Ceny za pronájmy klesly

aktualizováno 
Ačkoliv po vstupu do Evropské unie klesly ceny pronájmů i v Praze a kupříkladu třípokojový byt, který ještě před rokem a půl stál měsíčně 14 tisíc bez poplatku, sežene zájemce dnes i za deset tisíc, podle odborníků z realitních kanceláří záleží především na lokalitě.

"Dostupné hypotéky a vstup Česka do unie sice cenu pronájmu snížily, ale v metropoli je stále dost žádaných lokalit, kde se byty pronajímají za vysoké ceny," tvrdí makléři. Jde především o centrum hlavního města nebo pronájmy rodinných domů na známých pražských adresách.

Lidé stojí o menší byty
Ačkoliv jsou úvěry na bydlení stále dostupnější, vždy bude existovat skupina lidí, kteří si byt či dům pronajmou.

Ať už jsou to studenti, kteří si raději připlatí a vyhnou se životu na kolejích, nebo lidé, kteří týden pracují ve městě, ale na víkend odjíždějí domů, zahraniční lektoři, mladé páry, které spolu zatím zkoušejí žít a nechtějí se hned vrhat do hypotéky, nebo také lidé, kteří z nejrůznějších důvodů na úvěr nedosáhnou a pronájem je pro ně jediným řešením, jak bydlet.

"Největší zájem je v Praze o garsoniéry a menší byty, v nichž se cena pohybuje maximálně do dvanácti tisíc včetně poplatků," říkají realitní poradci.

Zač si realitní kancelář nechá zaplatit
Realitní kanceláři neplatí lidé jen za zprostředkování pronájmu (konečně, solidní kancelář si bere provizi zhruba ve výši jednoho až třech měsíčních pronájmů jen od pronajímatele, nikoliv od toho, kdo si byt pronajímá), ale také za kvalitní smlouvu, která chrání obě dvě strany.

Ke klasickým potížím patří třeba účty za telefon. Odborníci většinou proto pronajímatelům radí, aby převedli pevnou linku na toho, kdo si jejich byt pronajal. Platí se také za to, že realitní kanceláře naleznou byt či dům přesně dle požadavků klienta.

Aktuální ceny pronájmů v Praze

Náročnější zájemci hledají byty ve zděných domech s kvalitní koupelnou a kuchyní. Starší lidé zase upřednostňují nižší podlaží nebo výtah v domě. Zařízeným bytům dávají přednost zahraniční manažeři a lidé s vyššími příjmy, kteří pronájmem bytu řeší bydlení na přechodnou dobu.

Podobně i studenti chtějí částečně zařízené byty - skříně, lednice, kuchyňská linka. Laik by si byt na míru sháněl dlouho, realitní kanceláře většinou mají odborníky, které znají danou lokalitu a dokážou rychle najít byt přesně dle představ klienta.

Smlouvy jsou na dobu určitou
Také nájemní smlouvy řeší realitní kanceláře většinou "na míru" prostřednictvím spolupracující advokátní kanceláře, takže podmínky nájmu jsou velmi různorodé.

Většinou jsou tyto smlouvy na dobu určitou, dalším omezením bývá, že v bytě není možné zřídit trvalé bydliště (ačkoliv šikovný makléř dokáže klientovi sehnat i pronájem s trvalým bydlištěm, je pak třeba počítat s tím, že nájem se platí například rok dopředu najednou a ve smlouvě je jasně vymezeno, že pronájemce nemá na byt žádný právní nárok) a sankce při neplacení nájmu jsou velmi vysoké.

Běžná je také kauce ve výši 2-3 nájmů při předání bytu. Byt by měl být ze strany pronajímatele udržován v provozuschopném stavu. Úpravy může dělat nájemce jen se souhlasem pronajímatele, ale většinou se nedělají.

Ceny za pronájmy sice klesly, v lukrativních lokalitách se ale stále drží.

Autoři:

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Jak se staví sen: proměna kuchyně, kde nebyla původně ani dvířka

Nová kuchyň je v romantickém venkovském stylu, proto zde přibyly i trámy z...

Lucie si před 18 lety postavila s manželem dům a svou vysněnou farmu. Zachraňovala týrané koně, ale manželství se jí...

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Jak zvětšit malý byt či domek: vše začíná u podlahy a barev

Když místnost slouží k několika účelům, je žádoucí, aby se podlahová krytina...

Rostoucí ceny nemovitostí i pozemků, ale také obliba „nomádského“ životního stylu přivádí stále více, zejména mladých...

Na trojúhelníkový pozemek potřebovali atypický dům. Má tvar oblouku

Nestandardní pozemek trojúhelníkového tvaru byl pro architekty tvrdým oříškem,...

Atypických domů, zejména těch postavených do oblouku, je jako šafránu. Možná na první pohled komplikovaná stavba nebyla...

Vila s třemi schodišti a obrovským obrazem oslňuje vzdušností i tvarem

Na velkoformátové dlažbě Palissandro přivezené z Itálie se skvěle vyjímá kožená...

Východní okraj Prahy se stal novým domovem Šárky a Pavla. Z pera erudované architektky Evy Heyworth se zrodil moderní...

Najdete na iDNES.cz