísadou silikonu je vyšší a počítá se kolem třiceti let.

Fasádní nátěrové hmoty nejsou a nemohou být náhradou tenkovrstvých omítek či omítek břízolitového typu. Pokud se vás stavební firma snaží přesvědčit, že nátěr je dostatečně odolný a vy tak ušetříte peníze, neposlouchejte takové rady. Představují totiž příliš tenké krycí vrstvy. Snadno může dojít k popraskání nebo vytvoření skvrn na fasádě, zejména když se nátěr aplikuje ve spěchu na nevyzrálý podklad.

Akrylátová fasádní barva Cemix vyniká stálostí a odolností povrchu

Akrylátová fasádní barva Cemix vyniká stálostí a odolností povrchu

Silikátová fasádní barva Primalex Procolor je vhodná i pro sanační práce

Silikátová fasádní barva Primalex Procolor je vhodná i pro sanační práce

Přehled fasádních omítek

Minerální omítky se u nás používají nejčastěji a jsou tvořeny z písku a pojiva. Hojně to bývalo vápno, později cement nebo sádra. Při spojení těchto komponentů s vodou vznikne velice tvrdá slupka, která je maximálně paropropustná.

Nevýhodou minerálních omítek je vysoký stupeň nasákavosti, proto musíte zajistit ochranu proti dešti dodatečným omyvatelným nátěrem. Omyvatelnost je důležitá, minerální omítky jsou totiž kvůli drsné struktuře velmi náchylné k zašpinění.

Takzvané šlechtěné minerální omítky bývají zabarvené již od výrobce, což se projeví ve větší barevné stálosti než při použití nátěru. Minerální omítky se na povrchu vyrovnají a utáhnou pomocí hladítka, ale snesou a umožňují také plastické zdobení pomocí škrabek.

Disperzní omítky jsou maximálně vodoodpudivé, což není u fasády nevítanou vlastností. I když jsou tyto omítky aplikovány jen v tenké vrstvě, přesto bývají velmi odolné a pružné. Navíc nevyžadují dodatečné svrchní nátěry a lze je tónovat do libovolných odstínů.

Silikonová pastovitá probarvená jednosložková omítka Baumit

Silikonová pastovitá probarvená jednosložková omítka Baumit

Tekutý minerální jednosložkový nátěr Weber.ton silikát na bázi vodního skla

Tekutý minerální jednosložkový nátěr Weber.ton silikát na bázi vodního skla

Tyto omítky se však nedoporučují pro rekonstrukce starších objektů, protože je nutné zcela odstranit původní nátěr, v některých případech nastane nutnost vytvořit novou podkladovou omítku.

Silikátové omítky představují velmi vhodné řešení pro konečnou povrchovou úpravu historických a památkových objektů. Jejichž pojivem je draselné vodní sklo, proto jsou vysoce paropropustné i vodoodpudivé. Mohou být v různých odstínech, ale možnosti jejich zabarvení bývají dosti omezené.

Sanační omítky se používají pro stavby, které jsou následkem místních hydrogeologických podmínek vystaveny spodní vlhkosti a s tím spojeným výkvětem solí na povrchu omítky. Tento druh omítky se vyznačuje značnou porézností a tím pádem i extrémní paropropustností, a právě ta zabraňuje výkvětům solí a plísní.

Výběr fasádní omítky je mimo jiné podmíněn prodyšností celého systému. Tato podmínka se vztahuje i na výběr fasádního nátěru. Použijete-li nevhodný fasádní nátěr na jinak dobře sestavenou fasádní skládačku zakončenou správně zvolenou omítkou, můžete celý systém poškodit a vyřadit z provozu. Proto je nejlepší dát přednost ucelenému systému, který počítá i s kompatibilním fasádním nátěrem.

Při troše odvahy může fasáda rozsvítit a odlehčit celý dům

Při troše odvahy může fasáda rozsvítit a odlehčit celý dům

Stále se zvyšující ceny za teplo a s tím požadavky na jeho úspory pomocí zateplení budov odstartovaly před pár lety vývoj nových fasádních systémů. Zateplené fasády se staly velmi rozumnou investicí, která se výrazně projeví na platbách za teplo hned po první topné sezóně.

Více se dočtete v časopise Domov č. 5/2010.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...