Areál Devět králů se využívá při pravidelných a tradičních akcích pro všechny...

Areál Devět králů se využívá při pravidelných a tradičních akcích pro všechny věkové kategorie občanů Cehnic. | foto: Archiv Má vlast cestami proměn

Statek v Cehnicích vstal z mrtvých. Zachránil ho nález z doby bronzové

  • 2
Areál Devět králů v jihočeských Cehnicích je replikou archeologického nálezu v katastru obce a stejně jako originál slouží ke společenským účelům. Nález z doby bronzové zachránil i zchátralý statek U Jáchů v centru obce.

V roce 2003 byly poblíž Cehnic zcela náhodně objeveny nálezy ze střední doby kamenné a kruhový kultovní areál z mladší doby bronzové, stavba tzv. sociokultovní architektury. Té je připisován sakrální, společenský a informační význam.

V téže době majitel bývalého statku U Jáchů marně sháněl kupce pro zdevastovaný objekt přímo v centru Cehnic.

Právě výhodná poloha přivedla obec na myšlenku propojit jedinečnou historickou památku se současným životem - zchátralý statek odkoupit, vytvořit repliku nalezeného kamenného areálu a instalovat ji právě na místě původního statku. Areál pojmenovaný Devět králů měl sloužit jako víceúčelové společenské centrum pro potřeby obyvatel Cehnic.

Komplexní zázemí

V roce 2006 se podařilo získat finanční prostředky na úpravu exteriérů. Prostor pro repliku byl zaměřen přesně podle archeologických podkladů, usazování kamenů a úprav prostranství se účastnily i místní děti.

Na venkovní projekt navázalo vybudování Společenského centra pro děti a mládež a v roce 2008 obec pokračovala projektem Open air areálu Devět králů.

V současnosti se Cehnice mohou chlubit komplexním a velmi dobře vybaveným kulturně-společenským zázemím přímo v centru obce, jehož součástí je sezonní turistické infocentrum.

V době objevení archeologických nálezů nedaleko obce, se v centru Cehnic rozpadal statek U Jáchů.

Skutečně pro všechny

Areál Devět králů se využívá při pravidelných a tradičních akcích pro všechny věkové kategorie občanů Cehnic. Koná se zde vítání občánků, rozloučení s žáky 9. tříd, prezentace zájmových kroužků ZŠ, pravidelná setkání klubu seniorů, taneční a tělovýchovné aktivity apod.

Odehrává se tu i další společenské a kulturní dění v obci: masopustní veselí, vynášení Morany, oslavy svátku Samain (keltská tradice), adventní koncerty, přednášky a semináře, ale také rodinné oslavy obyvatel obce.

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.