V novém prohlášení čínská vláda uvedla, že „plagiáty, imitace a kopie“ designů budou pro nové veřejné budovy zakázány. V prohlášení také stojí, že budovy „odhalují kulturu města“, a „velké, cizí a divné designy by tak měly být omezeny“.
Pokyny také uvádějí, že nové mrakodrapy, kterým nebude udělena výjimka, smí mít výšku maximálně 500 metrů.
Prohlášení čínské vlády je z 27. dubna, v médiích se o něm začalo psát až tento týden. Podle listu The Global Times jsou „falešné a kýčovité verze“ zahraničních budov k vidění v „mnoha čínských městech třetí a čtvrté úrovně“.
Zda budou současné napodobeniny zbourány, není jasné. Čínská vláda nicméně uvedla, že budou podrobeny kontrolám. Vymýcení napodobenin je podle Pekingu nutné zejména v případě stadionů, výstavních center, muzeí a divadel, ale i dalších veřejných míst.
Takto bylo třeba „zneužito“ Koloseum, které slouží v Macau jako nákupní centrum a koncertní místo pro dva tisíce návštěvníků. Číňané si dokonce postavili Český Krumlov v komplexu firmy Huawei společně s dalšími několika slavnými městy. Benátky najdete v Číně hned na třech místech.
„Městská výstavba je kombinací vnějšího obrazu města a jeho vnitřního ducha, odhaluje kulturu města,“ uvedla vláda. Prohlášení následně volá po zahájení „nové éry“ architektury za účelem „posílení kulturního sebevědomí, představení rysů města, vystavení jeho současného ducha a zobrazení čínských prvků“.
Většina uživatelů sociálních sítích nové pokyny uvítala. „Zákaz je skvělý,“ napsal jeden z přispěvatelů platformy Weibo. „Je mnohem lepší chránit naši historickou architekturu než stavět imitace“. Jiná uživatelka poznamenala, že se kdysi v provincii Ťiang-su setkala s napodobeninou Bílého domu. „Pálilo mě to do očí,“ komentovala zážitek.
BBC v roce 2013 navštívila napodobeninu britského města v Sung-ťiangu asi hodinu cesty od Šanghaje. Městečko pojmenované Thames Town, které je oblíbeným místem k pořizování svatebních fotek, má dlážděné ulice, kopii středověké budovy i sochu někdejšího premiéra Winstona Churchilla.
„Většinou musíte odjet do zahraničí, pokud chcete vidět cizí budovy,“ komentoval jej jeden návštěvník. „Když je ale importujeme do Číny, mohou mít lidé zážitek ze zahraničního stylu architektury a zároveň ušetřit,“ doplnil.
Čína samozřejmě není jedinou zemí světa, která postavila napodobeniny cizích budov. Americké Las Vegas se může pochlubit verzemi benátských kanálů i pařížské Eiffelovy věže.
Podobné kopie jsou k vidění i v Thajsku, které zejména pro domácí turisty nechalo postavit kopie anglických vesnic nebo se pokusilo napodobit italský venkov.