Na místě dnešní Větruše stávala od poloviny 19. století výletní restaurace. U jejího zrodu stál Johann Thomas, který ji pojmenoval Ferdinandova výšina na počest panovníka Ferdinanda V.
Díky místnímu turistickému spolku vznikla v roce 1897 větší restaurace s charakteristickou vyhlídkovou věží. Stavba se brzy stala oblíbenou dominantou města.
Časté změny majitelů v období po druhé světové válce se bohužel podepsaly na technickém stavu a na konci 80. let 20. století byla budova zcela uzavřena.
Neslavnou éru završil požár v roce 2000, při kterém shořela i vyhlídková věž. Impuls pro obnovu Větruše vzešel od občanů města Ústí nad Labem. Na jejich popud město v roce 2001 ruinu zámečku koupilo a začalo připravovat náročnou rekonstrukci.
Vize byla jasná – navrátit zchátralé výletní restauraci její lesk. Celý proces byl náročný administrativně, stavebně i finančně. Na revitalizaci se podílela řada firem, jejichž práce probíhaly v několika na sebe navazujících projektech.
Obnova hlavní budovy a přilehlého okolí skončila až roku 2005. Náklady se vyšplhaly až na 130 milionů korun.
Větruše se dnes opět může pyšnit titulem výletní zámeček. Nachází se tu restaurace, nově také přírodní a zrcadlové bludiště, dětské hřiště či sportovní areál. K restauraci se v roce 2010 přistavěla lanová dráha, která značně zjednodušuje cestu z města na zalesněný vrch Ořechovka.
O dva roky později přibyl také vyhledávaný čtyřhvězdičkový hotel s wellness centrem. Areál je nyní významným turistickým rozcestníkem a oblíbeným místem pro relaxaci, výlety i dobré jídlo.
Návštěvníci zde s oblibou fotografují z vyhlídkové terasy či obnovené vyhlídkové věže pohled na město a Labské údolí.
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.