Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Indukční varná deska nabízí nejbezpečnější a nejrychlejší vaření

Ještě před pár lety byla indukční varná deska považována za luxusní spotřebič, na který dosáhla jen část zákazníků. I přes vyšší cenu se však stala součástí mnoha domácností. Je rychlá, úsporná, bezpečná při práci i jednoduchá na obsluhu i údržbu.
Varná indukční deska Mora VDIS 658 FF má čtyři oktagonové zóny, které lze...

Varná indukční deska Mora VDIS 658 FF má čtyři oktagonové zóny, které lze spojit do dvou velkých, takže můžete vařit po celé ploše varné desky. Je vybavena i funkcí MoveZone, která spojenou plochu rozdělí do dvou zón s různými teplotami, a tak můžete měnit intenzitu ohřevu posouváním nádobí po desce. K dispozici jsou automatické programy pro asistované vaření, např. udržování hotových pokrmů při 70 °C. | foto: Mora

Pokud vaříte „na elektřině“, můžete vybírat varné desky či sporáky s klasickými plotýnkami nebo se sklokeramickou varnou deskou. Sklokeramické varné desky se dále dělí na modely s topnou spirálou a modely využívající indukční technologii.

Kliknutím na titulní stránku se dozvíte více o časopise Domov.

Indukční deska nepoužívá k ohřevu teplo, které produkuje pomocí hořáku nebo topné spirály, ale funguje na principu elektromagnetické indukce. Ta vzniká působením cívky (umístěné pod sklokeramickou deskou) na železné dno hrnce, kde se vytváří teplo díky indukovaným proudům.

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Domov.

Proč byste měli chtít indukční desku?

Výhodou této technologie je, že teplo vzniká tam, kde je ho zapotřebí. Umožňuje to maximální efektivitu včetně rychlého přivedení k varu, protože teplo neuniká okolo hrnce jako u vaření na plynu ani nedochází ke zbytečnému ohřívání samotné desky, jak se tomu děje u sklokeramiky s topnou spirálou.

Indukční deska se pouze zpětně zahřívá od ohřáté nádoby. Pokud hrnec odstavíte z varné zóny, indukce se přeruší a žádné teplo dál nevzniká.

Indukční varné desky vynikají specifickými vlastnostmi. Umožní například spojit několik varných zón do jedné a zvětšit tak varnou plochu, kdykoli je třeba, pro pekáč nebo opravdu velký hrnec. Jsou špičkou, pokud jde o bezpečnost, a perfektně pracují s využitím energie a zbytkovým teplem. 

Další výhody indukce

Indukční desky potěší i chytrými funkcemi. „Pokud zapomenete desku vypnout, sama to po krátké době udělá. Některé indukční desky jsou schopny rozpoznat prázdnou nádobu na plotně a snížit její výkon. A v okamžiku, kdy dojde k přetečení vroucí vody na desku, reagují vypnutím plotýnky. To je velmi užitečné u desek s dotykovým ovládáním, které by kvůli vařící vodě nešlo používat,“ vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu.

Nový nepřilnavý povrch Titanium Anti-Scratch, který je extrémně odolný proti poškrábání, má nová řada pánví a hrnců. Když pánev dosáhne ideální teploty pro smažení, indikátor Thermo-Signal, červené kolečko uprostřed dna (nově v designu přesýpacích hodin), změní barvu a hodiny zmizí.

U indukčních desek oceníte i snadnou údržbu: „Tím, že se varná zóna indukční desky neohřívá, se ani rozlitá jídla nikde nepřipečou a desku velmi snadno vyčistíte.“

Nehrozí poškrábání?

Varné desky, které mají pod sebou topnou spirálu nebo indukční cívku, jsou sklokeramické. V názvu obsažené slovo sklo vás může zaskočit a asi si pomyslíte, že se deska snadno poškrábe.

„Opak je však pravdou, protože tvrdost skla odpovídá stupni 5 Mohsovy stupnice tvrdosti, tedy tvrdosti apatitu. Při našich testech se ji podařilo poškrábat až živcem, který má tvrdost 6, a to z 10 stupňů, kde nejtvrdší je diamant,“ prezentuje výsledek Hana Hoffmannová.

