Průměrná cena nabízených bytů v přepočtu na jeden metr čtvereční vzrostla na konci třetího čtvrtletí mezičtvrtletně o jedno procento na 61 593 korun, tedy zhruba dvojnásobek průměrné měsíční hrubé mzdy, která v hlavním městě v prvním pololetí činila 33 122 Kč.
Může se hoditHledáte byt v Praze? Chcete ho koupit nebo potřebujete podnájem? Vyberte si ze široké nabídky na Reality.iDNES.cz. |
Developeři ve třetím čtvrtletí uváděli na trh hlavně dražší projekty, i proto průměrná cena bytů v novostavbách mezičtvrtletně vzrostla o 19 procent na 62 575 korun za metr čtvereční. O rok dříve developeři uváděli na trh byty s průměrnou cenou 52 319 korun za metr čtvereční.
Lidé však kupují byty levněji, průměrná cena skutečně prodaných bytů je totiž až o pětinu nižší. Rozdíl mezi průměrnou cenou nabízeného bytu a prodaného podle Trigemy přesahuje jeden milion korun. Průměrná cena spočítaná ze skupiny všech prodaných bytů je 3,7 milionu korun.
„Jsou velké rozdíly mezi tím, co developeři nabízejí a co klienti očekávají. Vyzobávají levnější byty a v cenících developerů zůstávají ty dražší,“ poznamenal předseda představenstva Trigemy Marcel Soural, podle nějž tak na trhu existuje velký prostor pro levné projekty.
Lidé totiž podle něj dávají přednost výběru podle absolutní ceny. „V dané kategorii raději koupí byt menší a ušetří na absolutní ceně. Nabízené byty tak jsou v průměru o osm metrů čtverečních větší než prodávané, což představuje desetiprocentní rozdíl,“ upřesnil Soural. Průměrná výměra nabízeného bytu činí 75 metrů čtverečních, u prodaných se průměr snížil na 66,7 metru čtverečního.
Během prvních devíti měsíců letošního roku prodali developeři v hlavním městě 4 250 nových bytů, což je meziročně o 22,7 procenta více. Podle společné statistiky společností Ekospol, Trigema a Skanska Reality si lidé jen během třetího čtvrtletí koupili 1 400 nových bytů, tedy ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o 28 procent více.
Soural upozornil, že situace na pražském trhu s novými byty se začíná výrazně přibližovat stavu z předkrizového roku 2007, kdy developeři prodali dosud rekordních 5 300 nových bytů.
„Některé parametry trhu signalizují to, že se minimálně v Praze přehřeje. Odhadujeme, že do dvou až tří let dojde k přehřátí a k poklesu ročních prodejů. Pak bude otázkou, zda budou projekty nyní uváděné na trh i nadále prodejné,“ upozornil Soural s tím, že propad by mohl urychlit očekávaný růst úrokových sazeb u hypoték.
Největší developeři plánují v nejbližších letech uvést na pražský trh tisíce nových bytů za desítky miliard korun. Soural se však tohoto přívalu obává. „Nelíbí se nám to. Myslíme si, že to trhu uškodí,“ dodal šéf Trigemy.
V Praze se do konce roku postaví 2 000 nových bytů
Během posledního čtvrtletí tohoto roku se plánuje v Praze postavit ještě 2 147 nových bytů. Celkem by tak mělo být v roce 2014 v Praze dokončeno 4 684 bytů. Vyplývá to z vyjádření developerů pro analýzu REAS, kterou zveřejnila developerská skupina Crestyl. Již v polovině letošního roku pak byly tři čtvrtiny těchto nových bytů prodány.
„Příznaky vleklé krize již pomíjejí a pražský rezidenční trh se uzdravuje. Poptávka lidí po nových bytech nastartovala relativně rychle a developeři na to nebyli dostatečně připraveni. Přestože počet nově postavených bytů začíná pomalu růst, roste mnohem méně než prodeje, a počet nových bytů na trhu tak stále klesá. V důsledku toho lidé mají stále omezenější výběr. Je to vidět i na rozhodování kupujících - zatímco ještě vloni preferovali pořízení nemovitosti v již dokončených projektech, ve druhém čtvrtletí tohoto roku byly už více než dvě třetiny prodaných bytů v projektech, které jsou teprve ve výstavbě či dokonce zatím pouze na papíře,“ říká Radim Sayed, obchodní ředitel developerské skupiny Crestyl.