Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Brownfieldy jsou spící krásky, které čekají na své probuzení

  1:00
Atraktivní poloha, často i v centru měst, ale také dezolátní stav. Tak zpravidla vypadají dnešní brownfieldy, tedy nemovitosti a pozemky bývalých továren, mlýnů či kasáren. Jejich revitalizace však dává obrovskou šanci na další využití.

Ještě před pár lety byly budovy Uhelného mlýna a Kotelny v areálu Šroubáren v Libčicích nad Vltavou opuštěné a polorozpadlé stavby. | foto: Andrea Lhotáková

Ne náhodou se nedávná konference Brownfieldy 2019 uskutečnila v areálu Kotelny v Libčicích nad Vltavou. Bývalý brownfield, kde byla dříve šroubárna, už neslouží pro průmyslovou výrobu, je využívaný jako reprezentativní prostor pro konání nejrůznějších akcí. Je skvělou ukázkou toho, co může vzniknout v místech zdánlivě „odsouzených k záhubě“.

Areál zámku a cukrovaru v Břeclavi: historie zámku sahá do 11. století, kdy byl...

Areál zámku a cukrovaru v Břeclavi: část areálu je využita, ale většina čeká na obnovení a znovuoživení. Snahou revitalizace je zachování původního vzhledu areálu a zakomponování areálu bývalého cukrovaru do stávající struktury města.

Na revitalizaci dnes přitom čeká v Česku téměř tři tisíce brownfieldů, kde by mohly vzniknout byty, kulturní či sportovní projekty. Pozitivní projekty revitalizací ukazují, co vše lze při dobrém plánování z brownfieldů získat.

Na příkladech z Krásné Lípy, Kotelny a Uhelného mlýna v Libčicích, Kasáren Karlín, Lipna a řady dalších dostali starostové či přímo vlastníci brownfieldů praktický návod, na co všechno je potřeba myslet při revitalizaci či rozvoji a jak přibližně velké jsou finanční náklady.

„Centrum města bylo jedním velkým brownfieldem. Díky celkové revitalizaci jsme vytvořili dobrou infrastrukturu, vznikly nové ubytovací kapacity a rozvíjejí se s tím spjaté služby. Nezaměstnanost poklesla od roku 2005 z 24 procent na pět v roce 2019,“ přiblížil přínosy revitalizace zastupitel Krásné Lípy a senátor Parlamentu ČR Zbyněk Linhart. „Nepochybně pomohla také stabilní politická situace ve městě,“ dodal Linhart.

Na co si dát pozor, kde získat finance

Na konferenci zazněly mimo jiné také překážky, které musí majitelé brownfieldů překonávat při jejich revitalizaci. To je zejména celkový stav objektu, roztříštěné vlastnictví, ekologická zátěž nebo nulová představa o budoucím využití areálu či budovy.

Fotogalerie

Pokud majitelé všechny tyto problematické body vyřeší, následuje fáze, ve které hledají vhodné nástroje financování.

„Jakékoliv úspěšné řešení spočívá v tom, že skutečně dobře znám současný stav. Řada vlastníků jej však nezná. Důležitá je i konkrétní idea,“ vysvětlil v panelové diskusi Tomáš Ctibor.

Stát podporuje revitalizaci brownfieldů prostřednictvím dotačních programů, a to jak ze strany evropských operačních, tak národních. Jde například o programy Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů (ministerstvo průmyslu a obchodu), Podpora regenerace brownfieldů pro nepodnikatelské využití nebo Rekonstrukce a přestavba veřejných budov (oba ministerstvo pro místní rozvoj).

Další programy nabízí například ministerstvo zemědělství, ministerstvo životního prostředí nebo Agentura pro podnikaní a inovace. Nové možnosti financování nově nabídne také Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB).

Karlovy Vary - část historického areálu městské vodárny, který byl součástí...
Karlovy Vary - část historického areálu městské vodárny, který byl součástí...

Karlovy Vary - část historického areálu městské vodárny, který byl součástí energetického komplexu města. Po vybudování nové vodárenské soustavy byl areál odstaven a používán ke svému původnímu účelu velmi omezeně. Plocha je 24 216 metrů čtverečních. Tento vodárenský komplex není v současné době efektivně využíván, přestože má v rámci města velmi atraktivní polohu.

„Dotace mají ale i své limity. Proto jsme zpracovali Národní strategii regenerace brownfieldů, která je připravena k předložení a schválení vládou. Tato strategie by napomohla systémovým změnám, jako je například daňové zvýhodnění při výstavbě na brownfieldu nebo vytvoření fondu pro regeneraci brownfieldů z odvodů za vynětí ze zemědělského půdního fondu a v neposlední řadě zkrácení povolovacích procesů,“ přibližuje Kateřina Kubizňáková, vedoucí oddělení řízení projektů brownfieldů agentury CzechInvest.

