Trendy: solární sušičky a vysavač, který rozpozná špinavou podlahu

  1:00aktualizováno  1:00
Zaplatit co nejméně za spotřebu energií. To je hlavní trend 53. ročníku mezinárodního berlínského veletrhu IFA, nejvýznamnější světové akce v oboru spotřební a zábavní elektroniky. Umožnit zákazníkům levně prát, sušit prádlo i vysávat, je cílem všech, kteří chtějí uspět na trhu.

Důraz na hlučnost dnes vedle spotřeby energií a účinnosti spotřebičů patří k nejdůležitějším parametrům při výběru. | foto: IFA

Přitom do kuchyňských spotřebičů jsou zákazníci ochotni investovat raději než třeba do auta. Alespoň v Německu, které výrazně ovlivňuje i český trh. To je třeba výsledek průzkumů společnosti Siemens Electrogeräte.

IFA 2013 on-line

Dění na veletrhu sledujte v on-line reportáži ZDE

Ta proto nasadila na IFA nové indukční desky s větším varným povrchem (o 14 procent), vysokorychlostní programy u myček či vakuové technologie u chladniček, jež zajišťují čerstvost potravin po dobu několika dní. A také "praní za poloviční cenu", energetický štítek uvádí u nových praček totiž uvádí výkonnost A + + + - 50 % .

Stejnou cestou jde i značka Miele. I ta vsadila na "inteligentní šetření energiemi". V oblasti péče o prádlo nabídla nově solární sušičky. Ty již nejsou vyhřívány elektrickou energií, ale sluncem ohřívanou vodou.

Miele letos vsadilo zejména na pračky a sušičky, v Česku by se na trhu měly...

Miele letos vsadilo zejména na pračky a sušičky, v Česku by se na trhu měly objevit příští rok.

Pračky Miele prezentované na veletrhu IFA 2013 mají dvojí čerpací systém, aby byly ještě účinnější. Pračky s funkcí Power Wash zlepšují prací výkon o deset procent, s funkcí Quick Power Wash vyperete pět kilo prádla za necelou hodinu.

Twin Do4s je zase dávkovací systém, který snižuje množství potřebného tekutého pracího prostředku až o 30 procent. Sušičky zase zbytkovou vlhkostí v prádle a jemným pohybem bubnu eliminují potřebu žehlení.

Společně s vestavnými přístroji generace 6000, které měly světovou premiéru v lednu na kolínském veletrhu "LivingKitchen" a novinkami u myček nádobí, praček a kávovarů, jde o největší nabídku nových přístrojů v historii firmy. "Nastavujeme nová měřítka výkonu a komfortu a jsme přesvědčeni o tom, že tyto přístroje přinesou i obchodníkům významné impulzy," slibuje Frank Jüttner, ředitel německého zastoupení Miele.

Fotogalerie

Společnost Samsung, která se stala již před několika lety lídrem v "černé elektronice" a letos oslnila na IFA svými hodinkami Galaxy Gear (více zde), přišla rovnou s konceptem celé nové domácnosti - Samsung Premium House.

Ve spolupráci se italskými nábytkářskými firmami B&B Italia a Arclinea nabízí na veletrhu kompletní vybavení kuchyně, obývacího pokoje i prádelny.

"Jde zatím o koncept," upozorňuje Jiří Janeček z českého zastoupení Samsungu. Podle něj se však řada spotřebičů novému konceptu svými parametry už blíží. Třeba spotřebitelé se už dnes nemusejí bát u praček s technologií Eco Bubble, které využívají generátor vzduchových bublin umožňující efektivně a účinně prát už při teplotě 15 °C, nepříjemného zápachu (více zde).

Ten vzniká kvůli usazování zbytků pracích prostředků a s nimi i různých nečistot v bubnu, vaně i trubkách, pokud se pere při nízkých teplotách. Technologie Eco Bubble však má jiný způsob rozpouštění a aktivace pracího prostředku, a tak je toto usazování výrazně omezeno.

A letošní hit značky Samsung pro domácnosti? Chladnička side-by-side s názvem Samsung Food ShowCase. Je rozdělena na dvě části, kdy se potraviny ukládají podle doby skladovaní: do vitrínové části (ShowCase) patří často používané potraviny, do vnitřní části (InnerCase) takové, u nichž se předpokládá delší doba skladování.

