Sáčkový, nebo bezsáčkový? Jak dopadly vysavače při testování

  1:00aktualizováno  1:00
Rozsáhlý test vysavačů připravil nezávislý spotřebitelský časopis dTest. Bylo v něm otestováno celkem čtyřiatřicet modelů, sedmnáct sáčkových a stejný počet bezsáčkových. Potěšitelné je, že kvalitní přístroj si lze vybrat i bez velké investice. Horší je to ovšem s jejich všestranností.

Vysavač UOGREEN UltraOne má příkon 700 W. Je vyrobený z 65 % recyklovaných plastů. Má omyvatelný Hepa filtr 13 a hlučnost pouze 68 dB. Je prvním vysavačem od Electroluxu s energetickým hodnocením třídy A. | foto: Electrolux

Při výběru vysavače je třeba zvážit řadu aspektů, od druhu podlahových krytin, které budete vysávat, až po další faktory, třeba přítomnost zvířete v bytě nebo alergika v rodině. Pro mnohé uživatele však bývá největším problémem samotný zvuk vysavače.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Domov.

Alergici, zvířata

Máte doma alergika? V tom případě zvolte klasický sáčkový systém: vyhození papírového sáčku je o poznání pohodlnější a hlavně méně prašný proces než vyprazdňování a čištění plastové nádoby na špínu.

Pokud se však rozhodujete podle ceny, máme pro vás dobrou zprávu: cenově se modely vyrovnávají, a to spíše směrem dolů. Jen jeden přístroj v testu stál přes 10 000 Kč (bezsáčkový), ale v obou kategoriích pořídíte solidní vysavač za tři až čtyři tisíce.

Jen v případě, že chcete kvalitně vysávat chlupy po svém domácím mazlíčkovi, máte trochu problém: V tomto směru totiž skutečně dobře obstály jen tři modely ze třiceti čtyř testovaných. Dva z nich byly sáčkové a jeden bezsáčkový, ten ovšem zkolaboval v testu životnosti motoru.

Koberce a hladký povrch

Fotogalerie

„S prachem v koberci si poradí většina vysavačů bez problémů. Všechny testované přístroje získaly velmi dobré nebo alespoň dobré hodnocení,“ ujišťuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

„Horší je to u hladkých podlah. Plně spokojeni jsme byli pouze se dvěma vysavači, a to s Electroluxem EUO9Green UltraOne a Miele SBAF3 Classic C1 Jubilee. Již po jednom přejetí keramické dlažby tam a zpět totiž dokázaly pochytat více než 94 % prachu.“ Model Electrolux EUO9Green UltraOne se stal celkovým vítězem mezi sáčkovými vysavači.

Škvíry, rohy, stěny

Pokud máte doma skládané parkety nebo jinou podlahu se škvírami, není těžké vybrat vhodný vysavač: nečistoty usazené mezi parketami, u prahů nebo na místě chybějících lišt vyžene převážná většina testovaných modelů. Jen pět z nich neobstálo. Při vysávání v rozích a u stěn obstály dobře oba sáčkové tipy (přístroje Electrolux a Philips).

Filtrace prachu

Jedna dobrá zpráva pro alergiky: Ve filtraci prachových částic uspěla drtivá většina sáčkových modelů (16 ze 17) a rovněž většina bezsáčkových (13 ze 17). Tři levnější bezsáčkové modely však v tomto směru propadly.

Vysavač Rowenta RO 3798EA se stal vítězem mezi bezsáčkovými vysavači.

Vysavač Rowenta RO 3798EA se stal vítězem mezi bezsáčkovými vysavači.

Všechny tři redakční tipy (vítěz sáčkových vysavačů, výhodný nákup a vítěz v kategorii bezsáčkových vysavačů), získaly velmi dobré hodnocení, nejlepší byl tentokrát nejlevnější z nich (model Philips). Bezsáčkový vítěz Rowenta nebyl stoprocentní při filtraci nejdrobnějších prachových částic velikosti 0,3 až 0,4 mikrometru, ale i tak byla jeho filtrace kvalitní.

Zátěžový test

Životnost motoru a odolnost navíjecího kabelu prověřuje zátěžová zkouška. Motor se testuje po dobu 550 hodin, přičemž vždy po 100 hodinách se mění filtry a sáček. Navíjecí kabel se tisíckrát vytáhne a spustí zpět do vysavače. Jeden přístroj zkolaboval v obou zkouškách, další dva v jedné. Všechny ostatní modely včetně našich tipů získaly stoprocentní hodnocení.

Hlučnost

V hlučnosti provozu vysavačů jsou téměř propastné rozdíly: od 64,3 decibelu až po 81,7 dB. Hladinu hluku snímal test ze vzdálenosti 1,6 metru od vysavače a vedle absolutní hladiny hluku bral v potaz také subjektivní dojem hlučnosti (nepříjemnou frekvenci zvuku).

Zatímco hluk nejtiššího vysavače odpovídá zvuku televize při běžné hlasitosti, ten nejhlasitější lze přirovnat k frekventované silnici, drtiči kuchyňského odpadu nebo lidskému křiku. Naše tipy dopadly takto: Electrolux 64,8 dB (2. nejlepší), Philips 74,3 dB a Rowenta 73,6 dB.