Přenosná indukční plotýnka Catler IH 4010 je vybavena sklokeramickou deskou odolnou proti poškrábání. Může se stát doplňkem ke sporáku doma i varnou deskou pro malou domácnost. Má deset úrovní výkonu od 200 po 2 000 W a šest automatických programů, dále zámek, časovač i funkci okamžitého zvýšení výkonu.

Při čištění desky se tak nemusíte bát použít běžný čisticí prostředek. Součástí balení bývá také speciální škrabka na sklo.

Druhá tvář indukce

Vaření pomocí indukce má však i své drobné nevýhody. Nejčastějším překvapením pro většinu uživatelů je určitá hlučnost indukčních desek. Zatímco sklokeramické vaří zcela bezhlučně, indukční mírně hučí. Hučení je způsobeno větrákem, kterým jsou indukční desky vybaveny. Má za úkol odvádět teplo z prostoru pod deskou, neboť právě tam jsou umístěny citlivé součástky, které by se mohly vlivem tepla přecházejícího z horké nádoby poškodit.

S tím je také třeba počítat při umísťování desky. Je nutné zachovat dostatečný volný prostor pod deskou, aby teplo mělo kudy unikat. Doporučené odstupy jsou uvedeny v návodech k použití.

Každý hrnec má svůj zvuk

Při vaření na indukční desce se mohou dále ozývat zvuky podobné bzučení a jemným vibracím, které jsou však pro tento typ ohřevu zcela přirozené. Zvuky vznikají ve dně nádoby, protože elektromagnetická indukce rozvibruje molekuly železa v něm na frekvenci 20 až 60 kHz. Tím vzniká samotné teplo.

Smaltované nádobí Lamart řady Email je odolné proti oděru i připalování a po vypnutí sporáku má svůj charakteristický „dojezd“. Snadná údržba a čištění, dlouhá životnost, tříletá záruka, hodí se pro všechny druhy varných desek. Lze použít v troubě.

Některé menší nádoby mohou na takové desce dokonce lehce vibrovat. Každý hrnec má svůj specifický zvuk podle konstrukce svého dna. Nejhlučnější, ale také nejúčinnější, co se rychlosti vaření týče, jsou nádoby s tlustým, sendvičovým dnem.

S tím souvisí i skutečnost, že pro vaření na indukci potřebujete nádobí se speciálním dnem. Pomůže jednoduchý test magnetem: Když přiložíte magnet na spodek hrnce a drží, vystačíte si s tím stávajícím.

Připojení k elektrické síti

Než si pořídíte indukční varnou desku, je zcela zásadní si ověřit, jestli máte domácí elektrickou síť dimenzovanou na nové spotřebiče (jde o vlastní elektro rozvody a jističe). V každém návodu k varné desce je sekce náročnost, kde se o požadavcích na zapojení dočtete. Problém to může být zejména ve starých rodinných domech a panelových bytech.

Standardní koncovku přímo na zapojení do sítě má indukční deska Philco PHD 60 IP. Nabízí čtyři varné zóny s devíti stupni výkonu a funkcí Stable Power pro stálý výkon.

Důležitým parametrem při výběru indukční varné desky je její celkový příkon, od kterého se odvíjí mimo jiné rychlost vaření. V případě, že síť na indukční desky uzpůsobená není a nechcete předělávat elektroinstalaci, vyberte si méně výkonnou indukční desku, případně nějakou menší (se dvěma plotýnkami nebo malou přenosnou), desky mají obecně příkony od 3 000 do 7 500 W. 

Desku by měl vždy připojit zkušený elektrikář (nezapojuje se totiž klasicky do zásuvky). Existují ale i takové indukční varné desky, které připojíte do zásuvky na běžný rozvod 230 V.

