Jen samotným informacím od výrobce, který samozřejmě svůj produkt vždy chválí, nelze vždy věřit. Proto jsme si během jednoho měsíce vyzkoušeli zařízení pro domácí péči o oděvy, LG Styler, v praxi.
Skříň není žádný drobeček, má rozměry 44,5 × 185 × 58,5 cm, pečlivě zabalená do ochranného kartonu a polystyrenu spíš vyvolává dojem venkovní telefonní budky. Lesklá černá elegantní dvířka z tvrzeného skla s ovládacím panelem reagují na dotyk prostřednictvím statické elektřiny, takže pozor na vlhké ruce nebo dokonce rukavice, v nich spotřebič nespustíte. Ovládat jej ovšem můžete i s pomocí chytrého telefonu.
Vybírat lze z řady programů, od sušení přes osvěžení a dezinfekci až po speciální program, třeba nahřátí pláště před odchodem ven do třeskuté zimy nebo silnou dezinfekci, která je vhodná jako celonoční program.
Voňavé oblečení
První, co jsme vyzkoušeli, bylo samozřejmě osvěžení saka z restaurace, kde se kouří a nechybí v ní typický odér ze smažení. A také oblek, v němž musel majitel strávit několik hodin v místnosti, kde nefungovala klimatizace. Ani kvalitní antiperspirant nezabránil pocení.
Za pár desítek minut zmizely jak nežádoucí pachy, tak se také vyhladilo pomačkání a obnovily puky na kalhotách. Chybička se ovšem vloudila, ve skříni jsou tři ramínka na saka či košile, kalhoty se upínají do speciálního ramínka umístěného na dveřích.
Kalhoty v prodloužené délce pro muže s výškou 182 cm se musely v dolní části opatrně ohnout, byly moc dlouhé. A na jedné nohavici nebyl puk tam, kam patřil, vkládání je třeba věnovat opravdu velkou pozornost, nikoliv spěchat. Po nežádoucím odéru však nezůstalo ani stopy.
Pro jednotlivé cykly se spotřeba energie pohybuje průměrně od 0,3 do 1,85 kW.
Košile bez žehlení
Vyprané a lehce proschlé košile vypadaly po vyjmutí a absolvování programu dobře, žehlička už potřeba nebyla. Dokonce i zcela suché bavlněné košile s úpravou easy care, které teprve čekaly na vyžehlení (a to několik dní), vypadaly celkem dobře. Vzorné hospodyně by je asi na přednicích lehce přejely žehličkou, ale pokud muž spěchá a nehodlá sundávat sako, lze přimhouřit oči.
A jak to vlastně funguje? Skříň zaplní po spuštění programu pára, která se stará o žehlicí a deodorační procesy. Vibrace napomáhají látku narovnat a uhladit, přidat lze i vůni, aby prádlo působilo jako čerstvě vyprané. Pokud dojde voda v zásobníku pro vývoj páry, Styler vás ihned upozorní zvukovým signálem, totéž platí i v případě, že je plný zásobník na vodu ze sušení.
Kašmírový šátek a klobouk, uložené na zimu do ochranných vaků, také dostaly nový vzhled. Použití páry, která je šetrná i k jemným materiálům, je už ostatně řadu let osvědčeným způsobem oživení oblečení.
Výrobci dokonce tvrdí, že díky vysoké teplotě a páře dokáže Styler odstranit z oblečení až 99 % bakterií a alergenů. To v běžných podmínkách testování ověřit nelze, v každém případě byl vnitřek skříně po několika použití plný drobných vlákének, která bylo nutné odstranit vlhkým hadříkem.
Takže dva zásadní nedostatky? Za prvé rozměry a za druhé cena, která se pohybuje kolem 50 tisíc. Zákazníky tak nebudou běžné domácnosti, spíše se uplatní v hotelech a penzionech, kde nahradí lidskou (a drahou) sílu. To je ostatně i představa výrobce.
Při cenách za čistírny a nebezpečí poškození citlivých materiálů by se patrně tato investice mohla profesionálnímu uživateli vrátit poměrně rychle. Úspěšného manažera cena možná vůbec nezarazí.