Oceňovaná dvířka AddWash umožňují vkládat prádlo, třeba zapomenutou ponožku,...

Oceňovaná dvířka AddWash umožňují vkládat prádlo, třeba zapomenutou ponožku, během praní. | foto: Samsung

Nové typy praček jsou stále lepší. Některé však umějí víc než jiné

  • 18
Řada lidí preferuje u praček kratší programy kvůli nedostatku času, další uživatelé se po letošním suchu dívají na prvním místě na spotřebu vody, zejména pokud jsou odkázáni na vlastní studnu.

Ne náhodou se většina výrobců praček zaměřuje na zkrácení doby praní, ovšem při zachování účinnosti. Krátké programy, které dokážou kvalitně vyprat prádlo za pár desítek minut, jsou totiž stále žádanější. 

 A oceňovanější. Tedy pokud zkrácení doby neznamená také výrazné snížení množství prádla, což bývá problém některých krátkých programů.

Pračka Samsung QuickDrive WW90M649OPM/ZE se stala vítězem testu i díky unikátní technologii Q-Drum.

To bylo vidět i na letošním veletrhu IFA v Berlíně, kde byl největší zájem právě o novinky, které si za krátkou dobu dokážou poradit i s plným bubnem prádla.

To se podařilo například značce Samsung, která používá u praček QuickDrive jako jediná unikátní technologii Q-Drum.

Nezávisle na  hlavním bubnu se díky ní otáčí i rotující deska na jeho zadní straně. Díky tomu si buben „pohrává“ s prádlem i dopředu a dozadu, nejen nahoru a dolů. Prací cyklus se tak při zachování účinnosti praní zkracuje až o polovinu, a to u všech programů, bez snížení množství prádla. Klesá i zbytková vlhkost prádla (výrobce udává, že až o 20 % v porovnání s klasickým bubnem), takže se následně zkracuje i doba sušení.

Pračka vybavená touto technologií v zářijovém čísle časopisu dTest získala v konkurenci dalších 17 modelů ocenění „Vítěz testu“ (model QuickDrive WW90M649OPM/ZE).

Pára chrání před zmačkáním

Někdy však čas představuje opačný problém: spočítáte si, kdy dorazíte domů z práce a podle toho si nastavíte dobu, kdy má mít pračka s pomocí takzvaného opožděného startu dopráno. Jenže stačí nějaký problém v práci, rozbité auto nebo dopravní výluka, a váš příchod se může posunout i o několik hodin. Vypranému prádlu takové zacházení nesvědčí, po uschnutí se bude žehlit jen velmi obtížně, po vyjmutí z pračky nepotěší ani svou vůní...

Proto přišel Whirlpool s funkcí FreshCare+. Po skončení programu se vyprané prádlo provzdušňuje jemnou párou a obousměrnými rotacemi bubnu každých devět minut, a to až šest hodin po doprání. Funkci lze nastavit pouhým stisknutím tlačítka před začátkem praní (nebo v jeho průběhu), zrušit jej můžete kdykoliv.

Samostatné parní programy pak slouží  pro osvěžení prádla bez praní, aby se zbavilo třeba nepříjemného pachu, například kouře nebo zápachu z přepáleného tuku. Když se použije jemná pára během praní, působí antibakteriálně, bezpečně zničí až 99 % choroboplodných zárodků, a to bez toho, že byste prali při vysoké teplotě. 

Zkracování doby praní a snižování používaných teplot však u řady uživatelů, pokud jde o kvalitu vyprání, vyvolává pocit nedůvěry. I to však výrobci řeší. Třeba všechny pračky AEG z řady 9000 jako první na světě disponují technologií SoftWater, která čistí a změkčuje vodu ještě dříve, než se dostane do bubnu.

Prací prostředky tak fungují efektivně i při nízkých teplotách. Účinnost praní při 30 °C pak odpovídá cyklu s teplotou 60 °C. Kromě snížené spotřeby elektrické energie má tato technologie ještě jednu výhodu: barvy si zachovají svoji sytost a intenzitu i po více praních. 

U programů na 60 °C stejně musíte počítat s tím, že se tato teplota udrží v bubnu pouze osm minut, takže argument, že takto dosáhnete lepšího vyprání nebo hygieny prádla, není pravda, pouze zaplatíte více za ohřev vody.

Jen pamatujte na to, aby se pračka, pokud používate převážně programy s nízkými teplotami, čas od času „umyla“: tekuté gely mají totiž tendenci usazovat se uvnitř pračky i hadic. Je nutné použít buď speciální přípravky na vyčištění (stejně jako u myček nádobí), nebo spustit program s vyšší teplotou. Některé modely na nutnost čištění samy upozorní.

Podle čeho vybírat

Aplikace My AEG - jednoduše si zvolíte typ prádla, barvu a míru znečištění a aplikace vybere ten nejvhodnější cyklus praní i sušení.

Prostě volba vhodné pračky pro konkrétního uživatele vyžaduje opravdu pečlivý výběr. Milovníci mobilních aplikací jistě ocení možnost dálkového ovládání.

Někteří výrobci nabízejí speciální aplikace, díky kterým nemusíte ani řešit, který program je pro danou náplň nejvhodnější. Jednoduše zvolíte typ prádla, barvu a míru znečištění a aplikace vybere ten nejvhodnější cyklus praní i sušení.

Standardně bývají ovšem na prvním místě při rozhodování o výběru pračky její rozměry, způsob plnění (horní a přední) a kapacita bubnu. Pokud se vám zdá pračka na 9 kg zbytečně velká, pak si uvědomte, že by se spotřebič měl plnit přibližně jen na 80 procent svého objemu, aby se prádlo dobře vypralo i vymáchalo. A také aby nedocházelo ke zbytečnému tření a zmuchlání prádla.

Nemusíte prádlo vážit, důležitý je prostor. Odborníci mají jednoduchou radu: mezi horní hranicí prádla po vložení do bubnu a mezi horní hranou otvoru by mělo být volné místo alespoň na výšku pěsti, aby se prací přípravky dobře rozpustily a prádlo dostatečně vymáchalo.

Jestliže perete v pračce přikrývky z dutého vlákna, potřebujete buben minimálně na osm kilogramů, byť deka váží třeba jen dva kilogramy. V malém bubnu by se jinak pořádně nevyprala ani nevymáchala. Pro snadnější vkládání i vyjímání jsou pak důležitá velká dvířka, která by se měla otevírat v úhlu nejméně 120 stupňů.

Pro majitele sušiček je také důležité, aby pračka nabízela i vysoký počet otáček, aby se snížily požadavky na sušení. Kdo si potrpí na tichý provoz domácnosti, měla by být pro něj volba také jasná: pračka s invertorovým motorem.