Test volně stojících myček. Většina myje dobře, zápolí jen s eko módem

  1:00aktualizováno  1:00
U nové kuchyně většina lidí preferuje vestavné provedení myček, kdo si však pořizuje myčku pouze do stávající kuchyně, musí často volit samostatně stojící provedení. Časopis dTest otestoval celkem dvaadvacet volně stojících modelů klasické šířky šedesát centimetrů.

Bez myčky se dnes neobejde téměř žádná domácnost, důležitá je úspora vody, energie i času. | foto: Profimedia.cz

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Nádavkem připojil ještě test osmi úzkých modelů a čtyř kompaktních, a abyste měli úplný přehled, přidal také rámcové výsledky vestavných myček za poslední rok. Největší výběr testovaných spotřebičů však zůstal u klasických, tedy širokých volně stojících myček. Jak obstály?

Další zajímavé články najdete v časopise Domov.

Testované volně stojící modely šířky 60 cm pojmou 12 až 16 sad nádobí. To odpovídá i více než sto kusům na jedno mytí. Tedy slušná úspora práce, vašeho času a koneckonců i vody a energie na její ohřev. Při ručním mytí byste totiž na takovou nálož nádobí spotřebovali více než 40 litrů vody. Kvalitní myčka to zvládne se čtvrtinovou spotřebou.

A lze říci, že těch kvalitních je většina. V úsporném programu měl jen jeden ze 22 testovaných modelů spotřebu vody přesahující 11 litrů. Polovina modelů získala v celkovém hodnocení přes 60 %, hranici 50 % překročily všechny.

Mytí a sušení

Klíčové zkoušky mytí a sušení proběhly v naprosté většině případů bez potíží. Nejčastější udělenou známkou u volně stojících modelů je dobrá (nad 60 %), vítěz dosáhl hodnocení 81 %.

Fotogalerie

Zajímavé je, že o chlup lépe si vedl v úsporném programu, což nebývá vždy zvykem. Komu se ovšem nechce za myčku utrácet, bude příjemně překvapen výkony modelu Beko DFN 26420 W, který byl za mytí v hlavním programu jako jediný odměněný nejlepším možným hodnocením.

Všem myčkám se nejsnáze mylo nádobí s nečistotami zaschlými na vzduchu, nejvíce práce měly s pečicími nádobami. Výsledky sušení byly nejčastěji dobré nebo velmi dobré. Do těchto dvou známek se vešlo hodnocení všech našich tipů jak v hlavním, tak i v úsporném programu. Vítězný model Siemens SN258I01TE byl v obou velmi dobrý.

Pečlivě, ale dlouho

Citelným neduhem myček nádobí zůstává dlouhý čas mycího cyklu, především v ekologickém režimu. U hlavního programu byl nejkratší dosažený čas 112 minut.

Myčka Beko má kapacitu 14 sad nádobí.

Myčka Beko má kapacitu 14 sad nádobí.

Tomu se výrazně přiblížil náš nejlevnější tip (model Beko DFN 26420 W vše zvládl za 114 minut), výhodný nákup Bosch SMS46GW01E pracoval 127 minut a vítězný Siemens myl ještě o šest minut déle. I tak byl téměř o hodinu rychlejší než „největší šnek“ testu. V úsporném programu byl minimální čas 163 minut, maximální 235 minut. Naše tipy pracovaly sice pečlivě, ale spíše pomalu: vítěz 190 minut, Bosch 204 minut a Beko dokonce 215 minut.

Hlučnost a obsluha

Většina myček je poměrně hlučná, navíc je někdy jejich hluk pocitově nepříjemný. Nejnižší naměřené hodnotě (43 decibelů) se žádný z našich tipů nepřiblížil (dosáhly hodnoty 49 až 50 dB), ale naštěstí zůstaly daleko i od horní hranice (58 dB). U každého z tipů si také můžete být jisti, že nenarazíte na zásadní problém v obsluze ani dílenském zpracování. Zejména to platí pro vítězný model.

V testu klasických volně stojících myček zvítězil model Siemens SN258I01TE (celkové hodnocení 73 %, cena v době testu 15 580 Kč). Nejenže zvládl kvalitně odstranit i náročnější zašpinění a spolehlivě nádobí usušit, ale má také nízkou spotřebu elektřiny a velmi dobré dílenské zpracování. Jeho kapacita je 14 sad nádobí.

Myčka Bosch má kapacitu 12 sad nádobí.

Myčka Bosch má kapacitu 12 sad nádobí.

Jen o trochu hůře než vítěz dopadla myčka Bosch SMS46GW01E (celkové hodnocení 68 %, cena v době testu byla 9 990 Kč), která si vysloužila označení výhodný nákup. Velmi spolehlivě myje i suší, jen v úsporném programu není zrovna rychlá. Obstála i ve spotřebě elektřiny a vody. Má kapacitu 12 sad  nádobí.

Chcete „hodně muziky za málo peněz“? Pak je tu pro vás model Beko DFN 26420 W (celkové hodnocení 67 %, cena v době testu 8 290 Kč). Dosáhl srovnatelných výsledků jako předchozí tip značky Bosch. O maličko hůře nádobí suší, o maličko lépe je na tom se spotřebou energií. Kapacita  14 sad nádobí.

Podrobný postup testu najdete na www.dtest.cz v kategorii Domácnost, podkategorie Mytí nádobí. Kompletní výsledky jsou dostupné pouze předplatitelům.

Autor:

Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Dům je tak chytrý, že nás neobtěžuje, říká o svém domově jeho majitel

Na severní straně domu býval dvorek, dnes malá zahrada s terasou, kterou lemují...

Jaroslav Šuvarský si zrealizoval představu ideálního bydlení. Zrekonstruoval zchátralé stavení a naplnil ho moderními...

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Toužili po odpočinku v horách. Moderní chalupa jim roste rovnou ze skály

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do...

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do hor. V panenské přírodě Cieneguilly,...

Další z rubriky

Kdo vyhrál tři chytré pračky, které si samy dávkují prací prostředky?

Pračka Bosch s funkcí i-DOS si sama dokáže dávkovat prací prostředek či aviváž....

Prát se doma musí. A často. To se odrazilo i v obrovském zájmu o naši soutěž o tři pračky Bosch se systémem i-DOS,...

Mobilní klimatizace je řešením, odvod horkého vzduchu je však nutný

Mobilní klimatizace využívá k odvodu horkého vzduchu okenní sadu, kterou lze...

Je to stejné každý rok. Přijdou horka a obchody s mobilními klimatizacemi se vyprázdní během pár dní. Jenže pokud...

Bez vysavače se rodiče dětí a majitelé domácích mazlíčků neobejdou

K malým dětem je vysavač naprosto nezbytným pomocníkem, někdy se, bohužel, mění...

Děti, psi a kočky. To jsou hlavní důvody, proč je nutné mít vysavač stále po ruce. Alespoň v tomto duchu zněla naprostá...

Najdete na iDNES.cz