Chceme byt jako z televizního pořadu. Praha prožívá nový trend

  1:00aktualizováno  1:00
Stále víc Pražanů chce žít podle katalogu nebo televizního pořadu. Domů si proto zvou designéry, kteří jim pomáhají změnit byt či dům tak, aby byl hezký a příjemný. Jedna soukromá střední škola dokonce otevře nový studijní obor, v němž se budou žáci učit, jak navrhovat interiéry.

Prostor s pohovkou je od jídelní části oddělený nízkou nábytkovou sestavou s televizí. | foto: Vizualizace: totostudio

Oblíbené televizní show o bydlení inspirují leckteré domácnosti a mění i jejich přístup k rekonstrukcím bytů. Například třicet procent klientů firmy Rekobyt Brabec si zve na pomoc designéry. Tak vysoký, skoro třetinový, podíl by ještě před deseti lety stavebníky šokoval.

Dokladem toho, jak výrazný je to trend, jsou i plány soukromé střední školy Michael, která na konci listopadu uzavře přihlášky na nový obor design interiéru. "Budeme jediní v Praze, kdo tento obor dětem nabídne. Z jiných regionů totiž víme, že je o něj skutečně velký zájem. A to i díky televizním pořadům, které se kvalitou interiérů zabývají," říká za školu její jednatel Ondřej Štěpánek.

Do prvního ročníku chtějí příští září přijmout dvacet žáků, kteří studium zakončí maturitou. "A to je dobře, protože klasický architekt bývá dražší. Designér se středoškolským vzděláním by mohl lidem nabídnout levnější alternativu," podotkl Pavel Brabec z Rekobytu.

Dobrý návrh šetří čas strávený úklidem

Design bytu jako aktuální módní trend se přitom střetává s hospodářskou krizí. Pražané mají méně peněz, proto víc než dříve kupují starší byty, které rekonstruují. A také víc dávají na rady odborníků.

"Umíme lidem ušetřit peníze při výběru vybavení domácnosti," říká designérka Laďka Kolářová. "Klientů máme zhruba stejně, ale celkově v Praze přibývá ateliérů, které se navrhováním interiérů zabývají. Takže poptávka lidí určitě roste," dodává. Stejné zkušenosti mají i lidé z firem, které rekonstrukce provádějí.

Opravy bytů v Praze

  • V hlavním městě je celkem 542 168 bytů.
  • Z cihel, kamene či tvárnic je 282 535 bytů, panelových je 207 938.
  • Návrh přestavby obývacího pokoje stojí přibližně 4 000 Kč.
  • Za celý byt (kuchyň, koupelnu, obývací pokoj a dvě ložnice) designéři účtují 10 až 40 tisíc. Záleží na velikosti bytu a náročnosti. Dražší návrhy pak bývají velmi detailní a obsahují třeba i konkrétní typ lustru, který se do prostoru hodí.

Odborníci upozorňují, že mnohé byty v Praze bývají po designové stránce strašné. "Sedmdesát až osmdesát procent lidí neumí bydlet. Když vstoupím do bytu, mívám hrozný pocit," svěřuje se Marie Chmelová z Design Mone. Kolářová přikyvuje, jen používá diplomatičtější slovník. Na bytech jsou zkrátka znát zvyky z dob totality či 90. léta podnikatelského baroka.

Nicméně obě designérky se shodují na jedné hodně překvapivé věci. Pokud je prý návrh nového bytu kvalitní a detailní, pak lidé ušetří spoustu času, který by strávili uklízením. "První, co navrhuji, jsou úložné prostory. Každá věc od nůžek na nehty po žehlicí prkno má mít své pevné místo, pak je stále vše uklizené a stačí jen utírat prach," vysvětluje Chmelová.

Snad každý má příbuzného, který po návratu domů vrství svršky, kabelky, šály na židli či botníku. Stačí prý zabudovat botník do vestavěné skříně, a pak není kam věci odkládat a problém rázem odpadne.

Aktuální katalogy

Aktuální katalogy vždy poruce: IKEA, Skonto, Asko, Möbelix, JYSK a další - online na serveru Obydleni.cz zde

"Pokud zákazník šetří, snažíme se ho přesvědčit, aby vybral levnější základ a doplnil ho jedním zajímavějším designovým kusem, který prostor rozsvítí. Nebo že mohou podle našeho návrhu přestavovat byt postupně i několik let," vysvětluje možnosti Kolářová.

Návrh 3 + 1 stojí od deseti do asi čtyřiceti tisíc korun podle náročnosti a velikosti bytu. Sama rekonstrukce přijde na tři sta až šest set tisíc.


Nejčtenější

Postavili si skvělou dřevostavbu s jezírkem. Topí elektrickými fóliemi

Koupací jezírko plánují dokončit letos. Je dostatečně velké a doplněné...

Občas je dobré nenechat se svést stereotypy. Na opačném konci pozemku (tedy ne u cesty jako sousedé) možná budete mít...

Ze starého bytu vytvořili skvělý interiér s příjemnou atmosférou

Také v kuchyni použili architekti „obnažené“ cihly. Industriální prvek sem...

Pro ateliér Seman architekti se stala hodně velkou výzvou proměna staršího bytu na moderní prostor s industriálními...

Prázdné domy lákají. Touha po levné senzaci může být pro urbex smrtelná

Pokud místo projde demolicí, fotky fanoušků urbexu obvykle zůstávají jedinou...

Znáte ten pocit, když začne pracovat adrenalin? Tepny přepravují okysličenou krev rychleji, oči i uši pracují na...

Rodina vsadila na praktické nápady, v domě se dá konečně dýchat

Pohled na dům ze zahrady: dvoupatrová skleněná přístavba má ocelovou...

Řadovka v newyorském Brooklynu z konce 19. století dlouho čekala na rekonstrukci. Čtyřčlenná rodina s mladou...

Kvůli zařizování bytu změnila majitelka zaměstnání. Dělá, co ji baví

Šedou zaoblenou pohovku v retro stylu ladící s křesílkem pomohla mladé dvojici...

Když máte štěstí a získáte možnost pracovat v oblíbeném obchodě, ovlivní to i váš domov. Tak jako se to stalo v případě...

Další z rubriky

Vytápění v pasivní dřevostavbě přijde rodinu na 1 500 korun měsíčně

Výhled z denní zóny otočené na jihozápad si nechtěli „zabarikádovat“ vysokým...

Odborníci na energeticky pasivní stavby často vysvětlují, co musí dům splnit, aby dosáhl pasivního standardu. Ne vždy...

Postavili si skvělou dřevostavbu s jezírkem. Topí elektrickými fóliemi

Koupací jezírko plánují dokončit letos. Je dostatečně velké a doplněné...

Občas je dobré nenechat se svést stereotypy. Na opačném konci pozemku (tedy ne u cesty jako sousedé) možná budete mít...

Bungalov většinou nemá v české krajině co dělat. Důvodů je několik

Pokud už chcete mít přízemní dům, může mít mnohem nápaditější formu než...

I když se dnes bungalovy těší velké oblibě, osobně tyto domy, rozlehlé placky s nízkou střechou staženou až na uši,...

Najdete na iDNES.cz