První místo získali majitelé řadovky v Brně-Maloměřicích.

První místo získali majitelé řadovky v Brně-Maloměřicích. | foto: Ondřej Šrubař

Soutěž o zateplení. Vyhráli kamarádi s řadovkou a majitelé statků

  • 30
V anketě čtenářů jste vybrali tři vítěze, kteří si dle vás nejvíce zaslouží zateplení svého domu. První cena putuje do Brna ke dvěma kamarádům, kteří si společně koupili řadovku. Druhou příčku obsadila rodina ze statku v jižních Čechách a třetí místo získala majitelka statku v Plzeňském kraji.

Anketa čtenářů. Podívejte se na výsledky hlasování

Do soutěže o zateplení domu se zapojilo několik desítek čtenářů iDNES.cz. Ze zaslaných fotografií a textů jsme vybrali 22 nemovitostí, které vyhověly požadavkům soutěže. Ty jsme průběžně zveřejňovali.

Po ukončení soutěže z nich odborná porota vybrala 12 finalistů, kteří byli zařazeni do ankety čtenářů. Z ní vzešli tři výherci s nejvyšším počtem hlasů. Získají velmi atraktivní ceny od společnosti Knauf Insulation: fasádní minerální izolaci nebo skelnou minerální izolaci s Ecose Technology v hodnotě 50, 30 a 15 tisíc korun.

Vánoční dárek pro všechny zveřejněné příspěvky

Společnost Knauf Insulation se rozhodla věnovat slevu ve výši 40 procent všem soutěžícím, kterým jsme jejich příspěvky zveřejnili. Celkem jde o dvaadvacet čtenářů.

Ti mohou slevu uplatnit na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace. Původně mělo slevu získat jen dvanáct finalistů zařazených do ankety. Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013. Výherce bude kontaktovat zástupce společnosti Knauf Insulation. Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE.

Kdo zvítězil v anketě čtenářů

1. místo Ondřej Šrubař, 580 hlasů

Dva kamarádi vyřešili své bydlení poměrně netradičně. Společně si koupili řadovku v Brně-Maloměřicích, vybudovali v ní dvě bytové jednotky a zároveň si splnili sen o domku se zahradou.

Původní stav domu. Pohled z ulice

Nejstarší část domu je z roku 1910, ale poslední přestavba ze 70. let charakter původně malebné stavby značně změnila. Dům však splňoval jejich podmínky: dobré spojení do centra, blízkost přírody a poměrně jednoduchou přestavbu na dvě samostatné bytové jednotky.

Oba si tak splnili sen o vlastním domku ve městě se zahradou, ale stál je mnohem méně. "Líbil se nám i ekologický aspekt, kdy nezabíráme nový prostor, ale úsporně využijeme již stávajícího obydlí," přiznal Ondřej Šrubař v článku S kamarádem jsem koupil řadovku. Každý máme svou vlastní polovinu.

2. místo Vladimír Odvářka, 421 hlasů

Pár let strávených v paneláku manžele přesvědčilo, že to není bydlení pro ně, a už vůbec ne pro jejich děti. Po roce hledání našli starý statek s uzavřeným dvorem v chráněné krajinné oblasti Blanský les v obci Mříč v jižních Čechách. Dům před několika lety koupili a vrhli se do oprav.

Pohled na statek od kopce Kluk

Předchozí majitelé udělali nově elektrické rozvody, přívod vody ze studny, žumpu, koupelnu a pár drobnějších úprav. Bohužel ne všechno bylo vyhovující.

"Koupelnu jsme zbourali a přesunuli jinam. Vlastně je dobře, že toho neudělali víc, můžeme tak vše zařídit podle sebe," popsal Vladimír Odvářka začátky s rekonstrukcí domu v textu Utekli z paneláku na statek. Přežili první zimu a vrhli se do oprav.

3. místo Jaroslava Kypetová, 418 hlasů

O domu na venkově začala uvažovat v době, kdy se jí rozpadal vztah. Bývalý statek v obci Vřeskovice v Plzeňském kraji objevila na internetu. Navzdory desítkám let zanedbání pořád působil celý soubor budov malebně.

Bývalý statek v obci Vřeskovice

Informace o stavení našla v mapách ze začátku 19. století. Z kroniky a vyprávění pochopila, že šlo o úspěšné hospodáře. Osud domů se od 50. let odvíjel dle očekávání: JZD, chov prasat a majetek nikoho.

"Díky své panelákové naivitě jsem objekt koupila. Vzala jsem si na to úvěr ze stavebního spoření ve výši 600 tisíc korun. Stala jsem se majitelkou dvou obytných domů, prostorného chlévu, velké zahrady, stoletého hraničního dubu a vodního koryta. Začala jsem s rekonstrukcí méně zničeného výminku, který má čelní stranu podobnou jihočeskému baroku, což jsem chtěla zachovat," začíná své vyprávění majitelka statku Jaroslava Kypetová v článku Koupila statek a vrhla se do oprav. Ty ji nakonec stály i byt v Praze.

Co mám dělat, když chci zateplit rodinný dům

1. rada Bez projektu se neobejdete

Plánujete-li celkovou rekonstrukci domu, nechte si zpracovat detailní projekt, i když ji budete provádět po částech. Projekt by měl sloužit jak k maximálnímu dosažení úspor, tak k odstranění nejdiskutovanějšího problému v soutěžních příspěvcích a v diskusích pod nimi, vlhkosti domu.

"K zateplení míst nejnáchylnějších na vlhkost, jako je například pata domu, soklu, se i po provedení hydroizolace nejlépe hodí extrudovaný polystyren, který je nenasákavý. K zateplení stěn kontaktním způsobem potom volte raději prodyšné materiály, které mají nízký difúzní odpor a umožní nadále zdem přirozeně dýchat. Provětrávané fasády s minerální izolací jsou pak vhodným řešením pro domy, kde přetrvávají problémy s vlhkostí zdiva i po hydroizolaci. U provětrávaných fasád se nesmí používat polystyren, pouze minerální vlna nejen z hlediska difuzního, ale hlavně požárního," radí Milan Pokrivčák, aplikační manažer Knauf Insulation.

2. rada Nebojte se zeptat

Plánujete-li zateplit jen část konstrukce domu a nechcete si nechávat zpracovat projekt, nebojte se zeptat výrobců izolačních materiálů. Řada diskutujících i soutěžících psala, že informace hledají hlavně na internetu.

Kdo uvažuje pouze o částečném zateplení například střechy, určitě by si měl obrátit přímo na výrobce, který mu doporučí ideální řešení jemu na míru, a to včetně kalkulace. Seriozní výrobci mají na svých stránkách brožury s doporučenými postupy i řešeními pro různé typy poruch.

3. rada Zateplení pomáhá i proti požáru

Zateplení neznamená jen úsporu nákladů na vytápění. Pokud se rozhodnete investovat do zateplení domu, tak správnou volbou materiálů můžete dosáhnout i výrazného zlepšení akustických a požárních vlastností domu. Zateplením můžete dosáhnout více, než se zprvu zdá.

4. rada Šetřete životní prostředí

Zateplení domu výrazně snižuje náklady na vytápění, a tím ve svém důsledku šetří i životní prostředí. Někteří soutěžící řeší i původ materiálů, které na zateplení použijí.

Pokud je pro majitele domu důležitý i tento aspekt a měl by být, tak nejlepší údaje o ekologičnosti materiálu (dopadu materiálu na životní prostředí) dnes nabízí LCA, dokument sledující životní cyklus materiálu od výroby po recyklaci, respektive EPD (Environmentální prohlášení o produktu). Vyžadujte je.