Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Koupě stoletého domu nelitujeme. Dobře jsme věděli, do čeho jdeme

  1:00
Náš "Hrádeček", jak mu říkáme, jsme si koupili v Lánech před rokem a půl. Těsně předtím se nám narodila dvojčata Elli a Hanička. Lákala nás stará zástavba. Rozhodně jsme nechtěli bydlet v satelitu. Řešením pro nás byl dům určený k rekonstrukci, píše čtenář v dalším příspěvku do soutěže o zateplení domu.
 Dům nestojí samostatně, navazuje na něj ještě sousední.

Dům nestojí samostatně, navazuje na něj ještě sousední. | foto: Antonín Bauer

Náš dům není samostatný, sousedí s vedlejším domem a je postavený převážně z kamenného zdiva, z opuky. Budova byla součástí velkého statku do doby, než si děti statkáře majetek rozdělily.

Může se hodit

Uvažujete o koupi rodinného domu? Vybírejte z pestré nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Stavba měla jeden komín, ten byl v dezolátním stavu a navíc v něm byl zazděný trám. Do komína vedla dvoje kamna, z kuchyně a ložnice v přízemí. Třetí místnost sloužila jako skladiště. Na podlaze půdy byla jakási hmota. Záchod byl suchý.

Nechali jsme si udělat projekt na rekonstrukci domu a došli k závěru, že naše rodinné sídlo pro minimálně čtyři lidi musí být nejen kvalitně řešené, ale současně i ekologické, účelné a také hezké.

Fotogalerie

Rozhodli jsme se přiznat některé kamenné zdi a krokve a vybudovat galerii v obývací kuchyni. To vše by mělo vést k našemu snu: mít vlastní venkovské bydlení. Pak už jsme jen bourali a bourali.

Nejprve jsem se do demolice pustil sám a s chutí. Pak jsem přizval rodinu a kamarády. Odstranili jsme záchod a komín. U něj jsem balancoval doslova na hraně střešního hřebenu a shazoval betonové cihly do otvoru, přes střechu jsem si netroufal. Byly tak těžké, že se mi u žebříku zlámaly příčky. Kontejner střídal kontejner a dům získal podobu bez příkras a kudrlinek.

Pak jsem se vrhl na půdu, ze které jsem odstranil kompletní dřevěný záklop a izolační zásyp. Ten nám po shození zasypal celou bývalou ložnici a kuchyň do výše jednoho metru. Jeho součástí byly kostry koček a vajíčka slepic. Podlahy z jakéhosi betonu a škvára musely pryč.

Před podřezáním jsem ještě nechal bagrem odkrýt zeminu okolo domu. Hliněný podklad podlahy utvořil pěknou bahnitou základnu pro podřezávací stroj, který diamantovým řetězem přeřízl zbývající obvodové zdi, abychom mohli sklolaminátovými deskami zaizolovat dům proti vlhkosti.

Původní stav domu

Stavba měla jeden komín, ten byl v dezolátním stavu a navíc v něm byl zazděný trám.

Společnou zeď se sousedy jsme navrtali a napustili chemickým izolátorem. Soused zrovna dělal podlahy, když za mnou přišel, že se mu u něj objevila skvrna podél zdi. Chlapíci od podřezávačů s klidem odpověděli, že i on má zaizolováno. Nás to ale stálo 100 tisíc korun.  

Následovala stavba jímky, obec totiž nemá kanalizaci. Betonový kolos o velikosti 13 kubíků. Po poradě s odborníky a jejich kladívky jsem odstranil i nosné trámy, ze kterých budu mít masivní stůl do kuchyně.

S tchánem jsem udělal v domě kanalizaci, vše jsme vykopali a společně s vodaři položili vnitřní odpady až do jímky.

Před podřezáním se musela od domu odhrnout zemina.

Dům nestojí samostatně, navazuje na něj ještě sousední.

Moje žena vykopala vnitřní základové pásy pro nosné zdi a já ty po obvodu. Pak jsme dali kari sítě a byla to již jen otázka čerpadla a dvou betonových mixů. Za dvě hodiny bylo hotovo. Cena 70 tisíc korun. Pak jsme stavbu nechali měsíc zrát.

Vnitřní nosné zdi, svazující věnec a stropy jsme dali udělat odborné firmě. Společně s komínem nás tohle vše stálo 300 tisíc korun.

Začal jsem vybourávat okna, ta původní byla malá nebo na špatných místech. Sekali jsme především kvůli prosvětlení celého domu. Chtěli jsme také jedno okno ve štítu domu. K tomu máme i jedno velké francouzské okno s krásným výhledem do zahrady. Okna máme plastová trojskla v barvě zlatý dub v ceně 65 tisíc korun.

Majitelé vybourali několik oken a také některá okna a dveře zazdili.

Ytongové příčky pro záchod, koupelnu, zádveří a technickou místnost mi stavěl fuškou mistr odborného výcviku. Pomáhal jsem mu s řezáním cihel. Parta omítkářů se mi na závěr vysmála a část nových ytongových zdí musela omítnout pro zarovnání.

S elektřinou pomohl švagr. Žena naplánovala světla, zásuvky a František tvořil a tvořil. I když náš nákres vypadal, že ho dělal elektrikář při epileptickém záchvatu, švagr si liboval a moc se neptal. Ideální spolupráce.

Nyní se musí dodělat omítky v ceně 60 tisíc korun a hledáme odborníka na topení a střechy. Zatím nás stále odrazuje cena.