„Brownfieldy jsou prostě žhavé téma. Vedle státní správy se o ně přirozeně zajímá i soukromá sféra, pro kterou představují zajímavou příležitost. Loňský i letošní ročník konference poukázal na to, že revitalizace brownfieldů není cestou snadnou, pokud se ale zrealizuje, její výsledky skutečně stojí za to. Brownfieldy jsou vlastně takové spící krásky, které čekají na své probuzení,“ říká Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace brownfieldů.

Areál bývalého pivovaru v Pacově je v samotném centru a navazuje na náměstí...

Areál bývalého pivovaru v Pacově je v samotném centru a navazuje na náměstí Svobody. Sousedí se zámeckým parkem. Roku 2011 byl objekt prohlášený nemovitou kulturní památkou.

Brownfieldové lokality po celé České republice mapuje Národní databáze brownfieldů agentury CzechInvest. Na svou revitalizaci v ní nyní čeká nyní celkem 2 958 lokalit. Ne všechny však dosud mají vyřešené majetkoprávní vztahy, což znemožňuje jejich další využití.

CzechInvest zároveň administruje program Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů, který ministerstvo průmyslu a obchodu spustilo v roce 2017. CzechInvest dosud přijal 29 předběžných žádostí. Ministerstvo v letošním roce plánuje rozdělit 100 milionů korun. Více o podpoře revitalizace brownfieldů v České republice najdete zde

Brownfield

Anglický výraz brownfield, tedy česky hnědé pole, představuje nemovitost (pozemek, objekt, areál), která je nedostatečně využívaná, zanedbaná a může být i kontaminovaná. Vzniká jako pozůstatek průmyslové, zemědělské, rezidenční, vojenské či jiné aktivity. Může se jednat o jednotlivé budovy, komplexy budov, areály s budovami nebo jen plochy bez budov. Patří sem nevyužívané zemědělské a průmyslové stavby a areály, nevyužité dopravní stavby a skladové prostory (haly i deponie), prázdné administrativní budovy a kulturní centra, nevyužitá nákupní centra, ale i nevyužité obytné budovy - vše, co není užíváno.

Zdroj: Wikipedia

Pohled na současnou podobu jihovýchodní části bývalé továrny Alfatex. Přízemní...

Pohled na současnou podobu jihovýchodní části bývalé továrny Alfatex. Přízemní trakt by zůstal zachován, nad ním by vyrostly nové třípodlažní domy.

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest

CzechInvest je státní příspěvková organizace podřízená Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Dojednává do České republiky tuzemské a zahraniční investice z oblasti výroby, strategických služeb a technologických center. Podporuje malé, střední a začínající inovativní podnikatele, podnikatelskou infrastrukturu a inovace.

.

Autor:
  • Nejčtenější

Postavili si velmi zvláštní dům s nádherným výhledem do Labského údolí

Přáním Přemka byl malý dům, který by maximálně souzněl s krajinou Českého středohoří. A přestože jeho pozemek neměl...

Svérázný svět pražských nádražních putyk se proměnil. Některé nepoznáte

Nádražní restaurace se v mnohém proměnily a některé byste sotva poznali. Přesto většina z nich zůstává věrná...

Tři sta let starý kamenný dům se dočkal letní kuchyně i černého bazénu

Vinice, olivové háje a tři sta let starý kamenný dům s bazénem. K tomu prosluněná Provence. Tak taková destinace čekala...

Dům má spoustu prosklených stěn, přesto nabízí dokonalé soukromí

Soukromí patří k těm největším devizám bydlení. Architekt Pavel Lazarov dokázal navrhnout dům, který tuto potřebu zcela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavbou roku 2021 se může pochlubit i Praha. Spokojeni jsou i památkáři

Jeden z deseti titulů prestižní přehlídky Stavba roku 2021 získal i pražský dům Hybernská 1. Ocenění se mu dostalo za...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Dům, který stojí na kontrastech, postavili i pro své autoveterány

Podstatou architektonického návrhu rodinného domu v německém okrese Paderborn jsou kontrasty mezi otevřenými a...

S odchodem dětí se rozhodli pro nový dům, konečně podle svých představ

Když děti dospějí a založí vlastní rodinu, jen málokdo dostane odvahu a pořídí si nové bydlení, které respektuje jeho...

Chata, přestavba a novostavba od architektů, kteří hledají nové cesty

Studio New Work sídlí v Brně, ač jeho hlavní postava, architekt Svatopluk Sládeček, pochází ze Zlína a fakultu...

Fólie mezi skly zastaví i desetikilogramové kladivo, ale také hluk

Značná část zlodějů jde „oknem“. Ohroženi jsou zejména obyvatelé bytů v přízemí nebo v rodinných domech. Jenže mnoho...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...