Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 25. března 2023 Marián

Indukční varná deska nabízí nejbezpečnější a nejrychlejší vaření

Ještě před pár lety byla indukční varná deska považována za luxusní spotřebič, na který dosáhla jen část zákazníků. I přes vyšší cenu se však stala součástí mnoha domácností. Je rychlá, úsporná, bezpečná při práci i jednoduchá na obsluhu i údržbu.
Varná indukční deska Mora VDIS 658 FF má čtyři oktagonové zóny, které lze...

Varná indukční deska Mora VDIS 658 FF má čtyři oktagonové zóny, které lze spojit do dvou velkých, takže můžete vařit po celé ploše varné desky. Je vybavena i funkcí MoveZone, která spojenou plochu rozdělí do dvou zón s různými teplotami, a tak můžete měnit intenzitu ohřevu posouváním nádobí po desce. K dispozici jsou automatické programy pro asistované vaření, např. udržování hotových pokrmů při 70 °C. | foto: Mora

Pokud vaříte „na elektřině“, můžete vybírat varné desky či sporáky s klasickými plotýnkami nebo se sklokeramickou varnou deskou. Sklokeramické varné desky se dále dělí na modely s topnou spirálou a modely využívající indukční technologii.

Kliknutím na titulní stránku se dozvíte více o časopise Domov.

Indukční deska nepoužívá k ohřevu teplo, které produkuje pomocí hořáku nebo topné spirály, ale funguje na principu elektromagnetické indukce. Ta vzniká působením cívky (umístěné pod sklokeramickou deskou) na železné dno hrnce, kde se vytváří teplo díky indukovaným proudům.

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Domov.

Proč byste měli chtít indukční desku?

Výhodou této technologie je, že teplo vzniká tam, kde je ho zapotřebí. Umožňuje to maximální efektivitu včetně rychlého přivedení k varu, protože teplo neuniká okolo hrnce jako u vaření na plynu ani nedochází ke zbytečnému ohřívání samotné desky, jak se tomu děje u sklokeramiky s topnou spirálou.

Indukční deska se pouze zpětně zahřívá od ohřáté nádoby. Pokud hrnec odstavíte z varné zóny, indukce se přeruší a žádné teplo dál nevzniká.

Indukční varné desky vynikají specifickými vlastnostmi. Umožní například spojit několik varných zón do jedné a zvětšit tak varnou plochu, kdykoli je třeba, pro pekáč nebo opravdu velký hrnec. Jsou špičkou, pokud jde o bezpečnost, a perfektně pracují s využitím energie a zbytkovým teplem. 

Další výhody indukce

Indukční desky potěší i chytrými funkcemi. „Pokud zapomenete desku vypnout, sama to po krátké době udělá. Některé indukční desky jsou schopny rozpoznat prázdnou nádobu na plotně a snížit její výkon. A v okamžiku, kdy dojde k přetečení vroucí vody na desku, reagují vypnutím plotýnky. To je velmi užitečné u desek s dotykovým ovládáním, které by kvůli vařící vodě nešlo používat,“ vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu.

Nový nepřilnavý povrch Titanium Anti-Scratch, který je extrémně odolný proti poškrábání, má nová řada pánví a hrnců. Když pánev dosáhne ideální teploty pro smažení, indikátor Thermo-Signal, červené kolečko uprostřed dna (nově v designu přesýpacích hodin), změní barvu a hodiny zmizí.

U indukčních desek oceníte i snadnou údržbu: „Tím, že se varná zóna indukční desky neohřívá, se ani rozlitá jídla nikde nepřipečou a desku velmi snadno vyčistíte.“

Nehrozí poškrábání?

Varné desky, které mají pod sebou topnou spirálu nebo indukční cívku, jsou sklokeramické. V názvu obsažené slovo sklo vás může zaskočit a asi si pomyslíte, že se deska snadno poškrábe.

„Opak je však pravdou, protože tvrdost skla odpovídá stupni 5 Mohsovy stupnice tvrdosti, tedy tvrdosti apatitu. Při našich testech se ji podařilo poškrábat až živcem, který má tvrdost 6, a to z 10 stupňů, kde nejtvrdší je diamant,“ prezentuje výsledek Hana Hoffmannová.

Přenosná indukční plotýnka Catler IH 4010 je vybavena sklokeramickou deskou odolnou proti poškrábání. Může se stát doplňkem ke sporáku doma i varnou deskou pro malou domácnost. Má deset úrovní výkonu od 200 po 2 000 W a šest automatických programů, dále zámek, časovač i funkci okamžitého zvýšení výkonu.

Při čištění desky se tak nemusíte bát použít běžný čisticí prostředek. Součástí balení bývá také speciální škrabka na sklo.

Druhá tvář indukce

Vaření pomocí indukce má však i své drobné nevýhody. Nejčastějším překvapením pro většinu uživatelů je určitá hlučnost indukčních desek. Zatímco sklokeramické vaří zcela bezhlučně, indukční mírně hučí. Hučení je způsobeno větrákem, kterým jsou indukční desky vybaveny. Má za úkol odvádět teplo z prostoru pod deskou, neboť právě tam jsou umístěny citlivé součástky, které by se mohly vlivem tepla přecházejícího z horké nádoby poškodit.

S tím je také třeba počítat při umísťování desky. Je nutné zachovat dostatečný volný prostor pod deskou, aby teplo mělo kudy unikat. Doporučené odstupy jsou uvedeny v návodech k použití.