S omítkami se moc netrápíme, někde i kopírujeme zdi. Kónický tvar nám nevadí, má své kouzlo jedinečnosti. Jsem nakonec rád, že jsme nešli do sádrokartonů, které stejně využijeme u stěny k sousedům. Za ně dáme protihlukovou izolaci. Přizdívat se nám už nechce.

Majitelé chtěli mít okno i ve štítu.

Dům získal i okno ve štítu.

Ve vytápění jsme přes různé systémy nakonec došli ke kombinaci krbu (8 kW voda, 2 kW vzduch) s výměníkem, akumulační nádrží (500 l), elektrokotlem a podlahovým topením. Připravíme i následné připojení na solární panely, které dopomůžou topení a doohřevu teplé vody. Ve ztrátách se náš dům pohybuje kolem 7 kW.

Příběh s podlahářem a smlouvou

Zkušenosti s řemeslníky mě časem vychovaly. Z naivního kluka, co jsem byl na začátku, se ze mě postupně stal praktický realista.

Když jsem si zval firmy na nacenění podkladového betonu na podlahy, přišel pán z firmy a hned spustil: "Všechno mám v oku. Kouknu a vidím a věřte, že já se nemýlím. Cena maximálně 30 tisíc."

Na příští schůzce jsem mu sdělil, že to beru. Pak jsem mu dal návrh smlouvy. On na to, že proč smlouvu, snad na něj mám nějaké reference. Já mu řekl, že chce peníze na materiál dopředu a nerad bych, aby on udělal půlku a pak dostal větší zakázku a já jej pak naháněl.

Docela se čílil a oznámil mi, že tedy dá dohromady nabídku a přiveze ji. Za nějaký čas mi donesl kus papíru s položkami a oznámil, že musí jet. Já jsem jej poprosil ať počká, že to je otázka pěti minut a dohodneme se. Bohužel papír neměl dole součet. Pořád chtěl ujet.

Tak jsem to začal rychle sčítat a cena byla 65 tisíc. Ptal jsem se ho na to, kde je najednou ten rozdíl, když on to přece vidí a nemýlí se. Na to mi sdělil, že to radši přepočítal. Samozřejmě jsme se nedohodli, zdálo se mi to drahé. Nakonec jsem realizoval za výše uvedených 70 tisíc korun.

V této bajce je poučka ve smyslu: "Chceš-li ve stavebnictví dnes přežít, dokážeš to, jen nezapomeň na vícepráce, a tedy cenu na začátku radši sniž."

V oknech jsou trojskla.

Nevýhodou je, že se žádná stavba neobejde bez otázek a milionu způsobů řešení dané věci. Věřte, že bude jen na vás, co zvolíte. Samozřejmě, že začínáte a neznáte nic. Zapomeňte, že znáte poměr míchání betonu či jste si někdy v minulosti stavěli zídku jako třeba já.

Dnes je všechno jinak a technologií tolik, že to normální chlap nepobere. Takže pak se vás jen ptají a ptají a vše zakončí se slovy: "Hm, vy jste šéf." Což u vás vždy zákonitě vyvolá nervozitu, jestli neříkáte nějakou hloupost. Takže večerní studium moderního stavitelství vás asi nemine, pokud nejste milionáři.

Nic není zadarmo

Celkem jsme již prostavěli bezmála 700 tisíc korun. Čeká nás ještě topení za 370 tisíc, střecha za 400 tisíc s nadkrokevní izolací, která vše prodraží, schodiště do podkrovního patra, kde jsou nabídky od 25 do 80 tisíc.

Sanitu, kuchyň a nábytek ještě vůbec neřešíme.  Myslet musíme i na venkovní zateplení. Vzhledem ke kamenným zdem uvažujeme o odvětrávané vatě, jak jsem si zatím nastudoval.

I s venkovními úpravami se určitě dostaneme k částce 2,5 milionu korun. Tehdy si řekneme: "Máme to tu ale hezké, miláčku, viď. Děcka (myšleno vnoučata), běžte od těch oken s tím míčem."

Podmínky soutěže o zateplení domu

Přihlásit se do soutěže bylo možné do 13. října 2012.

Soutěžní příspěvky budeme zveřejňovat do 30. listopadu 2012.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i právo na výběr příspěvků k zařazení.

Projekty, které postoupí do finále, budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

• architektonické řešení a estetický dojem
• ohled na úspory energie
• použití ekologických materiálů

Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE.

Logo Knauf Insulation

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota 12 nejlepších.
  • Z těchto finalistů čtenáři iDNES.cz vyberou tři výherce v anketě zveřejněné v termínu od 3. 12. do 9. 12. 2012.
  • Ti získají velmi atraktivní ceny: fasádní minerální izolaci nebo skelnou minerální izolaci s Ecose Technology v hodnotě 50, 30 a 15 tisíc korun.

Všech 12 finalistů získá slevu na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace od společnosti Knauf Insulation ve výši 40 procent.

 Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013.

  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny prosince 2012.

Získejte okamžitou slevu!

Nyní máte také možnost okamžitě získat slevu 40 procent na fasádní minerální izolaci FKD S od Knauf Insulation nebo vyhrát fasádní izolaci v hodnotě 50 tisíc korun pro starší dům, novostavbu nebo teprve plánovaný projekt. Přihlásit se můžete zde.

Autoři:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Nová česká miss bude bydlet v bývalém zámečku Schwarzenbergů

24. dubna 2024

Po úspěchu rodačky z Třince, půvabné Krystyny Pyszkové, nové Miss World 2024, bude o finále už...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...