Důvodů, proč alergiků přibývá, je celá řada. Od genetické zátěže (pokud má alergik dítě, jeho potomek má dvakrát vyšší šanci na stejný problém, když jsou alergiky oba rodiče, nepříznivá prognóza se výrazně zvyšuje) až po špatnou kvalitu ovzduší. Velmi negativní roli sehrává i domácí prach, který funguje jako ochotný nosič alergenů.
„Odstranit prach v domácnosti je důležité, protože právě na jeho částicích bývají nalepeny výkaly roztočů i oni samotní. Alergii vyvolávají právě exkrementy a natrávená potrava. Roztoči se živí především odpadlými šupinkami lidské kůže, jenže mají primitivní zažívací systém, proto potravu s pomocí enzymů, jež vylučují, natráví a vyvrhnou. Ty samé částečky tak konzumují a poté vyvrhnou hned několikrát. A právě enzymy obsažené v natrávené potravě představují silný alergen,“ vysvětluje alergoložka MUDr. Dagmar Pohlová.
Kvalita vysavače začíná u hubice
Odstranit prach v interiéru vyžaduje zvolit vhodný vysavač a také jej správně používat: například pokud výrobce nabízí ke svým spotřebičům dvě hubice, jednu na tvrdé povrchy, druhou na koberce, je třeba je měnit podle povrchu, který se právě vysává.
Není to pro nic za nic: špatně zvolená hubice prach zvíří (což mimochodem platí o řadě robotických vysavačů). Zvířený prach se pohybuje zejména ve výšce 30 až 80 cm nad podlahou, tedy tam, kde jsou malé děti.
V Česku se také podceňuje vysávání matrací. Přitom právě v postelích najdete doslova miliony roztočů. Maminky ovšem příliš nepotěší zjištění vědců, že vzorně zastlaná lůžka jsou ideální „množírnou“ roztočů, zatímco lůžka, která po odchodu svých uživatelů připomínají minové pole po výbuchu, jsou na tom mnohem lépe. Roztoč má totiž rád vlhko (nejlépe 60 až 80 %), teplo (22 až 26 °C) a tmu, zato nesnáší průvan.
“Na vysávání bytu by mělo navazovat pravidelné a hloubkové vysávání matrací. Jeden gram prachu získaného z matrace a lůžkovin může obsahovat dva až patnáct tisíc roztočů. Důležité jsou kvalitní vysavače s HEPA filtrem a sáčky, aby se alergeny nedostávaly zpět do interiéru,“ upozorňuje MUDr. Irena Krčmová, CSc. z Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
Zatímco na příkonu vysavače až tak nezáleží (zde se podívejte, jak dopadl náš test), důležité jsou kvalitní filtrační technologie, sáčky, řešení hubice a také hygienické utěsnění, aby to, co vysavač „nasaje“, z něj nevylétlo na druhém konci ven.
Zde můžete odpovědět na tři otázky a vyhrát vysavač
„Je to podobné jako u aut, i u vysavačů se sledují výfukové emise. Třeba u nových přístrojů s označením ProHygienic se díky technologii UltraAllergy System daří zachytit i nejjemnější částečky prachu a špíny, dosahují tak výfukové emise třídy A. Testy v nezávislé zkušebně dokázaly, že vyfukovaný vzduch je čistší než vzduch v místnosti,“ tvrdí Kateřina Vysoká Jancová, produktový manažer společnosti BSH domácí spotřebiče.
Vyhrajte vysavač vhodný nejen pro alergikyPokud se chcete v předstihu vybavit na blížící se úklid na vánoční svátky, máte možnost. Ve spolupráci se společností BSH domácí spotřebiče jsme pro vás připravili soutěž Čistá domácnost. Každý, kdo správně odpoví do 30. října na naše tři otázky, bude zařazený do slosování o tři vysavače z řady ProHygienic - BGL3HYG s doporučenou cenou 4 790 Kč. PRO VSTUP DO SOUTĚŽE KLIKNĚTE ZDE Tyto nové vysavače nabízejí:
|