Shrnutí výbavy indukčních desek

  • rychlý var (boost): maximální výkon varné plotny je navýšen za účelem urychlení ohřevu
  • rozpoznání přítomnosti hrnce: plotýnka indikuje, že na ní není umístěn žádný hrnec
  • rozpoznání prázdného hrnce: plotýnka automaticky sníží výkon, aby nedošlo k poškození hrnce
  • indikace zbytkového tepla: dioda varuje před rozehřátou plotýnkou a jejím okolím
  • zámek ovládání (dětská pojistka): tlačítko zabraňuje náhodnému zapnutí desky
  • automatické vypnutí: pokud po odstavení hrnce zapomenete desku vypnout, udělá to po určité době sama
  • časovač: funkce umožňuje nastavit přesnou dobu vaření
  • stop and go: užitečná funkce ve chvíli, kdy vám třeba někdo zavolá nebo zazvoní u dveří; funkce přeruší vaření a poté pokračuje se stejným nastavením výkonu.
  • možnost spojování plotýnek do velkých varných zón: vaření je pohodlnější a flexibilnější.
Autor:
  • Nejčtenější

Bydlení bez složenek? Český soběstačný dům není jen idylka, přiznává majitel

Český soběstačný dům již pár let stojí bez jakéhokoli připojení k inženýrským sítím na samotě v jižních Čechách. Veškeré základní zdroje si pokrývá po celý rok sám vlastní výrobou a hospodařením....

18. července 2024

Chci v Čelákovicích vilu za milion korun, řekl továrník. Užil si ji krátce

V 55 letech si průmyslník Josef Volman nechal vedle své továrny v Čelákovicích postavit vilu. Aby stála přesně jeden milion korun, dostavěli architekti luxferové zádveří toalety u vstupu. Po...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádherně opravené hrady v Česku, které ještě nedávno byly ostudou okolí

Hrady a tvrze za svou záchranu vděčí často brigádníkům, dobrovolníkům a nadšencům, kteří ve svém volnu obnovují historické památky. Do života se podařilo vrátit například hrady Vízmburk, Grabštejn či...

14. července 2024

Zpěvák Pavel Callta si v Marčovicích pořídil statek. Byl to osud, přiznává

Zpěvák, skladatel a textař Pavel Callta se rozhodl pustit do nového druhu podnikání. V obci Marčovice v okresu Strakonice si pořídil statek, který zrekonstruoval a hodlá ho využívat zejména k...

17. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proměna bytu po rodičích dopadla skvěle, majitel ocenil i perský koberec

Matouš chtěl v bytě po rodičích nejdřív vyměnit kuchyň. Protože výborně zafungovala chemie s designéry z interiérového studia, začalo se nakonec rovnou kompletní rekonstrukcí a zařízením interiéru na...

15. července 2024

Slavní návrháři Dolce a Gabbana si pořídili vilu na ostrově se sopkou

Slavné duo návrhářů Dolce & Gabbana by si možná nikdy nekoupilo vilu na malém ostrůvku Stromboli, kdyby nebylo ohromné lásky hollywoodské hvězdy Ingrid Bergmanové a režiséra Roberta Rosselliniho. Ten...

20. července 2024

Chci v Čelákovicích vilu za milion korun, řekl továrník. Užil si ji krátce

V 55 letech si průmyslník Josef Volman nechal vedle své továrny v Čelákovicích postavit vilu. Aby stála přesně jeden milion korun, dostavěli architekti luxferové zádveří toalety u vstupu. Po...

19. července 2024

I maličký byt jim splnil velká přání, vešlo se jim do něj vše potřebné

Při současných cenách je běžné, že i mladí lidé se solidními příjmy volí malometrážní byty. Dvojice úspěšných mladých partnerů na manažerských pozicích nechtěla zbytečně vysokou hypotéku, proto...

19. července 2024

Bydlení bez složenek? Český soběstačný dům není jen idylka, přiznává majitel

Český soběstačný dům již pár let stojí bez jakéhokoli připojení k inženýrským sítím na samotě v jižních Čechách. Veškeré základní zdroje si pokrývá po celý rok sám vlastní výrobou a hospodařením....

18. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...