Švédská společnost AB Lux vznikla už v roce 1901 jako výrobce a prodejce petrolejových lamp určených k venkovnímu použití. S příchodem konkurence v podobě elektrického osvětlení však bylo již po pár letech jasné, že se musí poohlédnout po novém výrobku, a tentokrát již s perspektivou na řadu let dopředu. Tehdejší ředitel firmy C. G. Lindblom proto hledal alternativní produkty pro výrobu a prodej.
Po čtyřech letech, v roce 1912, konečně našel vhodného partnera: na jeho dveře zaklepal Axel Wenner-Gren s produktem nazvaným Lux I. – vysavačem, který vytvořil společně se švédským designérem Svenem Carlstedtem.
Lindblom i Wenner-Gren věděli, že pouze domácí trh je neuživí, oba proto chtěli expandovat na německý trh. Lindblom zariskoval a vsadil odvážně na vysavač. A uspěl. I přesto, že přístroj s označením Model I nebyl nejlevnější, a proto se prodával na splátky. Vážil však na tehdejší dobu skromných čtrnáct kilogramů, takže nebyl problém jej v domácnosti používat.
Výrobek se tak na trhu velmi rychle ujal, po sedmi letech se z Wenner-Grena stal většinový vlastník firmy a ta dostala nový název: AB Electrolux. Novou podobu dostal postupně i vysavač, jehož hmotnost se postupně snižovala. Přibyly i praktické kolejnice, které umístil Axel Wenner-Gren už na model V, aby usnadňovaly pohyb spotřebiče po podlaze.
Vysavačem to začalo, pak přišly další spotřebiče
Ke cti Wennera-Grena patří fakt, že se nesoustředil jen na jediný výrobek. K vysavači brzy přibyly další, třeba v roce 1923 představil Electrolux svou první parní žehličku (první elektrické žehličky se objevily kolem roku 1880, až do té doby museli uživatelé kropit prádlo vodou).
Vedle úklidu a péče o oblečení se značka začala brzy věnovat i vybavení kuchyně: od počátku se designéři radili s profesionálními šéfkuchaři a snažili se do domácností vymyslet „profesionální“ pomocníky. To byl i případ kuchyňského robota s příhodným označením robot Assistent.
V roce 1939 požádal Electrolux švédského designéra a inženýra Alvara Lenninga, aby zmenšil profesionálního robota do kompaktnějších rozměrů, které by lépe vyhovovaly domácímu použití. Robot Assistent se nakonec stal jedním z vlajkových spotřebičů společnosti. V roce 1940 přišla další novinka, pračka W20 z roku 1940, přezdívaná „plovoucí křídlo“.
Vývoj po válce
V roce 1959 přibyl do domácností další důležitý pomocník, první průmyslově vyráběná myčka na světě s označením D10. Říkalo se jí trochu posměšně „kulatá plechovka“. Nádobí v myčce se otáčelo, přitom je ostřikovala horká voda. Nádobí pro pětičlennou rodinu zvládla myčka umýt za pouhých osm minut.
Vývojáři dál vylepšovali i vysavače, v roce 1964 třeba dostal model Luxomatic samonavíjecí akční rádius a ukazatel výměny prachového sáčku.
Obrovským krokem se pak stal příchod robotického vysavače: prvním sériově vyráběným zařízením tohoto typu na světě byl Trilobite právě od Electroluxu. Svět jej poprvé spatřil na televizní stanici BBC v pořadu Tomorrow’s World v květnu 1996.
Prvenství ve vývoji patří Electroluxu i v představení první pyrolytické samočisticí trouby (1969). „Devítky“ jsou pro značku vůbec úspěšné: v roce 1999 představila „Screenfridge“ koncept inteligentní chladničky. Byla vybavená řadou funkcí, které ještě nikdo neměl, například navrhováním receptů, možností nákupu přes internet nebo komunikace s rodinnými příslušníky.
Další pomocníci
V roce 2004 se na trhu objevila první generace tyčového vysavače Ergorapido, která měla uspokojit zákazníky toužící po malém a skladném spotřebiči, který bude stále po ruce.
1. SOUTĚŽNÍ KVÍZ: Co víte o historii spotřebičů?Soutěž začíná ve středu 16. 10. prvním soutěžním kvízem. Poprvé se soutěží o 17 cen v celkové hodnotě 86 tisíc korun. Vítěze zveřejníme 29. 10. Úplná pravidla soutěže najdete zde. |
O dva roky později uvedl Electrolux na trh svou první bubnovou sušičku prádla. V indexu udržitelnosti Dow Jones byla navíc značka označena jako lídr trhu mezi výrobci domácích spotřebičů.
V roce 2013 uvedla společnost pod značkou AEG jako první na světě pračku kombinovanou se sušičkou s technologií tepelného čerpadla. Značka Electrolux je také už řadu let spojena se zaváděním multifunkčních parních trub do domácností, stejně tak jako s technologií Sous-Vide.
Dominantní roli na trhu hraje Electrolux stále i v oblasti, kde začínal: u vysavačů. Nejenže vyrábí nejtišší vysavač na světě, ale v segmentu tyčových akumulátorových přístrojů posouvá možnosti těchto výrobků každý rok dopředu.