Ne náhodou se nedávná konference Brownfieldy 2019 uskutečnila v areálu Kotelny v Libčicích nad Vltavou. Bývalý brownfield, kde byla dříve šroubárna, už neslouží pro průmyslovou výrobu, je využívaný jako reprezentativní prostor pro konání nejrůznějších akcí. Je skvělou ukázkou toho, co může vzniknout v místech zdánlivě „odsouzených k záhubě“.
Na revitalizaci dnes přitom čeká v Česku téměř tři tisíce brownfieldů, kde by mohly vzniknout byty, kulturní či sportovní projekty. Pozitivní projekty revitalizací ukazují, co vše lze při dobrém plánování z brownfieldů získat.
Na příkladech z Krásné Lípy, Kotelny a Uhelného mlýna v Libčicích, Kasáren Karlín, Lipna a řady dalších dostali starostové či přímo vlastníci brownfieldů praktický návod, na co všechno je potřeba myslet při revitalizaci či rozvoji a jak přibližně velké jsou finanční náklady.
„Centrum města bylo jedním velkým brownfieldem. Díky celkové revitalizaci jsme vytvořili dobrou infrastrukturu, vznikly nové ubytovací kapacity a rozvíjejí se s tím spjaté služby. Nezaměstnanost poklesla od roku 2005 z 24 procent na pět v roce 2019,“ přiblížil přínosy revitalizace zastupitel Krásné Lípy a senátor Parlamentu ČR Zbyněk Linhart. „Nepochybně pomohla také stabilní politická situace ve městě,“ dodal Linhart.
Na co si dát pozor, kde získat finance
Na konferenci zazněly mimo jiné také překážky, které musí majitelé brownfieldů překonávat při jejich revitalizaci. To je zejména celkový stav objektu, roztříštěné vlastnictví, ekologická zátěž nebo nulová představa o budoucím využití areálu či budovy.
Pokud majitelé všechny tyto problematické body vyřeší, následuje fáze, ve které hledají vhodné nástroje financování.
„Jakékoliv úspěšné řešení spočívá v tom, že skutečně dobře znám současný stav. Řada vlastníků jej však nezná. Důležitá je i konkrétní idea,“ vysvětlil v panelové diskusi Tomáš Ctibor.
Stát podporuje revitalizaci brownfieldů prostřednictvím dotačních programů, a to jak ze strany evropských operačních, tak národních. Jde například o programy Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů (ministerstvo průmyslu a obchodu), Podpora regenerace brownfieldů pro nepodnikatelské využití nebo Rekonstrukce a přestavba veřejných budov (oba ministerstvo pro místní rozvoj).
Další programy nabízí například ministerstvo zemědělství, ministerstvo životního prostředí nebo Agentura pro podnikaní a inovace. Nové možnosti financování nově nabídne také Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB).
Karlovy Vary - část historického areálu městské vodárny, který byl součástí energetického komplexu města. Po vybudování nové vodárenské soustavy byl areál odstaven a používán ke svému původnímu účelu velmi omezeně. Plocha je 24 216 metrů čtverečních. Tento vodárenský komplex není v současné době efektivně využíván, přestože má v rámci města velmi atraktivní polohu.
„Dotace mají ale i své limity. Proto jsme zpracovali Národní strategii regenerace brownfieldů, která je připravena k předložení a schválení vládou. Tato strategie by napomohla systémovým změnám, jako je například daňové zvýhodnění při výstavbě na brownfieldu nebo vytvoření fondu pro regeneraci brownfieldů z odvodů za vynětí ze zemědělského půdního fondu a v neposlední řadě zkrácení povolovacích procesů,“ přibližuje Kateřina Kubizňáková, vedoucí oddělení řízení projektů brownfieldů agentury CzechInvest.
„Brownfieldy jsou prostě žhavé téma. Vedle státní správy se o ně přirozeně zajímá i soukromá sféra, pro kterou představují zajímavou příležitost. Loňský i letošní ročník konference poukázal na to, že revitalizace brownfieldů není cestou snadnou, pokud se ale zrealizuje, její výsledky skutečně stojí za to. Brownfieldy jsou vlastně takové spící krásky, které čekají na své probuzení,“ říká Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace brownfieldů.
Brownfieldové lokality po celé České republice mapuje Národní databáze brownfieldů agentury CzechInvest. Na svou revitalizaci v ní nyní čeká nyní celkem 2 958 lokalit. Ne všechny však dosud mají vyřešené majetkoprávní vztahy, což znemožňuje jejich další využití.
CzechInvest zároveň administruje program Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů, který ministerstvo průmyslu a obchodu spustilo v roce 2017. CzechInvest dosud přijal 29 předběžných žádostí. Ministerstvo v letošním roce plánuje rozdělit 100 milionů korun. Více o podpoře revitalizace brownfieldů v České republice najdete zde.
BrownfieldAnglický výraz brownfield, tedy česky hnědé pole, představuje nemovitost (pozemek, objekt, areál), která je nedostatečně využívaná, zanedbaná a může být i kontaminovaná. Vzniká jako pozůstatek průmyslové, zemědělské, rezidenční, vojenské či jiné aktivity. Může se jednat o jednotlivé budovy, komplexy budov, areály s budovami nebo jen plochy bez budov. Patří sem nevyužívané zemědělské a průmyslové stavby a areály, nevyužité dopravní stavby a skladové prostory (haly i deponie), prázdné administrativní budovy a kulturní centra, nevyužitá nákupní centra, ale i nevyužité obytné budovy - vše, co není užíváno. Zdroj: Wikipedia |
Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvestCzechInvest je státní příspěvková organizace podřízená Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Dojednává do České republiky tuzemské a zahraniční investice z oblasti výroby, strategických služeb a technologických center. Podporuje malé, střední a začínající inovativní podnikatele, podnikatelskou infrastrukturu a inovace. |
.