Příprava zahradní party není zas až tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dvojnásob to platí, pokud budete chtít pozvat více lidí.
Aby dopadla podle našich představ, je nutné promyslet vše do nejmenších detailů. Je škoda nechat si výsledek pokazit nějakými byť jen drobnostmi. To však stojí spoustu sil a času nejen v den večírku.
Pak už by vám mohlo udělat čáru přes rozpočet snad jen počasí. To bohužel neovlivníme. Naopak zachování dobrých vztahů se sousedy ovlivnit můžete.
Informujte je proto o plánované party dopředu, případně je rovnou pozvěte také. Sejde-li se totiž větší společnost, dá se očekávat, že party nebude zas až tak tichou záležitostí. A nezapomeňte rovněž na to, že od desáté hodiny večerní platí noční klid.
Základem je nábytek a party stan
A pak je na řadě příprava jako taková. Základem každé garden party je zahradní nábytek, pro případ nepříznivého počasí také party stan. Doma však obvykle máme jen malý, který stačí pro rodinu. Stejné je to se židlemi. Kde ale vzít zbytek, když přijde třeba dvacet lidí?
Zkuste poprosit sousedy. Nebo můžete zajet do některého z party servisů. Počítejte však s tím, že v hlavní sezoně je nutné nábytek objednávat přibližně měsíc předem, stany někde dokonce až dva měsíce. Obdobné je to s grilem. „Malý domácí gril pro větší společnost nestačí,“ říká Martin Šebek, který večírky pro přátele pořádá na své zahradě v létě často.
Bez nádobí to nejde
Zkontrolujte také, jak jste na tom s nádobím. Třeba ho budete mít dost, ale stejné asi nebude. Buď si řeknete, že to prostě nevadí. Nebo se můžete tvářit, že je to dokonce záměr. A nebo se opět nabízí půjčení, od sousedů či cateringové firmy.
Snadným a efektním řešením je také pořízení plastového nebo papírového nádobí na jedno použití. V obchodech jich je dnes k dostání velké množství, v různých barvách a dekorech. Účel splní skvěle, i když někomu se to nemusí zdát dost na úrovni. Navíc nebudete mít žádnou práci s mytím.
A když už budete nakupovat, nezapomeňte ani na takové drobnosti, jako jsou ubrousky či párátka nebo věci na výzdobu. Správné kouzlo dodají zahradní party pochodně či lampiony.
Hezky vypadají také světelné řetězy zavěšené třeba pod slunečníkem nebo na keřích a stromech. Doplnit je můžete ještě papírovými girlandami a nafukovacími balonky.
Jaké menu připravit
„Pro zahradní party se hodí bufetové stoly nebo grilování,“ radí Filip Sajler z Čerstvé školy vaření a Perfect cateringu, jehož mimo jiné můžete vídat také ve známém televizním pořadu Kluci v akci. Tak to je jednoduché, pomyslí si teď mnoho lidí. Opět zdání klame.
I v tomto případě je třeba menu promyslet předem. Jaké jednohubky neboli kanapky, jaké saláty, dezerty, masa, uzeniny a další věci budeme servírovat?
„Pamatujte rovněž na dostatek nápojů, to znamená pivo, víno, nejspíš také nějaký tvrdý alkohol nebo moderní míchané nápoje,“ doplňuje Filip Sajler. „Chybět by však v žádném případě neměly ani nealkoholické nápoje, káva a čaj.“
Chcete-li zachovat bonton, nezapomeňte na welcome drink neboli skleničku na uvítanou. Hodí se dobře vychlazené šumivé víno nebo koktejl.
Něco netradičního
Samotné menu můžete připravit „klasické“, tedy z běžných surovin. Třeba jednohubky s máslem, klobásou a okurkou. Nezklamou ani hezky nazdobené chlebíčky s některým z typických salámů či sýrů.
Nebo raději chcete přátele překvapit a připravit něco neobvyklého? Zkuste třeba Fresh Market Cuisine. Co to znamená? Pod tímto složitým názvem se neskrývá nic jiného než příprava pokrmů ze sezonních surovin.
