Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Robotické vysavače s mopem umí hodně, kbelík s hadrem však nenahradí

Záplava reklam na robotické vysavače s mopem byla před Vánocemi nepřehlédnutelná. Rozhodli jsme se proto některé z nich vyzkoušet, zda vysávají a také dobře vytírají.

Robotické vysavače se za poslední roky z „vířičů“ prachu, jak se jim hanlivě přezdívalo, výrazně zlepšily. Na kvalitě jejich vysávání se podílí především celková konstrukce, boční a hlavní kartáče a samozřejmě sací výkon. Jeho navýšení ovšem přináší vyšší hlučnost, většina výrobců uvádí číslo nad 70 decibelů. Protože však většina uživatelů spouští robotický vysavač při svém odchodu z domova, není to až takový problém.

U vysavače od Samsungu si můžete nastavit sací výkon ve třech úrovních a také vícenásobné plány čištění.

Samostatné robotické mopy se objevily už před několika lety, ale přílišné nadšení se nekonalo. Nejdříve je totiž nutné vysát pomocí klasického či robotického vysavače a teprve poté spustit „mopování“.

Smáčení podlahy však bývá výraznější, proto se nezřídka objevuje varování, že nejsou vhodné na dřevěné či citlivější podlahy. 

A tak přišly spotřebiče 2v1, které vysávají a vytírají zároveň. A právě ty jsme vyzkoušeli. Do našeho minitestu jsme zvolili robotický vysavač Samsung PowerBot VR05R5050WK a Sencor SRV 9250BK (na trhu se nabízejí v poměrně obdobné cenové relaci, samsung za 9 999 Kč, sencor 8 990 Kč), k nim pak bezšňůrový tyčový vysavač Sencor 3 v 1 SVC 0740BL s mopem a možností vyjmutí ruční jednotky. To proto, abychom porovnali výsledek v okamžiku, kdy o kvalitě úklidu rozhoduje vedle techniky i lidský faktor.

Vysávání bez problémů

Oba robotické vysavače si s vysáváním tvrdých podlah (testovalo se na laminátu, parketách a dlažbě) poradily dobře, na koberci s vyšším vlasem se už drobné chybičky našly. Z hlediska uživatele je třeba v případě samsungu ocenit zejména velmi snadné vyprázdnění nádobky na odpad.

Fotogalerie

Stačilo vyjmout nádobku (má objem 0,2 l) a nad odpadkovým košem zmáčknout tlačítko. Dno se otevřelo a nečistoty skončily v odpadu bez zašpinění rukou. Příjemné je i řešení rotačního samočistícího kartáče, na nějž se nenamotávají vlasy, což je v rodinách, kde mají ženy dlouhou ozdobu hlavy, hodně praktické.

U sencoru lze zase vyzdvihnout automaticky spouštěnou navigaci pomocí VSLAM laseru, gyroskopu, infračervených předních a spodních senzorů a čidel pro detekci překážek i schodů. Vysavač se v interiéru pohyboval s maximálně bezchybnou ohleduplností. I samsung reagoval dobře.

Sencor byl tišší než samsung (65 a 77 decibelů). Ale jak bylo uvedeno už výše, robotický vysavač používáme převážně v době nepřítomnosti. Kdo má domácí zvířátka, která hluk právě nemilují, může ovšem zvažovat i tento aspekt.

Tyčový vysavač sice vyžaduje vaši přítomnost, ale zase máte okamžitou kontrolu nad výsledkem. LED osvětlení hubice oceníte zejména v případě vysávání pod pohovkou či postelí.

Tyčový vysavač značky Sencor si s vysáváním také poradil, i když hlučnost 75 decibelů, které se kvůli nutnosti osobní přítomnosti nevyhnete, není až tak příjemná. Naopak praktická je hubice s LED osvětlením, takže můžete směřovat svůj úklid cíleně hned do míst, kde je nečistota.

A co to vytírání

Více než na vysávání jsme byli však zvědavi na vytírání. Hadříky z mikrovláken si připevňují pomoci suchých zipů, bohužel součástí balení byly u obou robotických vysavačů pouze dva, u tyčového jich má uživatel k dispozici hned pět.

Dávkování vody z nádržky o objemu 0,4 l je u samsungu řízené elektronicky, nastavit lze i rychlost průtoku vody (nízká, střední, maximální) a přizpůsobit ji typu podlahy či znečištění podlahy. Ani u maximálního množství vody však nebyla „vodní stopa“ příliš výrazná, takže se poškození podlahy bát nemusíte.

S pomoci dálkového ovladače, když jsme vysavač „přinutili“ vrátit se na místo silného znečištění, se podařilo odstranit třeba i zaschlé kapky po kávě nebo limonádě. Možná to hračičky baví, v praxi je však rychlejší vzít do ruky houbičku či hadřík… Žádný senzor na zaschlé kapky, který by přinutil mop vrátit se na místo znečištění, totiž ještě není.

Odstranění kečupu a podobných nečistot na podlaze po robotickém mopu opravdu nechtějte...

