Hrad postavil v polovině 13. století na třech pískovcových skalních blocích rod Markvarticů, předci pánů z Valdštejna. Během své dlouhé historie prošel množstvím stavebních úprav. Valdštejnové z něj v 18. století vybudovali nevšední poutní místo s jedinečnou atmosférou v prostředí starých ruin rodového sídla, okolních lesů a skal.
Areál Valdštejna je zajímavý a neobvyklý tím, že se v něm nachází jak hradní, tak zámecká architektura. Poslední oprava, která probíhala od poloviny roku 2016 do roku 2018, celkový vzhled areálu sjednotila a na místo se vrátila původní střešní krytina. V rámci proměny bylo upraveno i celé předhradí.
Zrestaurovala se socha sv. Antonína Paduánského a pískovcový erb na prvním nádvoří, obnovou prošel střešní plášť kaple sv. Jana Nepomuckého, opravil se také přístupový most s barokními sochami, klasicistní vstupní brána se dvěma kočárovnami a Aehrenthalská terasa se schodišti, která spojují druhý a třetí skalní blok areálu hradu.
Prohlídkovou trasu hradním areálem postupně doplňuje další zajímavý mobiliář a návštěvníkům je za běžného provozu k dispozici šest pozoruhodných expozic, například první stálá expozice věnovaná pískovcům v Čechách, která se nachází ve středověkém sklepení.
Hrad Valdštejn leží uprostřed Hruboskalského skalního města na Zlaté stezce Českého ráje. Hradní areál zaujímá svou návštěvností přední místo v rámci turistických atraktivit Libereckého kraje. Je oblíbeným cílem nejen pro návštěvníky regionu, ale i pro místní obyvatele – ročně jeho branami projde téměř 60 tisíc lidí.
Během celého roku se zde koná velké množství kulturních akcí. Oblíbené jsou zejména adventní a vánoční koncerty, kdy je hrad slavnostně vyzdoben.
Zdařilé rekonstrukce představuje veřejnosti projekt Má vlast cestami proměn.