Před rokem 2016 byl stav domu velmi neutěšený. Vzhledově nezapadal do okolní zástavby. Z bočního pohledu připomínal nádražní budovu s pultovou střechou s mírným sklonem a nehezkými atikami.
Prvotním impulzem k proměně byl předpoklad, že jde o hrázděný dům, čemuž však při pohledu zvenku nic nenasvědčovalo. Podrobnějším studiem historických podkladů a plánů a průzkumem příček v interiéru se však domněnka potvrdila.
Konstrukce domu je jednou z mála ukázek původního stavebního vývoje měšťanských domů lázeňského centra Karlových Varů. Pod dohledem památkové péče došlo během obnovy k radikálním změnám, které budově vrátily původní barokní vzhled.
Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval |
Rekonstrukce znamenala v prvé řadě obnovu původní sedlové střechy s hrázděným štítem orientovaným do údolí řeky Teplá a odkrytí a obnovu původního hrázdění patra pod střechou. Dále byly nově vyzděny výplně hrázděných obvodových zdí. Též došlo k odborné opravě a repasi stávajících špaletových oken a do hrázděných štítů byla zhotovena nová dřevěná špaletová okna.
Roku 2018 byla kompletně opravena fasáda s využitím vápenné omítkové malty. Dále započaly práce na vyzdívání hrázděných štítů střechy tradičním způsobem, tj. hliněným výmazem na dřevěné štíty. Následujícího roku byly dokončeny tři strany fasády včetně nátěrů dřevěných prvků. Tradičním způsobem byly vyplněny hrázděné štíty a dostavěn komín.
V únoru roku 2022 byl Zlatý jelen prohlášen za kulturní památku. V současné době probíhají práce v interiérech. Optimální využití domu se hledá, nabízí se možnost zřídit zde muzeum, trvalé bydlení či nájemní ubytování, momentálně jsou prozatím k dispozici dva apartmány k pronajmutí.
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.