Komfort obsluhy

Experti z laboratoře subjektivně ohodnotili i to, jak se s jednotlivými modely zachází (sestavení, rozložení, přenášení, přístup ke kabelu, pohodlí při vysávání různých povrchů). Nejdůležitější zkoušku v rámci obsluhy ovšem představuje celková údržba a čistění přístroje.

Vítěz testu sáčkových vysavačů, Electrolux EUO9Green UltraOne

Vítěz testu sáčkových vysavačů, Electrolux EUO9Green UltraOne

V té dopadly hůře bezsáčkové vysavače kvůli nesnadnému čištění prachové nádoby. Mnohem příjemnější je udržovat v čistotě některé sáčkové modely. U řady vysavačů však bývá problémem kvalitní a srozumitelný návod k použití.

V kategorii sáčkových vysavačů zvítězil Electrolux EUO9Green UltraOne (celkové hodnocení 71 %, cena v době testu, který proběhl na podzim 2018, byla 6 100 Kč, dnes jej lze na internetu pořídit už za 4 290 Kč).

Je přeborníkem na vysávání prachu z koberců i podlahovin, skvěle si poradí také s nečistotou ve škvírách. Výborně filtruje prach, stoprocentně obstál v zátěžovém testu a má tichý provoz. Co mu lze vytknout? Mizerný návod k použití a nepříliš pohodlné vysávání i uskladnění.

Jako výhodný nákup lze doporučit model Philips PowerGo FC8243/09 (celkové hodnocení 63 %, cena v době testu 2 200 Kč), který nabízí za příznivou cenu po všech stránkách obstojnou službu. Na hladké podlaze a ve škvírách sice trochu zaváhal, ale zato skvěle filtruje prach a v zátěžové zkoušce obstál rovněž na 100 %. Navíc má relativně nízkou spotřebu elektřiny. Jeho slabinou je návod k použití.

Vysavač Philips PowerGo FC8243/09 byl v testu označen jako výhodný nákup.

Vysavač Philips PowerGo FC8243/09 byl v testu označen jako výhodný nákup.

Mezi bezsáčkovými vysavači dopadla nejlépe Rowenta RO3798EA (celkové hodnocení 62 %, cena v době testu cena 3 100 Kč). Vzhledem k příznivé ceně jí dTest udělil také známku výhodného nákupu.

Velmi kvalitně vysává prach z koberců, hladkých podlah i škvír, stoprocentně obstála v zátěžovém testu a má relativně nízkou spotřebu elektřiny. I tady je největší slabinou obsluha, konkrétně návod k použití, údržba, čištění a uskladnění.

Podrobný postup testu v roce  najdete na webových stránkách časopisu dTest v kategorii Domácnost, podkategorie Úklid. Kompletní výsledky jsou dostupné pouze předplatitelům.

Autor:

Nejčtenější

Na předražený nájem neměli. Levný rodinný dům si postavili za dva měsíce

Novostavba stojí na okraji ekvádorského hlavního města Quito.

Ekvádorská tříčlenná rodina každý měsíc finančně krvácela. Manželé zaplatili přemrštěný nájem v hlavním městě Quito a...

Z nového domu je nadšený. Z terasy pozoruje srnky a má svatý klid

Když dům vypadá hezky, je to skvělé, ale nejpodstatnější je, jak se v něm cítí...

Elegantní a jednoduchou dřevostavbu se světlým a vzdušným interiérem si majitel pečlivě promyslel. „Bydlel jsem ve...

Všechno špatně. Proč je v Česku soužití několika generací takový horor?

Addamsova rodina. Opravdu praštěný spolek v jednom rozlehlém sídle.

Děsí to většinu lidí. Kdo se v takové situaci ocitl, zoufale naříká na sociálních sítích, pokouší se zachránit...

Rodinný dům se obejde bez klimatizace. Před vedrem jej chrání žaluzie

Hliníková pergola zastiňuje a chrání prostornou terasu, u oken byly využity...

Rodinný dům podle vlastních představ je splněním snu čtyřčlenné rodiny v malebné vesničce na Valašsku. Rodina dříve...

Přátelé ho před luxusní vilou varovali. Teď dře nonstop a hledá kupce

Plastický chirurg celebrit Raj Kanodia si nechal ve čtvrti Bel Air v Los...

Plastický chirurg celebrit Raj Kanodia si nechal ve čtvrti Bel Air v Los Angeles postavit sídlo na investici. Zadlužil...

Další z rubriky

Podle čeho vybírat kávovar: rozhodují chutě i snadná obsluha

Plnoautomatický kávovar zvládne na stisknutí jediného tlačítka připravit...

Dobrá káva nemusí být jen výsadou moderních kaváren, kde vám horký nápoj připraví zkušení baristé. Uvařit si ji můžete...

Bez vysavače se rodiče dětí a majitelé domácích mazlíčků neobejdou

K malým dětem je vysavač naprosto nezbytným pomocníkem, někdy se, bohužel, mění...

Děti, psi a kočky. To jsou hlavní důvody, proč je nutné mít vysavač stále po ruce. Alespoň v tomto duchu zněla naprostá...

Chytré pračky si samy dávkují prací prostředky, aviváž i vodu

Náklady na prací prostředky jsou během životnosti pračky vyšší než na vodu nebo...

Výzkumy ukazují, že po dobu průměrné životnosti pračky zaplatíme víc nikoli za náklady za elektrický proud či vodu, ale...

Najdete na iDNES.cz