Zámek v Čechách je na Moravě. S kotci plnými králíků je naštěstí konec

  1:00aktualizováno  1:00
Zámek Čechy pod Kosířem v Olomouckém kraji byl během období komunismu natolik zničen, že postupná obnova probíhá v několika etapách. První dvě se zaměřily na oranžérii a parter.

Pseudogotická oranžérie byla v sousedství zámku postavena v letech 1852 - 1853 podle projektu předního českého architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna. | foto: Archiv Má vlast cestami proměn

Malebný zámecký areál vystřídal ve své historii mnoho majitelů, nejvýrazněji se do ní však zapsali jednak původem portugalský rod Silva-Tarouců a také častý slavný host, malíř Josef Mánes. Po 2. světové válce byl na zámku zřízen dětský domov, což vedlo k pomalé devastaci celého areálu.

Fotogalerie

V roce 2008 se majitelem neudržovaného zámku a parku stal Olomoucký kraj, který správu svěřil Vlastivědnému muzeu v Olomouci, to okamžitě iniciovalo projekt celkové obnovy. První dvě etapy se týkaly oranžérie a přilehlého parteru a cílem oprav bylo zpříjemnit místo pro návštěvníky parku a upravit jej pro kulturní akce.

Pseudogotická oranžérie byla v sousedství zámku postavena v letech 1852 - 1853 podle projektu předního českého architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna. Umístění dekorativního trojlistu s erby do průčelí navrhl Josef Mánes.

Oranžérie měla v minulosti funkci subtropického skleníku a zimoviště pro rostliny. Díky historickým fotografiím je známo, že blízký parter tvořil součást zámeckého parku a rostly v něm ovocné stromy.

Místo však v komunistických dobách zdevastovala řada necitlivých zásahů, například výstavba kotců pro králíky, a přestože již v 60. letech proběhla částečná revitalizace, teprve obnova z let 2011–2014 mu dala zpět podobu upravené ovocné zahrady.

Oranžérie i v současnosti plní funkci zimoviště pro teplomilné rostliny, během návštěvnické sezony je tu v provozu kavárna a probíhají zde svatby a kulturní akce, které pořádá zámek.

Oranžérie i v současnosti plní funkci zimoviště pro teplomilné rostliny, během...

Oranžérie i v současnosti plní funkci zimoviště pro teplomilné rostliny, během návštěvnické sezony je tu v provozu kavárna a probíhají zde svatby a kulturní akce, které pořádá zámek.

Sbírka originálních děl

Slavný český malíř Josef Mánes byl na zámku častým hostem díky svému přátelství s rodem Silva-Tarouců, posléze se stal jeho dvorním malířem. Se zámeckým pánem Augustem Alexanderem, který proslul jako štědrý mecenáš umění a vědy, udržoval korespondenci a také s ním vedl diskuse na umělecká, ovšem i politická témata.

V roce 1854 nechal hrabě podle malířova návrhu vybudovat zámeckou kapli. Momentálně je na zámku největší sbírka originálních děl Josefa Mánesa v České republice vystavená veřejnosti. Všechny obrazy vznikly buď přímo na zámku, nebo na zakázku Silva-Tarouců.

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.

Autoři:

Nejčtenější

Dům, který si na nic nehraje, zvítězil v soutěži Interiér roku

Stavba respektuje své okolí i místní tradice.

Ctít tradice neznamená jen uchovávat věci a domy, které vznikly před stovkami či desítkami let, ale využít to, co...

Postavili si rodinný dům, který se stal dokonalým parťákem pro život

Přesah střechy i hmota garáže tvoří kolem hlavního vstupu závětří chránící před...

Lída a Jiří bydlí přesně tak, jak si vždy přáli. S oblíbenými pěveckými idoly na stěnách, obrázky známých autorů, retro...

Už šest let opravují dům. Na plot se dostalo až nyní, má to ale háček

Rodinný dům na Kroměřížsku si rodina koupila před šesti lety.

Petra bydlí s rodinou na Kroměřížsku v domě z 80. let. Koupili jej před šesti lety a vrhli se na potřebnou celkovou...

Jak se staví sen: kvůli nové kuchyni museli vybourat koupelnu i šatnu

Průchod do kuchyně

Panelákový byt a dispozičně nevyhovující kuchyň. To zná spousta lidí. Jenže Janu trápí i mnohem větší problém: rakovina...

Při zařizování bytu se obešel bez architektů, vsadil na pálené cihly

Lampu nad stolem majitel objevil v obchodě pro kutily, stála ho jen pár stovek....

Mít doma stěnu z pálených cihel je dnes docela módní. Autenticitou a syrovostí vnášejí do interiéru určité kouzlo,...

Další z rubriky

Jak se staví sen pro malou tanečnici v bytě plném andělů

Po proměně se spojil kuchyňský kout s dětským pokojem, vznikl jeden obytný...

Aničce se objevil zhoubný nádor na mandlích v šesti letech. Nemoc zvládla a dnes, po více než pěti letech, má spoustu...

Vodní hrad Lipý žije. Po odstřelu v 50. letech z něj zůstalo jen torzo

Vodní hrad Lipý založil rod Ronovců koncem 13. století.

Součástí historického centra České Lípy je vodní hrad Lipý, který založil rod Ronovců koncem 13. století na...

Jak se staví sen: kvůli nové kuchyni museli vybourat koupelnu i šatnu

Průchod do kuchyně

Panelákový byt a dispozičně nevyhovující kuchyň. To zná spousta lidí. Jenže Janu trápí i mnohem větší problém: rakovina...

Najdete na iDNES.cz