Také sencor má nádržku na vodu, ale pouze na 0,2 l. Automatické vlhčení by podle výrobce mělo zvládnout i zaschlé nečistoty, ale i zde bylo třeba si vypomoci dálkovým ovladačem a  mopování v místě znečištění zopakovat.

Z tohoto pohledu byl nejrychlejší úklid s tyčovým vysavačem, stačilo místo několikrát projet a za pár sekund bylo čisto. Vyskytl se však jiný problém. Vysavač jsme ponechali stát s plnou nádržkou na vodu, a po několika minutách byla pod ním loužička. Vysvětlení? Spotřebič není vybavení čerpadlem a voda z nádržky tak samovolně vytéká. Po jejím naplnění je nutné ihned začít vysávat. Ovšem cena 4 825 Kč je zase hodně příznivá.

Pro vytírání jsme vysavačům připravili na závěr i hodně velký úkol: jak se vypořádají s podlahou potřísněnou bílou moukou, a dále trochou bílého jogurtu nebo kečupu.

Tentokrát byla zvolena jiná podlaha. Mouku jsme nejdříve vysáli. Na katrované, a tedy hrubší dřevěné podlaze, to byl docela náročný úkol, přesto jej přístroje zvládly, byť bylo někdy nutné daná místa projet opakovaně. Mnohem lépe to šlo vysavačům se strouhankou, tu zvládly na jediný pokus.

Kombinace jemných a tekutých nečistot je pro robotický vysavač s mopem nežádoucí, pro majitele je pak čištění hodně nepříjemné...

Kečup a jogurt jsme proto raději zkoušeli na hladké dlažbě. Opravdu to nedoporučujeme, a to ani ani v případě omáček či jiných kuchyňských ingrediencí.

Robotické vysavače sice zvládly odstranit nečistoty poměrně dobře, byť na opakované pokusy, ale zároveň je také částečně „přesunuly“ do spár, které pak bylo nutné vyčistit ručně.

Ještě nepříjemnější pohled nás čekal na vysavače zespodu: zbytky kečupu i jogurtu se spojily s částečkami mouky, prachu a dalšími nečistotami. Čistily se pak z kartáčů i celé spodní části hodně špatně. Podobně dopadl i tyčový vysavač.

Při vytírání robotickým vysavačem s mopem se část nečistot dostává do spár, které pak lze vyčistit pouze ručně.

Poslední zkouška byla samozřejmě extrémní, ale občas se s takovými nástrahami může robotický vysavač potkat.

Závěr? Robotické vysavače s mopováním jsou ideální pro každodenní úklid (podle hesla pořádek se nedělá, ale udržuje), pomáhají snížit prašnost v interiéru, protože vlhčené antistatické utěrky dokončí úklid po rotačních kartáčích. Neočekávejte však od nich stejný výsledek jako v případě, kdy se zapojíte do úklidu osobně a chopíte se klasického kbelíku a mopu.

Tyčový vysavač s mopem díky osobní kontrole po sobě nezanechává žádné „nedodělky“ , ale i on se musí vyhnout jakýmkoliv zbytkům potravin a podobně.

Autor:
  • Nejčtenější

Architekti si splnili sen o bydlení, rekonstrukce vám vyrazí dech

Je až neuvěřitelné, co dokážou vytvořit architekti vybavení znalostmi a láskou k místu ze dvou jihočeských domů. Jeden...

MasterChef Roman Staša bydlí v Praze v luxusním loftu

V malebné okrajové části hlavního města, jen kousek od Kunratic, našel své místo pro život vítěz čtvrté řady soutěže...

Stačilo pár vět a architekt jim vykouzlil dům, ze kterého jsou paf

Říká se, že aby mohl architekt dát tvar vašim úvahám o domě, je potřeba mu záměr jasně specifikovat. Jaroslava s Pavlem...

Ze školní chaty bez vody se stalo luxusní obydlí s prosklenou fasádou

Chata pro školáky? Proč ne, mladí turisté se naučí obdivovat přírodu a rozhodně neřeší, zda k sobě ladí židle nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odvážná proměna vily: z terasy mají pokoj, ložnice je jako v katedrále

Rekonstrukci vily z roku 1906, která navíc prošla už jednou výraznou rekonstrukcí, není jako přešívat už jednou...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

V tuně smartphonů je 100krát více zlata než v tuně zlaté rudy

Vysloužilé elektrospotřebiče nepatří do směsného odpadu, je nutné je odevzdat v prodejnách elektra nebo ve sběrných...

Usušit si můžete ovoce, zeleninu, bylinky, houby i hovězí maso

Díky sušičce můžete vedle ovoce a zeleniny uchovat i spoustu dalších dobrot. Jde v ní sušit houby do polévky, bylinky...

Z vinotéky si víno více vychutnáte, teplotu piva si musíte ohlídat

Léto, vedro, žízeň. Tato trojice k sobě patří. Pro uhašení žízně lze zvolit mnohé, od minerální vod a ovocných čajů až...

Zkuste hádat, k čemu slouží přístroj, který vyhrál dvě ceny za design

Klimatizace skrytá za obrazem, digestoř zapuštěná do varné desky, plně vestavná myčka skrytá za dvířky… Pohled na...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...