Příběh Tmaňského zámku se začal psát už ve čtrnáctém století, příběh jeho rekonstrukce je nedávný. Zámek v Tmani u Berouna, poprvé zmiňovaný v roce 1342, je významnou historickou památkou České republiky.
Areál zahrnuje zámek, park a hospodářské budovy a prošel několika přestavbami, výrazně v osmnáctém a devatenáctém století, kdy získal svou aktuální, barokní podobu. Po roce 1989 byl zámek privatizován, což vedlo k hledání nové cesty pro jeho obnovu a využití. Příběh revitalizace se ale začal psát teprve před třemi lety.
„Dostali jsme od kluků Tomáše s Lukášem ze Senlife šanci navrhnout konverzi areálu, který byl ruinou, v něco, co nám dávalo smysl a co nás nadchlo – tedy v domov seniorů. Stejně nás nadchlo i samotné místo. Celý proces od návrhu po výstavbu pro nás byla jedna velká výzva. Už na začátku nás překvapilo, jak moc zchátralý celý areál je,“ říkají architekti Eva Eisenreichová a Ondřej Žák z Ginger Architecture.
Otevřené krovy, klenby a neopakovatelné výhledy
V rámci návrhu se architekti snažili v maximální míře využít vše, co areál nabízel. Jeho jedinečné výhledy z hospodářských stavení směrem k zámku, které jsou o to unikátnější, protože v tomto areálu je zámek na rozdíl od obvyklého řešení umístěn níž než přilehlá stavení. Vzniká tak chráněný vyvýšený dvůr, kde se senioři mohou bezpečně pohybovat a užívat si výhledy.
Zůstaly všechny klenby až na malé části, které musely ustoupit pro umožnění průchodnosti suchou nohou celým komplexem. Většinu se podařila umístit do veřejných prostor, ale někdy také do pokojů, kterým dodala osobní kouzlo. Unikátní klenební žebra v patře hlavní budovy se podařilo zrenovovat a zároveň použít k jejich původní funkci, kterou bylo vynesení střechy na místo plných vazeb krovu.
„Ve vstupu do nového domova pro seniory se podařilo ponechat původní vstupní bránu do areálu. Ta nás přivítá v novodobé přístavbě a zároveň připomene, že se nacházíme v historickém areálu. K těmto skvostům architektury jsme navrhovali novostavbu na místě bývalé zřícené sýpky,“ uvádí architekti.
Zachránili zámky v Česku. Díky odvaze a úsilí vrátili ruinám jejich krásu |
Nově navržený koncept domova seniorů umožnil dát celému areálu novou funkční náplň, aniž by došlo k podstatné změně kompozice či tvarového řešení dvora. Celá stavba od vybourání historických nánosů po kompletní zrekonstruování čtyř objektů, včetně nových konstrukcí střech, spolu s novostavbou čtyřpodlažní sýpky a přeměny dvora v zahradu proběhla během dvou let.
Místo patří domovu pro seniory
Novostavba architektům umožnila optimalizovat rozložení pokojů, a to včetně menších společenských místností, aby zde mohl být udržen domácký a velmi individuální přístup ke klientům, který vychází z dánského modelu sociální péče.
Domov je určen pro seniorky a seniory se sníženou soběstačností a dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem. Senioři zde mohou vyplnit volný čas pohybovými, kulturními tvořivými aktivitami. Součástí areálu je také kavárna a zámecký park s rozlohou přes dvanáct tisíc metrů čtverečních.