Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nové klimatizace dokážou chladit, topit i čistit vzduch od pylů i virů

Venkovní teploty kolísají jako na houpačce, k tomu začátek pylové sezony. Otevřít okno do zeleně se pro alergiky stává černou můrou. Mít stálou příjemnou teplotu v interiéru a k tomu čistý vzduch nemusí být přitom až tak obtížné. Moderní klimatizace umí topit, chladit i čistit vzduch.
Nová klimatizace Perfera FVXM-A dosáhne celoroční účinnosti až A++ při vytápění...

Nová klimatizace Perfera FVXM-A dosáhne celoroční účinnosti až A++ při vytápění a A+++ při chlazení, snižuje tak provozní náklady. | foto: Daikin

Technologie se v případě klimatizací hodně změnily, zejména některé z leltošních novinek. Přístroje díky nim dokážou odstranit i ty nejagresivnější alergeny, jako jsou pyly lísky či břízy, nepříjemné pachy (třeba tabákový kouř nebo pach domácích zvířat). Některé technologie však zvládnou zničit ve vzduchu i viry, včetně nového koronaviru.

Současné klimatizace umí i topit, protože v principu jsou klimatizace tepelná čerpadla vzduch-vzduch a nabízejí tepelný komfort celoročně.

Že alergie není záležitostí pár jedinců, je jasné: podle dat České společnosti alergologie a klinické imunologie trpí alergiemi u nás až 2,5 milionu lidí a další milion trápí astma.

Dříve u klimatizací padaly výtky ohledně hluku, jenže dnes je už všechno úplně jinde. Těžko vám může vadit ventilátor klimatizace, který má hlučnost 19 dBA…

A co s hlukem venkovní jednotky? „V bytových domech je někdy problém umístit venkovní jednotku klimatizace na fasádu domu, lidé to pak řeší tak, že ji nechávají instalovat na balkon nebo lodžii. V takovém případě je zvlášť důležité vybírat si klimatizaci zejména podle hlučnosti i venkovní jendotky. Klimatizace musí splňovat hygienické limity 40 dBA v noci a 50 dBA ve dne. Třeba Perfera má i funkci tichého nočního režimu venkovní jednotky, takže je pro takové umístění vhodná,“ říká Vladimír Macháček ze společnosti Daikin.

Podle čeho vybírat

Mobilní, nebo stacionární provedení? Touto otázkou se zpravidla začíná. Mobilní bývají vhodné třeba na chatu nebo do některých provozoven. Spadají většinou do energetické třídy A, takže mívají vyšší spotřebu a také bývají hlučnější.

„Obecně vzato, mobilní jednotky vzhledem k jejich spotřebě i vyšší hlučnosti doporučujeme pro občasné používání tam, kde ekonomicky nedává smysl realizovat stacionární řešení,“ objasňuje Radek Vanduch ze společnosti Panasonic.

Stacionární jednotky najdete primárně v takzvaném splitovém provedení. Jde o systém složený z vnitřní jednotky (obsahuje výparník) a venkovní jednotky (obsahuje kompresor a kondenzátor). K venkovní jednotce lze podle typu připojit i pět vnitřních.

Stacionární jednotky bývají dražší než mobilní, ovšem s rychlejší cenovou návratností kvůli provozní úspoře, protože spadají do energetické třída A++ a A+++.

Stacionární klimatizační jednotky mohou být v energetické třídě A++ nebo dokonce A+++, ty mobilní najdete nejčastěji ve třídě A.

Stacionární jednotky jsou také méně hlučné a poskytují i větší uživatelský i tepelný komfort. To zní sice velmi obecně, ale je zde opravdu značný rozdíl. Kvalitní přístroje využívají totiž 3D proudění vzduchu, které kombinuje automatické svislé a vodorovné natáčení, proud vzduchu tak cirkuluje do všech koutů místnosti.

Některé přístroje však umí ještě víc: „Díky dvojitému prostorovému čidlu, které detekuje pohyb v místnosti, nasměruje třeba klimatizační jednotka Perfera FTXM-R proud vzduchu vždy do zóny, ve které právě není žádný člověk. A v případě, že čidla v místnosti nezaznamenají přítomnost nikoho, přepne se jednotka automaticky do úsporného režimu,“ vysvětluje Vladimír Macháček.

Systém Perfera je možné ovládat pouze hlasem (vestavěný WiFi modul připojitelný na hlasové ovládání). Přes Amazon Alexa nebo Asistenta Google můžete ovládat hlavní funkce, jako je nastavená teplota, provozní režim, rychlost ventilátoru a řada dalších parametrů.

Některé klimatizace dokážou nahradit i čističku vzduchu. „Rezidenční klimatizace Panasonic Etherea například obsahují technologii nanoe X, která umí mimo jiné eliminovat pyly či bakterie s úspěšností až 99,9 % a poradí si i s tabákovým kouřem, který během dvou hodin odstraní z 90 procent,“ tvrdí Radek Vanduch.

