V posledních letech prožívá ratan své znovunalezení i u nás. K jeho hlavním přednostem patří, že je pevný a pružný, přesto trvanlivý. Tento materiál se získává z lián palmy, která většinou roste v tropických pralesích Indonésie a Filipín. Nábytek se vyrábí nejen v Asii, ale dnes už i v Evropě, kam se materiál dováží.
Už dávno neplatí, že ratan patří pouze na terasu, zahradu nebo chalupu. Například ratanová jídelní souprava dokáže celkově změnit dojem malé panelákové kuchyňky a postel, komoda a noční stolek vytvoří útulné zařízení ložnice, stejně tak malé křesílko či rohová police do zařízení bytu nenásilně zapadnou. To mluvíme o ratanu v interiéru, ale nesmíme opomenout ani exteriéry, kam je vhodný "ratan neloupaný".
Neloupaný ratan |
Ratan není proutí
Velmi často je ratan zaměňován za jiný přírodní materiál, a to za proutí. Setkáváme se s ním v podobě různých proutěných košíčků, věšáků apod. Proutí se používá i na výrobu jednoduchých křesílek a stolků a koupit si jej můžete v designu velmi podobném ratanovému nábytku. Tento doplňkový nábytek je sice cenově dostupnější, ale eleganci a především trvanlivost, jakou vám nabízí ratan, neočekávejte.
V konečné fázi se ratan nejčastěji moří a lakuje, podstatně méně bělí a setkat se s ním můžeme i v barevném provedení. K tomuto účelu se používají speciální barvy na ratan nebo dřevo. V současné době se tento přírodní materiál používá nejvíce v barvě medu, která je moderní a ve světlejším provedení mírně tmavne, po čase pak získá lehkou patinu.
Při výrobě postelí nebo jiných designově složitějších tvarů se v posledních letech stále častěji používá kov. Na výrobu jednodušších kusů nábytku se ratan k sobě spojuje hřebíky a v konečné fázi se omotává přírodním vázáním, a to především z estetických důvodů.
Banánové listí a vodní hyacint Vodní hyacint je z kořenů vodní rostliny. Barva je velmi světlá, barví se však i do tmavé − tzv. proces wash. Zpracování je podobné jako u banánu, tj. zpracování do provazů nebo i dále do jiného složitějšího zaplétání. Materiál se nemoří, ale lakuje. Vkusnou a zajímavou kombinaci ve spojení s těmito materiály tvoří například teakové dřevo. Nábytek není vhodné umisťovat v místnostech s vlhkým prostředím. Černý ratan (Satany Busta) |
Samotné ošetřování ratanového nábytku není vůbec náročné a zvládne jej každá hospodyňka. Stačí otřít vlhkým hadrem, vyluxovat nebo jednoduše osprchovat a nechat přirozeně oschnout. Pokud je nábytek hodně znečištěný, můžeme použít vodu, do které přidáme trochu čpavku. Ten nábytek odmastí a křeslo, židle nebo postel budou opět vypadat jako nové.
Hitem je černý ratan
Hitem posledních měsíců se u nás stal černý ratan, přezdívaný také krokodýlí hnízdo. Mezi jeho přednosti patří hlavně pevnost a odolnost, disponuje však menší pružností a o něco větší hmotností než obyčejný ratan. Jeho přirozená barva je tmavá, temně šedá, šedá až černá. Na pohled působí velice elegantně a vkusně a zejména správná volba čalounění nechá vyniknout jeho přirozené kráse.
Teakový nábytek |