Před vynálezem elektrického toustovače se chleby opékaly zaklesnuté do drátěného roštu, který se položil na plotnu nebo přímo nad oheň. Nejeden chléb přitom shořel, nejedna ruka se popálila a skoro nikdy nebyla topinka opečená rovnoměrně.
Koncem 19. století se začalo ve velkém pokusničit s elektřinou a pod rukama vynálezců vznikaly různé více či méně podivuhodné přístroje. Jedním z nich byl roku 1893 i elektrický opékač toustů Alana MacMasterse, rodáka z Edinburghu.
Historie topinkovačů |
Přístroj si nechal patentovat a uvedl do výroby, ale neustále se potýkal s krátkou životností železných topných těles, jejich přehříváním a hrozbou způsobení požáru. Oproti Edisonově žárovce navíc toustovač nešel tolik na odbyt, protože elektřinu mělo jen málo domácností, a pokud ano, tak často jen ve večerních a nočních hodinách.
Problém s přehříváním vyřešil v roce 1905 Američan Albert Marsh vynálezem slitiny niklu a chromu, která je odolná vůči vysokým teplotám a oxidaci. Odsud byl už jen krůček k prvnímu komerčně úspěšnému topinkovači od firmy General Electric.
Přístroj sestával z porcelánového podstavce, čtyř topných tělísek a mřížky, na kterou se chléb pokládal. Z dnešního pohledu nic bezpečného, ale pro tehdejší americké hospodyňky to byl v roce 1909 supermoderní spotřebič, na který se chodily sousedky závistivě dívat.
Konec létajících toustů
Opravdový rozmach topinkovačů nastal ve 30. a 40. letech, kdy se už elektřina v domácnostech stala samozřejmostí a lidé měli dost peněz na nákup podobných „výstřelků“. Třicátá léta přinesla také krájený balený toustový chléb, jeden z prvních kultovních polotovarů v americké gastronomii.
Čtyřicátá léta znamenala rychlý pokrok v technice. Americká firma Sunbeam uvedla na trh topinkovače, které po zapnutí automaticky stáhly toust dolů, a ten pak po upečení jen jemně nadskočil. Opekl se tak rovnoměrně a už se nestávalo, že by z přístroje vyskočil metr vysoko. Díky bimetalovému senzoru a teplotní paměti z něj vždy vyskočil toust stejné barvy a teploty.
Padesátá léta byla zlatou érou kuchyňských spotřebičů a elegantní zaoblený topinkovač patřil ke každé správné americké domácnosti stejně jako cadillac v garáži a bazén na zahradě. Podobně jako třeba mikrovlnka se toustovače od této doby výrazně nezměnily, jen získaly mnoho funkcí navíc - od rozmrazování přes displej s časomírou až po vypálení obrázku na toust.
Oblíbený spotřebič je stále vděčným tématem designérů. V obchodech tak najdeme vše od retro klasiky až po minimalistické designové kousky či vychytávky, které zároveň usmaží vejce do kýženého tvaru, aby padlo na toust jako ulité, a navrch vám uvaří kávu, nebo je lze připojit k počítači pomocí USB vstupu.
Dějiny toustování
* 1893 - první topinkovač Alana MacMasterse
* 1905 - Marchův vynález slitiny známé jako nichrome, používané mimo jiné na topná tělíska
* 1909 - první komerčně úspěšný topinkovač GE model D-12
* 1913 - Lloyd Groff Copeman se ženou Hazel vynalézají automatický obraceč topinek
* 1919 - Charles Strite vynalézá a nechává patentovat vyskakovací topinkovač s časovačem
* 1928 - na pultech se objevuje první strojově krájený toustový chléb, od roku 1930 známý jako Wonder Bread, symbol americké snídaně
* 1936 - vyroben první rotační toustovač, který toust během pečení provezl na druhou stranu
* 40. léta - topinkovač firmy Sunbeam s tepelnou pamětí
* 80. léta - první topinkovač s větším otvorem na bagel (americkou kulatou housku)
* 90. léta - topinkovač Black&Decker Arize s prosklenými boky umožnil přesnou kontrolu nad intenzitou opečení
* 2008 - koncept USB topinkovače Electrolux, na který můžete vytisknout (rozumějte vypálit) obrázek z počítače