Co s domem, který vyplavila voda

Letošní nadměrná nadílka sněhu taje a do toho stále prší. Mnozí majitelé domů teď mají plné ruce práce s nezvanou vodou ve sklepě, pod střechou i v interiéru. Voda ale ovlivňuje nejen kvalitu bydlení, ale i hodnotu nemovitosti.

Záplavy na Moravě - Středa 5. dubna - Kojetín na Přerovsku, kde se rozvodnila řeka Morava. Paní Winterová ukazuje, kam sahala voda v jejím bytě. | foto: Libor TeichmannMF DNES

Po záplavách je nezbytné se na příslušném stavebním úřadě informovat, zda hygienik provádí šetření kontaminace povrchových vrstev stavebních konstrukcí. Důležitý je výsledek.

Vícevrstvé malby, olejové nátěry a tapety je nezbytné odstranit, aby nebránily procesu vysychání. Vnitřní omítky, pokud nejsou kontaminované a nemají plísně, můžete ponechat.

Rovněž je rozumné se informovat na místním úřadě, jestli má obec techniku pro vysoušení. Teplovzdušné plynové agregáty s ventilátorem na elektrický pohon smí ovšem používat pouze autorizovaná firma.

O způsobu vysoušení by měl rozhodnout odborník. Nedostatečně vysušené stavbě hrozí další destrukce, mimo jiné i vlivem mrazů.

Sušení stavebních materiálů vyžaduje dodržení podmínek, které se týkají rychlosti sušení i teploty povrchu sušeného materiálu. Nebezpečí spočívá v možných trhlinách a deformacích. Vůbec není od věci zajistit si statický posudek stavby.

S vodou ve sklepě pomohou hasiči
Vnikne-li do sklepa deset i více centimetrů vody, je nutné ji odčerpat. Na to můžete zavolat místní hasiče.

„V případě pětadvaceti až třiceti centimetrů vody používáme klasická čerpadla se sacím košem, v jiných případech pak čerpadla plovoucí. Pokud je voda ve sklepě znečištěná, například uhlím či bahnem, je nutné nasadit čerpadla kalová,“ vysvětluje Ladislav Křivan, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

Je-li vody méně než pět centimetrů, je možné si pořídit ponorná či kalová čerpadla, jejichž cena se na trhu pohybuje okolo 1500 korun. Existuje také možnost zapůjčit si je v půjčovně nářadí.

Záleží však na tom, jak dlouho budete čerpadlo potřebovat. Při práci je důležité nezapomínat na gumáky, gumové rukavice i roušku -je to přece jen z hygienického hlediska nebezpečná práce. Po odčerpání vody je nutné veškeré zařízení sklepa vyklidit. Zaplaví-li voda potraviny, všechny nekompromisně vyhoďte.

Hydroizolace je důležitá
Za vodu v domě nemohou vždy jen záplavy, ale také chybějící, porušená, či nesprávně provedená hydroizolace. Někdy stačí odstranit zem přiléhající ke zdem, odhalit základ a vertikální izolace udělat.

V každém případě je ale na místě vyhledat odborníka na diagnostiku poruch způsobených vodou. Ten může navrhnout chemickou injektáž a podřezání domu. Vlhkost způsobuje puchýře, které v horším případě napadá plíseň. Objeví-li se skvrny či bubliny, neváhejte vyhledat odbornou pomoc.

Strojové metody stojí statisíce
Metody strojového podřezání jsou finančně velmi nákladné, dosahují řádově statisíců korun. Jsou však účinné a v místech s vysokou hladinou spodní vody se jim nelze vyhnout.

Při injektáži se předpokládá, že zdivo není vlhké natolik, aby nedokázalo přijmout injektovanou látku. Nejprve se odstraní omítka na nosnou konstrukci - cihlu či kámen - a to do výšky vlhkosti plus jedenapůlnásobek tloušťky zdiva.

Následuje očištění spár, zdivo se pak nechá minimálně dva až tři dny přirozeně vyschnout. Dalším krokem je nanesení speciální maltové směsi do vlhka. Následuje injektáž, která spočívá v navrtávání otvorů a ve vstřikování injektážního roztoku, který ve zdi zesklovatí.

