Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. října 2022 Olívie, Oliver

Mobilní klimatizace je řešením, odvod horkého vzduchu je však nutný

  1:00
Je to stejné každý rok. Přijdou horka a obchody s mobilními klimatizacemi se vyprázdní během pár dní. Jenže pokud nemáte vyřešený odvod horkého vzduchu, moc si nepomůžete. Splitovou klimatizaci nebo předokenní žaluzie vám zase často zakáže SVJ.

Mobilní klimatizace využívá k odvodu horkého vzduchu okenní sadu, kterou lze uzpůsobit výšce okna. | foto: Electrolux

Exteriérové stínění je samozřejmě ideální, absorbuje až 52 procent sluneční energie, 42 odrazí odrazí a pouze šest procent propustí skrz stínění na okenní tabuli, z níž se do místnosti dostane velice málo.

„Venkovní clony jsou tak dvakrát až třikrát účinnější než vnitřní stínění a dokážou snížit teplotu v interiéru až o 10 °C, takže se lze vyhnout používání klimatizace,“ vysvětluje Filip Šimara ze společnosti Climax.

Jenže u bytových domů bývá k instalaci předokenních žaluzií a rolet potřeba souhlas SVJ. „Jakmile by totiž došlo k narušení zatepleného pláště domu, porušíte si tím záruku na fasádu. Myslím, že každá firma, která bude vlastníkem domu či bytu k tomuto řešení tlačena, bude požadovat nejen jeho souhlas, ale i stavební firmy, která zateplení prováděla,“ upozorňuje David Šejvl ze společnosti Vekra.

Podobně bývá problematická instalace splitové klimatizace, a to i v případě montáže na balkon nebo lodžii. U tohoto typu chlazení se nejčastěji argumentuje ze strany SVJ hlukem, který by rušil sousedy, a dále opět poškozením nově zateplené fasády, případně oběma důvody.

Kdo nechce riskovat spory se sousedy či SVJ, případně propásl montáž před zateplením fasády, skončí patrně jen u mobilní klimatizace. Bez vyřešení odvodu horkého vzduchu si však příliš nepomůže.

Horko musí pryč

V loňském roce vyvolala obrovskou vlnu zájmu novinka od Electroluxu, okenní sada pro mobilní klimatizaci. Letos byla ovšem poptávka taková, že z nabídky téměř okamžitě zmizela.

Kromě odvodu horkého vzduchu totiž dokáže ještě jednu důležitou věc, a to díky „navlékacímu rukávu“ tepelně izolovat plastové flexi potrubí, kterým se z mobilní klimatizace odvádí horký vzduch. To totiž funguje jako roura od kamen, takže „vyzařuje“ do okolí pořádné horko.

Také japonská značka Sencor má řešení pro odvod horkého vzduchu. „Naše mobilní klimatizace jsme vybavili textilním rámem, který lze jednoduše připevnit a následně opakovaně sundat na okenní rám. Je v něm flexibilní otvor na odvod teplého vzduchu z místnosti. Pokud totiž klienti měli jen odvodní trubici danou do okna, zbytkem prostoru jim horký vzduch zase vstupoval do chlazené místnosti a snižoval daný efekt,“ vysvětluje Jan Rambousek, produktový manažer značky.

V tomto případě je důležité i to, že textilní rám má délku skoro čtyři metry, takže jej nasadíte na většinu standardních okenních křídel. Na trhu najdete i samostatně prodávané textilní sady, ale nejdříve si ověřte jejich délku a řešení.

Letní okno

Dalším řešením pro odvod horkého vzduchu z místnosti je vývod skrz okno. Pokud flexi potrubí mobilní klimatizace totiž pouze položíte do pootevřeného okna, její účinnost se samozřejmě výrazně snižuje. Provizorní „zalepování“ otvoru nebývá právě účinné.

Výměna oken vzhledu domu hodně prospěje, bohužel většinou se neřeší i problém zastínění. Na fasádu těchto domů nelze splitovou jednotku umístit .

Efektivní řešení tak představuje takzvané letní okenní křídlo. „Je to v podstatně standardní okenní křídlo, které již máte doma, pouze jeho výplň netvoří sklo, ale tepelně izolační deska s otvorem. Tato tepelně izolační deska může nahradit okenní sklo úplně, nebo pouze v jeho spodní části. Pak je izolační okenní sklo od desky oddělené pevnou příčkou. Tak se zachová průchod světla do interiéru. Jde o vhodné estetické řešení zejména u balkónových dveří,“ vysvětluje Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží společnosti Vekra.

V praxi to funguje tak, že si na léto do okenního rámu osadíte toto „letní“ křídlo s otvorem pro vývod mobilní klimatizace a na zimu je vyměníte za klasické. „Letní verzi si uložíte třeba za skříň, aby nikde nevadila. U menších oken je tato výměna velmi jednoduchá,“ radí Pavel Kašpar.