Každý hrnec má svůj zvuk

Při vaření na indukční desce se mohou dále ozývat zvuky podobné bzučení a jemným vibracím, které jsou však pro tento typ ohřevu zcela přirozené. Zvuky vznikají ve dně nádoby, protože elektromagnetická indukce rozvibruje molekuly železa v něm na frekvenci 20 až 60 kHz. Tím vzniká samotné teplo.

Smaltované nádobí Lamart řady Email je odolné proti oděru i připalování a po vypnutí sporáku má svůj charakteristický „dojezd“. Snadná údržba a čištění, dlouhá životnost, tříletá záruka, hodí se pro všechny druhy varných desek. Lze použít v troubě.

Některé menší nádoby mohou na takové desce dokonce lehce vibrovat. Každý hrnec má svůj specifický zvuk podle konstrukce svého dna. Nejhlučnější, ale také nejúčinnější, co se rychlosti vaření týče, jsou nádoby s tlustým, sendvičovým dnem.

S tím souvisí i skutečnost, že pro vaření na indukci potřebujete nádobí se speciálním dnem. Pomůže jednoduchý test magnetem: Když přiložíte magnet na spodek hrnce a drží, vystačíte si s tím stávajícím.

Připojení k elektrické síti

Než si pořídíte indukční varnou desku, je zcela zásadní si ověřit, jestli máte domácí elektrickou síť dimenzovanou na nové spotřebiče (jde o vlastní elektro rozvody a jističe). V každém návodu k varné desce je sekce náročnost, kde se o požadavcích na zapojení dočtete. Problém to může být zejména ve starých rodinných domech a panelových bytech.

Standardní koncovku přímo na zapojení do sítě má indukční deska Philco PHD 60 IP. Nabízí čtyři varné zóny s devíti stupni výkonu a funkcí Stable Power pro stálý výkon.

Důležitým parametrem při výběru indukční varné desky je její celkový příkon, od kterého se odvíjí mimo jiné rychlost vaření. V případě, že síť na indukční desky uzpůsobená není a nechcete předělávat elektroinstalaci, vyberte si méně výkonnou indukční desku, případně nějakou menší (se dvěma plotýnkami nebo malou přenosnou), desky mají obecně příkony od 3 000 do 7 500 W. 

Desku by měl vždy připojit zkušený elektrikář (nezapojuje se totiž klasicky do zásuvky). Existují ale i takové indukční varné desky, které připojíte do zásuvky na běžný rozvod 230 V.

Shrnutí výbavy indukčních desek

 • rychlý var (boost): maximální výkon varné plotny je navýšen za účelem urychlení ohřevu
 • rozpoznání přítomnosti hrnce: plotýnka indikuje, že na ní není umístěn žádný hrnec
 • rozpoznání prázdného hrnce: plotýnka automaticky sníží výkon, aby nedošlo k poškození hrnce
 • indikace zbytkového tepla: dioda varuje před rozehřátou plotýnkou a jejím okolím
 • zámek ovládání (dětská pojistka): tlačítko zabraňuje náhodnému zapnutí desky
 • automatické vypnutí: pokud po odstavení hrnce zapomenete desku vypnout, udělá to po určité době sama
 • časovač: funkce umožňuje nastavit přesnou dobu vaření
 • stop and go: užitečná funkce ve chvíli, kdy vám třeba někdo zavolá nebo zazvoní u dveří; funkce přeruší vaření a poté pokračuje se stejným nastavením výkonu.
 • možnost spojování plotýnek do velkých varných zón: vaření je pohodlnější a flexibilnější.
Autor:
 • Nejčtenější

Dietolog a fitnessák Chaloupka žije v milovaném bytě na pražském Žižkově

Dietolog a fitness konzultant Vít Chaloupka nedá dopustit na svůj byt na pražském Žižkově. Interiér si zařídil pomocí...

Místo rekonstrukce museli postavit chalupu úplně novou. A nelitují

Manželé Marika a Jiří Kučovi jsou známými foodblogery, autory kuchařky a nově majiteli vysněné chalupy. Ideální místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak se staví sen pro milovanou partnerku, když síly docházejí

Jaromír si přál vybudovat v přízemí rodinného domu bezbariérový byt, kde by s partnerkou bydleli v důchodu. Pustil se...

Když si mladý muž užívá zlaté časy aneb byt podle přání majitele

Mladý ekonomický poradce svěřil návrh vybavení bytu v developerském projektu interiérové designérce. Kvalitu podpořily...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní premiéra: most při rekonstrukci obraceli jako rybu na rožni

Všechno je jednou poprvé. To platí i o unikátní rekonstrukci železničního mostu přes přehradu Hracholusky z Pňovan do...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Prát můžete i ve studené vodě, zato lednička opravdu není televize

Jak ušetřit v domácnosti energie a vodu, to jsou teď témata, která rezonují ve všech médiích. Od rad, že se vyplatí...

Zkuste hádat, k čemu slouží přístroj, který vyhrál dvě ceny za design

Klimatizace skrytá za obrazem, digestoř zapuštěná do varné desky, plně vestavná myčka skrytá za dvířky… Pohled na...

Vybíráte domácí vinotéku? Zaměřte se na prostor, hlučnost i design

Premium Už dávno není vinotéka spojená jen se sklípky a profesionálními restauračními provozy. Svým způsobem ji může mít každý,...

Jak si usnadnit vánoční pečení a vaření s praktickými pomocníky

Předvánoční a pak i sváteční čas si řada lidí, hlavně přehnaně zodpovědných hospodyněk, kazí stresem. Zabývají se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...