Brownfieldy jsou spící krásky, které čekají na své probuzení

  1:00aktualizováno  1:00
Atraktivní poloha, často i v centru měst, ale také dezolátní stav. Tak zpravidla vypadají dnešní brownfieldy, tedy nemovitosti a pozemky bývalých továren, mlýnů či kasáren. Jejich revitalizace však dává obrovskou šanci na další využití.

Ještě před pár lety byly budovy Uhelného mlýna a Kotelny v areálu Šroubáren v Libčicích nad Vltavou opuštěné a polorozpadlé stavby. | foto: Andrea Lhotáková

Ne náhodou se nedávná konference Brownfieldy 2019 uskutečnila v areálu Kotelny v Libčicích nad Vltavou. Bývalý brownfield, kde byla dříve šroubárna, už neslouží pro průmyslovou výrobu, je využívaný jako reprezentativní prostor pro konání nejrůznějších akcí. Je skvělou ukázkou toho, co může vzniknout v místech zdánlivě „odsouzených k záhubě“.

Areál zámku a cukrovaru v Břeclavi: historie zámku sahá do 11. století, kdy byl...

Areál zámku a cukrovaru v Břeclavi: část areálu je využita, ale většina čeká na obnovení a znovuoživení. Snahou revitalizace je zachování původního vzhledu areálu a zakomponování areálu bývalého cukrovaru do stávající struktury města.

Na revitalizaci dnes přitom čeká v Česku téměř tři tisíce brownfieldů, kde by mohly vzniknout byty, kulturní či sportovní projekty. Pozitivní projekty revitalizací ukazují, co vše lze při dobrém plánování z brownfieldů získat.

Na příkladech z Krásné Lípy, Kotelny a Uhelného mlýna v Libčicích, Kasáren Karlín, Lipna a řady dalších dostali starostové či přímo vlastníci brownfieldů praktický návod, na co všechno je potřeba myslet při revitalizaci či rozvoji a jak přibližně velké jsou finanční náklady.

„Centrum města bylo jedním velkým brownfieldem. Díky celkové revitalizaci jsme vytvořili dobrou infrastrukturu, vznikly nové ubytovací kapacity a rozvíjejí se s tím spjaté služby. Nezaměstnanost poklesla od roku 2005 z 24 procent na pět v roce 2019,“ přiblížil přínosy revitalizace zastupitel Krásné Lípy a senátor Parlamentu ČR Zbyněk Linhart. „Nepochybně pomohla také stabilní politická situace ve městě,“ dodal Linhart.

Na co si dát pozor, kde získat finance

Na konferenci zazněly mimo jiné také překážky, které musí majitelé brownfieldů překonávat při jejich revitalizaci. To je zejména celkový stav objektu, roztříštěné vlastnictví, ekologická zátěž nebo nulová představa o budoucím využití areálu či budovy.

Fotogalerie

Pokud majitelé všechny tyto problematické body vyřeší, následuje fáze, ve které hledají vhodné nástroje financování.

„Jakékoliv úspěšné řešení spočívá v tom, že skutečně dobře znám současný stav. Řada vlastníků jej však nezná. Důležitá je i konkrétní idea,“ vysvětlil v panelové diskusi Tomáš Ctibor.

Stát podporuje revitalizaci brownfieldů prostřednictvím dotačních programů, a to jak ze strany evropských operačních, tak národních. Jde například o programy Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů (ministerstvo průmyslu a obchodu), Podpora regenerace brownfieldů pro nepodnikatelské využití nebo Rekonstrukce a přestavba veřejných budov (oba ministerstvo pro místní rozvoj).

Další programy nabízí například ministerstvo zemědělství, ministerstvo životního prostředí nebo Agentura pro podnikaní a inovace. Nové možnosti financování nově nabídne také Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB).

Karlovy Vary - část historického areálu městské vodárny, který byl součástí...
Karlovy Vary - část historického areálu městské vodárny, který byl součástí...

Karlovy Vary - část historického areálu městské vodárny, který byl součástí energetického komplexu města. Po vybudování nové vodárenské soustavy byl areál odstaven a používán ke svému původnímu účelu velmi omezeně. Plocha je 24 216 metrů čtverečních. Tento vodárenský komplex není v současné době efektivně využíván, přestože má v rámci města velmi atraktivní polohu.

„Dotace mají ale i své limity. Proto jsme zpracovali Národní strategii regenerace brownfieldů, která je připravena k předložení a schválení vládou. Tato strategie by napomohla systémovým změnám, jako je například daňové zvýhodnění při výstavbě na brownfieldu nebo vytvoření fondu pro regeneraci brownfieldů z odvodů za vynětí ze zemědělského půdního fondu a v neposlední řadě zkrácení povolovacích procesů,“ přibližuje Kateřina Kubizňáková, vedoucí oddělení řízení projektů brownfieldů agentury CzechInvest.