Vitrínová část je vybavena kovovými chladícími dveřmi, které udržují chladný vzduch uvnitř. Po otevření najde ve třech zónách (zóna pro vaření, rodinná a dětská) i obvykle "tápající" uživatel velmi rychle, co hledá: sýry, omáčky, nápoje, svačinu či jídlo pro děti. Nechybí ani takzvaná multi přihrádka.

Přihrádka na jídlo pro děti je umístěna ve spodní části ShowCase vitríny, aby byl dětem maximálně usnadněn přístup k jídlu. Stejně jako přihrádka na svačiny je navíc vyjímatelná, lze ji umístit přímo na stůl.

Chladnička Food ShowCase vypadá jako klasická

Chladnička Food ShowCase vypadá jako klasická "americká", ale je rozdělena na dvě části, kde se potraviny ukládají podle doby skladovaní.

Vysavač Motion sync má senzor nečistot, ovládání je umístěno na hadici.

Vysavač Motion sync má senzor nečistot, ovládání je umístěno na hadici.

Druhým favoritem je malý vysavač Motion sync, určený na všechny povrchy. Má senzor, který dokáže upozornit na to, že na podlaze stále zbývá dost nečistot. Ovládání má na hadici.

Vedle nástupu nových technologií, které snižují spotřebu energií, předvádí veletrh IFA, jehož se letos účastní více než 1440 vystavovatelů a končí 11. září 2013,  ještě jeden výrazný trend: strategické partnerství značek. Například Panasonic uzavřel "sňatek" s Gorenje, Samsung zase koupil značku Calex.

Autor:

Nejčtenější

Postavili si skvělou dřevostavbu s jezírkem. Topí elektrickými fóliemi

Koupací jezírko plánují dokončit letos. Je dostatečně velké a doplněné...

Občas je dobré nenechat se svést stereotypy. Na opačném konci pozemku (tedy ne u cesty jako sousedé) možná budete mít...

Ze starého bytu vytvořili skvělý interiér s příjemnou atmosférou

Také v kuchyni použili architekti „obnažené“ cihly. Industriální prvek sem...

Pro ateliér Seman architekti se stala hodně velkou výzvou proměna staršího bytu na moderní prostor s industriálními...

Prázdné domy lákají. Touha po levné senzaci může být pro urbex smrtelná

Pokud místo projde demolicí, fotky fanoušků urbexu obvykle zůstávají jedinou...

Znáte ten pocit, když začne pracovat adrenalin? Tepny přepravují okysličenou krev rychleji, oči i uši pracují na...

Rodina vsadila na praktické nápady, v domě se dá konečně dýchat

Pohled na dům ze zahrady: dvoupatrová skleněná přístavba má ocelovou...

Řadovka v newyorském Brooklynu z konce 19. století dlouho čekala na rekonstrukci. Čtyřčlenná rodina s mladou...

Kvůli zařizování bytu změnila majitelka zaměstnání. Dělá, co ji baví

Šedou zaoblenou pohovku v retro stylu ladící s křesílkem pomohla mladé dvojici...

Když máte štěstí a získáte možnost pracovat v oblíbeném obchodě, ovlivní to i váš domov. Tak jako se to stalo v případě...

Další z rubriky

Otestujte nový akumulátorový vysavač, za odměnu si ho můžete nechat

Sací výkon vysavače Pure F9 se u většiny modelů automaticky přizpůsobí povrchu,...

Vysávání a mytí nádobí. To jsou adepti na „koalici“ dvou nejméně oblíbených domácích prací. Jenže zatímco myčka...

Nové myčky si samy dávkují prášek, pro každý koš mají nastavení zvlášť

Jako první přišla na trh společnost Miele s automatickým dávkováním mycího...

Mytí nádobí zůstává v žebříčku neoblíbenosti domácích prací stále na špici. I proto se výrobci snaží uživatelům tuto...

Bez vysavače se rodiče dětí a majitelé domácích mazlíčků neobejdou

K malým dětem je vysavač naprosto nezbytným pomocníkem, někdy se, bohužel, mění...

Děti, psi a kočky. To jsou hlavní důvody, proč je nutné mít vysavač stále po ruce. Alespoň v tomto duchu zněla naprostá...

Najdete na iDNES.cz