Zámek v Čechách je na Moravě. S kotci plnými králíků je naštěstí konec

  1:00aktualizováno  1:00
Zámek Čechy pod Kosířem v Olomouckém kraji byl během období komunismu natolik zničen, že postupná obnova probíhá v několika etapách. První dvě se zaměřily na oranžérii a parter.

Pseudogotická oranžérie byla v sousedství zámku postavena v letech 1852 - 1853 podle projektu předního českého architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna. | foto: Archiv Má vlast cestami proměn

Malebný zámecký areál vystřídal ve své historii mnoho majitelů, nejvýrazněji se do ní však zapsali jednak původem portugalský rod Silva-Tarouců a také častý slavný host, malíř Josef Mánes. Po 2. světové válce byl na zámku zřízen dětský domov, což vedlo k pomalé devastaci celého areálu.

Fotogalerie

V roce 2008 se majitelem neudržovaného zámku a parku stal Olomoucký kraj, který správu svěřil Vlastivědnému muzeu v Olomouci, to okamžitě iniciovalo projekt celkové obnovy. První dvě etapy se týkaly oranžérie a přilehlého parteru a cílem oprav bylo zpříjemnit místo pro návštěvníky parku a upravit jej pro kulturní akce.

Pseudogotická oranžérie byla v sousedství zámku postavena v letech 1852 - 1853 podle projektu předního českého architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna. Umístění dekorativního trojlistu s erby do průčelí navrhl Josef Mánes.

Oranžérie měla v minulosti funkci subtropického skleníku a zimoviště pro rostliny. Díky historickým fotografiím je známo, že blízký parter tvořil součást zámeckého parku a rostly v něm ovocné stromy.

Místo však v komunistických dobách zdevastovala řada necitlivých zásahů, například výstavba kotců pro králíky, a přestože již v 60. letech proběhla částečná revitalizace, teprve obnova z let 2011–2014 mu dala zpět podobu upravené ovocné zahrady.

Oranžérie i v současnosti plní funkci zimoviště pro teplomilné rostliny, během návštěvnické sezony je tu v provozu kavárna a probíhají zde svatby a kulturní akce, které pořádá zámek.

Oranžérie i v současnosti plní funkci zimoviště pro teplomilné rostliny, během...

Oranžérie i v současnosti plní funkci zimoviště pro teplomilné rostliny, během návštěvnické sezony je tu v provozu kavárna a probíhají zde svatby a kulturní akce, které pořádá zámek.

Sbírka originálních děl

Slavný český malíř Josef Mánes byl na zámku častým hostem díky svému přátelství s rodem Silva-Tarouců, posléze se stal jeho dvorním malířem. Se zámeckým pánem Augustem Alexanderem, který proslul jako štědrý mecenáš umění a vědy, udržoval korespondenci a také s ním vedl diskuse na umělecká, ovšem i politická témata.

V roce 1854 nechal hrabě podle malířova návrhu vybudovat zámeckou kapli. Momentálně je na zámku největší sbírka originálních děl Josefa Mánesa v České republice vystavená veřejnosti. Všechny obrazy vznikly buď přímo na zámku, nebo na zakázku Silva-Tarouců.

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.

Autoři:

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Jak se staví sen: proměna kuchyně, kde nebyla původně ani dvířka

Nová kuchyň je v romantickém venkovském stylu, proto zde přibyly i trámy z...

Lucie si před 18 lety postavila s manželem dům a svou vysněnou farmu. Zachraňovala týrané koně, ale manželství se jí...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Paneláková proměna bytu 3+1 pro mladou rodinu: bez bourání to nepůjde

Vizualizace: Základem je bílá barva skříněk, která splývá s bílou výmalbou. Do...

Rekonstrukce panelákových bytů jsou téměř vždy spojené i se změnou dispozic. Přece jen životní styl se změnil. I rodina...

Ze starého domu vytvořil mladý pár moderní bydlení se spoustou světla

Zvenčí nepoznáte, že jde o rekonstrukci staršího rodinného domku.

Mladý pár z Košic se rozhodl zrekonstruovat starý dům v městské části Džungľa. Výsledek jejich práce ukazuje, že je...

Najdete na iDNES.cz