Pokud si budete chtít pořídit „letní okenní křídlo“, pamatujte však na to, že jeho profil musí být naprosto identický s vaším standardním křídlem. Musíte tak vědět, který výrobce původní okna dodával a o jaký typ jde. Každý profil má totiž jinou konstrukci a jiné dorazové plochy s těsněním, nelze proto kombinovat křídlo a rám z různých profilů.

„Často se setkáváme s dotazem, zda lze v tepelně izolačním skle vyříznout díru a do ní usadit vývod klimatizační jednotky. Toto řešení rozhodně nedoporučujeme. Tepelně izolační zasklení je vyplněné argonem a hermeticky uzavřené. Speciální meziskelní rámečky, které utěsňují prostor, mají omezenou možnost tvarování a spojení. Navíc v zimě je nutné otvor utěsnit, což se nikdy stoprocentně nepodaří. Laikovi nedoporučujeme ani přesklení okna, je to složité a může si neodborným postupem svoje okna poškodit,“ upozorňuje Pavel Kašpar.

Snažte se o domluvu

Pokud se rozhodnete řešit chlazení pomocí splitové jednotky, což s ohledem na dodací lhůty a termíny montáže zvládnete spíš pro příští rok než letošní sezonu, musíte si pro souhlas SVJ připravit pádné argumenty a informace od odborníků. 

Ideální situace: majitelé bytů se domluvili na shodném zastínění pomocí předokenních žaluzií.

„Pomocí hlubokých vykružovacích vrtáků s průměrem 45 mm není problém připravit průchod pro trubky, kvalitní tmely pak zabezpečí, že nedojde k narušení tepelné izolace, takové tmely vydrží i velké výkyvy teplot, to máme ověřené díky instalacím v náročných lokalitách,“ vysvětluje Stanislav Ježek z jihlavské společnosti Klimatizace Ježek, který se oboru věnuje již 27 let.

Ideální samozřejmě je, když se lidé na schůzi shodnou na tom, že se při zateplení rovnou připraví podmínky pro případnou instalaci klimatizace.

„Při jednání o zateplení a nové fasádě jsme se rovnou domluvili na přípravě pro montáž nejen klimatizace, ale třeba i truhlíků a podobně. Pokládáme to za nejschůdnější cestu. SVJ je ve vztahu k majitelům bytů tak trochu bezzubé, pokud si klimatizaci někdo nainstaluje bez souhlasu, můžete ho jen vyzvat k odstranění, a pak případně žalovat, což se povleče třeba deset let,“ krčí rameny Vladimír Procházka, předseda jednoho pražského SVJ.

Autor:
  • Nejčtenější

Zpěvák Johnny Cash si pečlivě naplánoval dům, život však dopadl jinak

V roce 1961 si postavil slavný Johnny Cash dům o rozloze necelých 420 metrů čtverečních ve venkovském Casitas Springs v...

Majitelka bytu mi odmítá vrátit kauci. Vymalování prý stálo dvacet tisíc

Seriál Před ukončením nájmu jsem se s majitelkou bytu dohodla, že byt vymaluje na mé náklady, které mi odečte z kauce. Bratr...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Jary Tauber žije s přítelkyní v bytě u Kladna a sní o vlastním domě

Zpěvák a kytarista Jary Tauber (27) bydlí s přítelkyní Anežkou v bytě na Kladensku. Na novém domově oceňuje především...

Nejkrásnější mlýny po rekonstrukci vás nadchnou. Jsou jako z pohádky

Dřina trvající i řadu let a někdy i desetiletí. To jsou rekonstrukce mlýnů. Patří k nim i velmi zajímavé příběhy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nechali vybourat všechny nenosné příčky v bytě. Byla to jasná výhra

Rošáda v šachu spočívá v chytré výměně věže a krále. Cílem je získat lepší pozici pro obě figury. Podobně přistoupili k...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

V tuně smartphonů je 100krát více zlata než v tuně zlaté rudy

Vysloužilé elektrospotřebiče nepatří do směsného odpadu, je nutné je odevzdat v prodejnách elektra nebo ve sběrných...

Záruka padesát let na výrobek je unikátní, pět let už není výjimkou

Heslem současné doby je šetrnost. Řeší se úspory energií, vody i pohonných hmot, méně už ekologie nebo záruční doba...

Usušit si můžete ovoce, zeleninu, bylinky, houby i hovězí maso

Díky sušičce můžete vedle ovoce a zeleniny uchovat i spoustu dalších dobrot. Jde v ní sušit houby do polévky, bylinky...

Zahradní kuchyní z pískovce si splnili svůj sen, stále je jako nová

Ještě před deseti lety navrhovali a realizovali kuchyně z labského pískovce jen ve tvaru čtverců nebo obdélníků. Pak...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...