Ve Francie to mají spočítané: vystřelené špunty stojí nejčastěji za těžkými úrazy oka či dokonce jejich ztrátou. Lékaři také varují, že rány zátkou do oka - podobně jako squashovým míčkem - mohou skončit šedým zákalem.
Na druhé straně v zemi galského kohouta vědí nejlépe, jak si vychutnat menu i o několika chodech - dát si sekt.
Rada je jednoduchá – umět správně otevřít láhev šampaňského či sektu (musí být ovšem extrasuchý neboli brut s obsahem cukru do 15 gramů na 1 l), a pak jej použít jako aperitiv i mezi jednotlivými pokrmy.
"Sekt uzavře chuťové pohárky a vy si vychutnáte další chod,“ vysvětluje sommeliérka Zdeňka Učňová. "Pokud vám ale někdo nabídne jako aperitiv becherovku nebo cinzano bianco, je to gastronomická vražda,“ tvrdí s přesvědčením Tomáš Brůha, nejlepší sommeliér České republiky pro rok 2008.
K požitku z vína i jídla potřebujete ještě pár maličkostí – dobře vychlazenou láhev, vhodné sklenky, chladič na víno, případně i speciální uzávěr na sekt, který udrží určitý přetlak v láhvi.
"Bývá to i hezký dárek pro muže na Vánoce stejně jako otvíráky na víno," radí Sylva Horká z firmy Mobax.
Video |
video: iDNES.tv |
Správné otevírání sektu |
Na začátku je chlazení
Koupit láhev sektu na poslední chvíli a dát ji do mrazáku? To je z pohledu odborníků přímo barbarství! Víno je třeba zakoupit minimálně dva dny předem a nechat je vychladit na teplotu 4 až 5 °C, podává se při teplotě 6 až 7 °C.
Důvod? Při vyšší teplotě by po otevření "vyšumělo“ příliš mnoho vína, ve sklenkách by pak šumění za chvilku skončilo. Teplé šumivé víno ztrácí potřebný osvěžující efekt - kysličník uhličitý totiž "masíruje“ naše chuťové pohárky.
Běžná chladnička ovšem nabízí teplotu kolem 8 až 9 °C. "Sekt dochladíte nejlépe v nádobě s ledem, nikoli v mrazáku,“ radí Tomáš Brůha.
S lahví pak manipulujte co nejméně a hlavně opatrně. "Je to živý organismus!“ varuje sommeliér Tomáš Brůha. Při otevírání se nejdříve odstraní tzv. krycí fólie neboli kapsle (výhodné jsou ty, které mají perforaci), pak se sejme agrafa (drátěný košíček s plechovou opěrkou přidržující zátku v hrdle).
Poté se uchopí pevně korek a pomalu se otáčí lahví, nikoli korkem! Jakmile ucítíte, že tlak v láhvi nadzvedává zátku, pomalu ji uvolňujte z hrdla – a je to! Sommeliéři se na svých soutěžích rozhodně nesmí dopustit toho, že by jim špunt vystřelil do stropu nebo se ozvala rána.
To, co předvádějí vítězové Formule 1, když na stupních pro nejlepší kropí sebe i okolí sprškou šampaňského, je to nejhorší, co znalec vína může udělat. A nejen on – i běžný konzument.
A jaké sklenky? Na miskovité poháry rozhodně zapomeňte. Sekt patří pouze do fléten neboli vysokých a úzkých pohárů. To proto, aby šumivé víno rychle nezteplalo a předčasně nezmizelo aroma vína.
Sklenky by měly být dokonale odmaštěné a suché. Dobrý tip? Aby se perlení odvíjelo z jednoho místa, doporučuje se, aby bylo dno sklenky lehce "škrábnuté“.
Perličky oxidu uhličitého pak stoupají jako řetízek od dna. "Když vám zůstane část šumivého vína v láhvi, vyplatí se použít speciální zátku, která udrží určitý přetlak v láhvi. Tu postavte do chladicí nádoby, jen tak zachováte kvalitu vína,“ vysvětluje Sylva Horká z firmy Mobax.
Vedle speciálních chladicích nádob lze použít i nádoby s vychlazenou vodou a ledem. Je tu samozřejmě ještě jedna možnost, tzv. sabrage neboli useknutí hrdla láhve pomocí šavle či speciálního nože.
Láhev podržíte za prohlubeninu ve dně v úhlu 45° a druhou rukou plynulým sekem nože nebo šavle přejedete po hrdle láhve v místě švu až k rozšířenému kroužku na konci hrdla. Vtip není v síle ani rychlosti, důležitý je plynulý pohyb.
Vzhledem k tlaku v láhvi se podobné nápady laikům ovšem nedoporučují!
Opatrnost je na místě
Když vyletí špunt z láhve sektu, může nejen poškodit sádrokartonový podhled v kanceláři, ale také lustr nebo dokonce způsobit úraz, tedy jestliže skončí v oku.
"Profesionálové používají plátěný ubrousek, kterým snadněji uchopí orosenou láhev. Ti také doporučují držet láhev v úhlu 45 ° a mířit s ní do volného prostoru,“ radí Regina Jandová za firmu Bohemia Sekt.
Protože se ví, že u nás dávají zejména muži přednost u šumivých vín kategorii "brut“, zatímco ženy "demi sec“, má Tomáš Brůha ještě jednu radu: zkuste "sec“ – suché víno, ale se zjemňujícími, byť nepatrnými stopami hroznového cukru.
Pokud jde o sekt a jahody, pak má také jasno: k suchému sektu jahody nepatří. Jestliže si chcete vychutnat obojí, pak by měla jahoda opravdu vonět, nikoli jít o "skleníkový“ produkt bez vůně.
Co je ChampagnePod označením Champagne se skrývají značky vypěstované ve stejnojmenném kraji ve Francii, a to pouze na vinicích vymezených zákonem v roce 1927 a potvrzených 1951. Představují přibližně dvě procenta půdy, na níž se ve Francii pěstuje réva.
Šampaňské může být namícháno jen z odrůd bílého vína chardonnay a červených pinot noir a pinot meunier (dávají ale bílou šťávu). Určující roli pak hrají poloha a podnebí, kdy vápencová půda a vinice obrácené na východ a sever napomáhají poměrně vysoké kyselosti hroznů, jaké šampaňské vyžaduje
Ten podle pověsti objevil proces kvašení šampaňského vína, byť jiné legendy přisuzují tento objev jinému benediktýnovi, a to mnichu Oudartovi - to tvrdí třeba rodinná firma Taittinger. Dnes se oceňují také značky Mumm, Pommery, Piper-Heidseick, Mercier, Laurent-Perrier nebo Veuve Cliquot.
Aby bylo šumivé víno osvěžující, mělo by základní víno mít nejméně sedm až osm promile kyselin. Podle obsahu cukru se šumivá vína dělí na:
Perlivé víno se získává umělým sycením základního vína oxidem uhličitým, jeho přetlak v láhvi se musí pohybovat od 0.1 do 0.29 Mpa při 20 °C. Šumění po nalití do sklenky je rychlé, tzv. koruna perlení malá a krátce trvající.
|
Tomáš Brůha * 1979 Ocenění: |