„Brownfieldy jsou prostě žhavé téma. Vedle státní správy se o ně přirozeně zajímá i soukromá sféra, pro kterou představují zajímavou příležitost. Loňský i letošní ročník konference poukázal na to, že revitalizace brownfieldů není cestou snadnou, pokud se ale zrealizuje, její výsledky skutečně stojí za to. Brownfieldy jsou vlastně takové spící krásky, které čekají na své probuzení,“ říká Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace brownfieldů.

Areál bývalého pivovaru v Pacově je v samotném centru a navazuje na náměstí...

Areál bývalého pivovaru v Pacově je v samotném centru a navazuje na náměstí Svobody. Sousedí se zámeckým parkem. Roku 2011 byl objekt prohlášený nemovitou kulturní památkou.

Brownfieldové lokality po celé České republice mapuje Národní databáze brownfieldů agentury CzechInvest. Na svou revitalizaci v ní nyní čeká nyní celkem 2 958 lokalit. Ne všechny však dosud mají vyřešené majetkoprávní vztahy, což znemožňuje jejich další využití.

CzechInvest zároveň administruje program Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů, který ministerstvo průmyslu a obchodu spustilo v roce 2017. CzechInvest dosud přijal 29 předběžných žádostí. Ministerstvo v letošním roce plánuje rozdělit 100 milionů korun. Více o podpoře revitalizace brownfieldů v České republice najdete zde

Brownfield

Anglický výraz brownfield, tedy česky hnědé pole, představuje nemovitost (pozemek, objekt, areál), která je nedostatečně využívaná, zanedbaná a může být i kontaminovaná. Vzniká jako pozůstatek průmyslové, zemědělské, rezidenční, vojenské či jiné aktivity. Může se jednat o jednotlivé budovy, komplexy budov, areály s budovami nebo jen plochy bez budov. Patří sem nevyužívané zemědělské a průmyslové stavby a areály, nevyužité dopravní stavby a skladové prostory (haly i deponie), prázdné administrativní budovy a kulturní centra, nevyužitá nákupní centra, ale i nevyužité obytné budovy - vše, co není užíváno.

Zdroj: Wikipedia

Pohled na současnou podobu jihovýchodní části bývalé továrny Alfatex. Přízemní...

Pohled na současnou podobu jihovýchodní části bývalé továrny Alfatex. Přízemní trakt by zůstal zachován, nad ním by vyrostly nové třípodlažní domy.

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest

CzechInvest je státní příspěvková organizace podřízená Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Dojednává do České republiky tuzemské a zahraniční investice z oblasti výroby, strategických služeb a technologických center. Podporuje malé, střední a začínající inovativní podnikatele, podnikatelskou infrastrukturu a inovace.

.

Autor:

Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům je tak chytrý, že nás neobtěžuje, říká o svém domově jeho majitel

Na severní straně domu býval dvorek, dnes malá zahrada s terasou, kterou lemují...

Jaroslav Šuvarský si zrealizoval představu ideálního bydlení. Zrekonstruoval zchátralé stavení a naplnil ho moderními...

Krásný odpočinek u moře. Bydlet můžete ve svém už za dva miliony

Lotte, Algarve, Luz, Portugalsko. Vila s dispozicí 4+kk o obytné ploše 217...

Koupit si dům či byt u moře je pro mnohé nesplnitelným snem. A to kvůli vysokým cenám. Avšak dají se najít i výjimky....

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Toužili po odpočinku v horách. Moderní chalupa jim roste rovnou ze skály

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do...

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do hor. V panenské přírodě Cieneguilly,...

Další z rubriky

Brownfieldy jsou spící krásky, které čekají na své probuzení

Ještě před 8 lety byly budovy Uhelného mlýna a Kotelny v areálu Šroubáren v...

Atraktivní poloha, často i v centru měst, ale také dezolátní stav. Tak zpravidla vypadají dnešní brownfieldy, tedy...

Před horkem budou majitele bytů chránit zelené terasy a atria

Vizualizace: zelené střechy a atria vznikly místo původních pavlačí.

Malometrážních bytů je v tuzemsku obrovský nedostatek. Jedním z mála projektů, který se výhradně zaměřuje na byty s...

Čeští architekti postaví v Gruzii zelené město za stamiliony euro

Vizualizace: viladomy „zeleného města“ se budou skrývat v zeleni.

Na hranici jedinečného biotopu mokřadů na březích Černého moře vyroste ojedinělý komplex multifunkčních staveb...

Najdete na iDNES.cz