Jídla se minimálně tepelně upravují, omáčky jsou lehké a místo smetany se používá například celerová pěna. Připravit můžete třeba syrové plátky tuňáka s kandovaným zázvorem.
Netradiční mohou být i jednohubky. Zapomeňte na rohlíky a místo toho uvařte zelený chřest a zamotejte ho do parmské šunky.
A není nutné chodit tak daleko. Italská pizza, těstoviny, olivy, víno, tiramisu, amaretto nebo kapučíno uspokojí snad všechny mlsné jazýčky.
Nebo se naopak můžete nechat inspirovat dalekým Japonskem. Party s typickým suši barem by měl ale připravovat znalec japonské kuchyně. Oslava pro děti pak může být zase jen ve znamení ovoce a zmrzliny.
Společný jmenovatel
Ať se rozhodnete pro cokoliv, jedno platí pro všechny varianty. Množství potravin a nápojů raději o něco nadsaďte.
Nemůže se stát snad nic trapnějšího, než když uprostřed party dojde například pečivo nebo víno. Hodně práce se ušetří nákupem již naloženého masa či hotových salátů a pomazánek.
A rozhodně nemusíte všechno kupovat nebo připravovat sami. Na suroviny se můžete složit s pozvanými přáteli či se předem domluvit, že každý něco přinese.
„Zajistí vám celý večírek - jak se říká - od A do Z, třeba jako Filipův Perfect catering,“ dává tip Ondřej Slanina, druhý z protagonistů Čerstvé školy vaření. Nebo si můžete objednat třeba jen pečeni či studené mísy.
Můžete si vypůjčit nejen potřebný materiál, ale i personál. „Chcete-li tedy třeba servírovat vybrané menu, ale už se nechcete špinit v kuchyni, můžete si najmout kuchaře,“ uvádí další možnost Ondřej Slanina. „Ten podle vašeho přání a pokynů vykouzlí nejrůznější lahůdky.“
Agentury ale zajistí i mnohé další věci. Například diskžokeje, hudebníky, malé taneční či komorní soubory, baviče, kouzelníky, ale třeba i soukromé divadelní představení.
Filip Sajler a Ondřej SlaninaFilip Sajler (* 1979) Ondřej Slanina (* 1984) |
Party bez zádrhelů
A to ještě pořád není všechno. Důkladně zorganizován by měl být také samotný průběh garden party, od pozvánek až po návrat hostů domů. Pozvánky by měly být rozeslány, třeba e-mailem, v předstihu aspoň 14 dní, aby si party všichni pozvaní stačili zaznamenat do diáře.
Dost hostů také pravděpodobně přijede autem. Měli by mít tedy kde parkovat. Někteří na to ale mohou v průběhu večera zapomenout. Proto je dobré zjistit si předem telefon na takzvané drink taxi. V případě nutnosti vám pošlou řidiče, který zaveze vůz i s vaším hostem bezpečně domů.
Recept od Filipa a Ondřeje: Rolky ze pstruha se smetanovým sýrem s bylinkami 4 menší pstruzi 200 g smetanového sýra 2 stroužky česneku snítka tymiánu snítka majoránky 4 mladé cibulky (jarní) olivový olej pepř sůl 4 hrsti bukových hoblin 1. Pstruhy vyfiletujeme, osolíme, opepříme a necháme odležet. 2. Lahůdkovou cibulku nakrájíme na dlouhé pruhy, zprudka opečeme na grilu a lehce opepříme, necháme vychladnout. 3. Česnek nadrtíme, tymián nadrhneme a smícháme se sýrem. 4. Odležená filátka pstruha zamotáme a svážeme cibulovými provázky, rolky postavíme a plníme sýrovou náplní. 5. Rolky naskládáme na gril, přiklopíme a pečeme asi 8 minut. Za týden, 1. srpna 2008, vám společně s Filipem a Ondřejem představíme jednotlivé typy grilů, jejich plusy a minusy, orientační ceny a vysvětlíme, který se pro jaké grilování hodí a proč. Ondřej s Filipem vám poradí, jak připravit vysokou roštěnou v červeném curry se salsou Criolla.