Další možností je impregnace zdiva speciálními roztoky, které reagují s vlhkostí ve zdivu a vzniklá chemická reakce má za následek růst vodotěsných krystalů do mikropórů (kapilár) zdícího materiálu.

Takto utěsněné kapiláry již nemůžou vést vzlínající vlhkost, čímž se vytvoří nová izolace proti pronikající vlhkosti. Po nanesení látky na zdivo je potřeba v prvních dvou dnech zrání látce dodávat vlhkost, aby se chemická reakce nastartovala co nejvíce. Zhruba po dvou týdnech je již možno zdi omítat sanačními omítkami.

Špatná střecha vadí méně
Když vnikne voda do domu shora, může to být třeba uvolněnými taškami ve střeše. Dostane-li se na krov, bude nutná minimálně částečná výměna nosné konstrukce krovu. „Nejjednodušší je střechu rozebrat, zakrýt fólií či celtou a nechat týden až dva samovolně vyschnout,“ říká majitel tesařství Jaroslav Franěk.

Na dřevo je pak možné použít jako prevenci chemické přípravky. „Ovšem účinnost není věčná, zhruba po deseti letech je třeba aplikaci zopakovat,“ dodává Franěk.

Voda v bytě
S nežádoucí vodou se můžete setkat i v bytě, a z jiných důvodů. Třeba když přeteče vana, vysmekne se hadice od pračky či uniká voda od sousedů. Jiný problém představují nesprávné a nekvalitně provedené izolace, způsobující vznik plísní.

Vodu musíte opět nejprve odčerpat a následně vysoušet. Záleží na stupni postižení. Přivoláte-li odborníka, určitě nic nepokazíte. Pokud se plíseň již objevila, je nezbytné poohlédnout se po vhodných chemikáliích, ideálně těch, které působí do hloubky. Na trhu existují i takové, které působí preventivně.

Jak vyzrát na vodu

1. Vodu nejprve odčerpejte
Ať se voda do domu dostane jakýmkoli způsobem, je nutné ji nejprve odčerpat. V tom mohou pomoci místní hasiči. Pokud vody není tolik, můžete si pořídit či zapůjčit ponorné nebo kalové čerpadlo. Techniku na vysoušení je někdy možné si půjčit i na místním úřadě.

2. Kontaminované věci vyhoďte
Z hygienických důvodů odčerpávejte vodu a vynášejte bahno v gumácích, gumových rukavicích a s rouškou. Po odčerpání vody veškeré zařízení sklepa vykliďte. Potraviny, které přišly do kontaktu s vodou, ihned zlikvidujte.

3. Nevysoušejte sami
Po odčerpání vody je nutné vlhkost v podlahách a stěnách pořádně vysušit. Nedostatečně vysušené stavbě hrozí další destrukce, třeba vlivem mrazů. O způsobu vysoušení by měl rozhodnout odborník, protože je třeba dodržet zvláštní podmínky.

4. Na plísně platí chemikálie
Pokud se na promočených stěnách a v rozích místností začne objevovat plíseň, zničte ji speciálními chemickými prostředky, které působí do hloubky. Pokud se plíseň objevuje opakovaně, je nezbytné strhnout malbu až na podklad a aplikovat sanační omítku. Pokud se plísně dostanou do konstrukce stavby, likvidují se mnohem hůře.

5. Střechu nechte odborníkovi
Pokud se voda dostává do domu špatnou střechou nebo uvolněnými taškami, je dobré zavolat odborníka - tesaře či pokrývače. Ten odhadne rozsah škod a navrhne řešení. Někdy stačí střechu nechat jen pořádně vyschnout. Když se ale voda dostane na krov, počítejte alespoň s částečnou výměnou nosné konstrukce. Dřevěnou konstrukci krovu pak před plísněmi a ztrátou své funkce ochráníte opakovaným nanášením chemických přípravků.

Autoři:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...