Jednotka Perfera je zase vybavená technologií Flash Streamer využívající proud elektronů, který aktivuje chemické reakce mezi částicemi ve vzduchu a zbavuje jej tak alergenů, jako jsou pyly nebo plísně.

Jednotka navíc obsahuje deodorizační filtr s apatitem titanu (skupina minerálů podobného chemického typu, jako je titan, pozn. redakce), který intenzivně působí proti nepříjemným pachům (tabákovému kouři nebo pachu domácích zvířat).

Když klimatizace topí

Značka LG využívá výkonný plazmový ionizátor, který chrání před nepříjemnými pachy a škodlivými i infekčními částicemi ve vzduchu pomocí více než tří milionů iontů.

Některé klimatizace jsou navržené i s důrazem na topení. Jde o takzvané parapetní jednotky, které se instalují na stěnu jako radiátory. Zvládnou vytopit prostory, i když venkovní teplota klesne až na mínus 25 °C. Funkce Heat Boost zajistí rychlé vytopení interiéru.  To, aby vaše nohy zůstaly v teple, zajistí funkce ohřívání podlahy, při které proudí horký vzduch ze spodní části jednotky.

Klimatizace Perfera FVXM-A dokáže nahradit i krbová kamna. Když je venku mrazivo a sychravo, potěší vás po příchodu domů funkce Heat Plus, která po dobu 30 minut simuluje sálavé teplo.

Proč využít pomoc specialistů

Zvolit správnou volbu výkonu jednotky není tak jednoduché. Musí odpovídat i tepelným ziskům místnosti. Pokud jsou třeba tepelné zisky místnosti 5 kW, tak 3kW klimatizace samozřejmě není dostačující. Vyplatí se proto obrátit na odbornou firmu, která požadovaný chladicí výkon vypočítá a pomůže se všemi náležitostmi souvisejícími s instalací a zprovozněním klimatizace.

Počítat je nutné totiž s tím, že klimatizaci smí naistalovat pouze odborně způsobilý pracovník, který má certifikaci na nakládání s takzvanými f-plyny.

Funkce Heat Boost zajisťuje rychlé vytopení interiéru. Ve srovnání s běžnými klimatizacemi dosáhne nastavené teploty o 14 % rychleji.

Za odbornou montáž zaplatíte podle obtížnosti v průměru 10 000 Kč, ale budete mít jistotu profesionálního provedení a platnou záruku na klimatizaci. Každou klimatizaci je třeba čistit a podrobit profesionální revizi.

 Zručný uživatel zvládne sice vyčistit filtr i výparník zařízení i sám, nicméně čištění nenahrazuje servis, kdy se odborně kontroluje komplexní chod klimatizace a těsnost chladivového okruhu. Mnohdy tak lze preventivní prohlídkou klimatizace předejít větším poruchám. Cena servisu se zpravidla pohybuje od 1 500 Kč a výš, měl by se ideálně provádět jednou ročně.

Autor:
  • Nejčtenější

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

11. června 2024

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu...

Snili o srubu s krbem. Když ho postavili, museli udělat bolestné rozhodnutí

12. června 2024

Pavel s manželkou dlouho snili o srubu s krbem. Nakonec si ho postavili v jižních Čechách a těšili...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mezonet pro IT specialistu má unikátní dominantu, vinotéku pro 420 lahví

13. června 2024

Původní podkrovní byt vznikl přibližně před deseti lety v základním standardu. Novou podobu teď...

V panelákovém bytě vyřezali řadu otvorů, průhledy interiéru prospěly

11. června 2024

V rámci této proměny panelového bytu pracovali architekti s typizovaným půdorysem panelového domu z...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Útulný byt s chytrými detaily vznikl přesně podle přání majitelů

10. června 2024

Byt 2+1 v cihlovém bytovém domě postaveném v 60. letech minulého století má plochu pouze 51 metrů...

Mrakodrapy v LA jsou krásné, při zemětřesení z nich jde však až strach

15. června 2024

„Bylo to hrozné, nejenom pohyb budovy a otřesy bytu, ale především strašidelné zvuky a skřípění...

Soused střílí z okna po holubech na protějším domě. Kdy se trefí do nás?

14. června 2024

Premium Soused míří vzduchovkou na protější bytový dům. Střílí, kdy se mu zachce. Někdy se trefí, jindy ne....

Téměř sto let starý dům výrazně omládl, i přes dohled památkářů

14. června 2024

Partneři Romana a Pavel se před časem pustili do stylové rekonstrukce bytu. V čem byla jiná?...

Mezonet pro IT specialistu má unikátní dominantu, vinotéku pro 420 lahví

13. června 2024

Původní podkrovní byt vznikl přibližně před deseti lety v základním standardu. Novou podobu teď...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...