V roce 2014 získalo budovu do svého majetku město Konice a vedení v čele se...

V roce 2014 získalo budovu do svého majetku město Konice a vedení v čele se starostou Františkem Novákem zvažovalo její další využití. | foto: Tomáš Továrek, Jaroslav Procházka, archiv města

Sokolovna byla vředem města. Neskutečná proměna jí vrátila život

  • 9
Když město Konice v Olomouckém kraji převedlo do svého vlastnictví chátrající sokolovnu, rozhodlo se, že ji přestaví tak, aby zastřešila nejrůznější aktivity místních občanů a spolků. To se podařilo.

Sokolovna v Konici byla postavena v roce 1921 podle plánů stavitele Petra Kočíře a díky obětavé pomoci členů místního Sokola. Výstavba začala 11. března, 15. května proběhlo slavnostní odhalení základního kamene a již 25. září se konalo slavnostní otevření.

Budova je společným dílem stavitelů Petra Kočíře, Josefa Daňka a Antonína Valenty. Prvním divadelním představením byla hra o Karlu Havlíčkovi Borovském od Ferdinanda Františka Šamberka, kterou zde předvedli 28. října.

Komunitní centrum v budově sokolovny bylo zkolaudováno a slavnostně otevřeno pro veřejnost v prosinci 2019.

Původní charakter budovy silně narušila přístavba, která vznikla během stavebních úprav v osmdesátých letech. Od roku 2001 sloužila sokolovna patnáct let jako zázemí pro Sbor dobrovolných hasičů Konice.

V roce 2014 získalo budovu do svého majetku město Konice a vedení v čele se starostou Františkem Novákem zvažovalo její další využití. Současně se řešila potřeba občanů vytvořit společenské centrum, které by sloužilo k setkávání místních, umožňovalo konání kulturních akcí a současně podporovalo rozvoj zájmové činnosti i aktivit zdejších spolků.

Zlom přišel v roce 2016, kdy zastupitelstvo města schválilo přestavbu sokolovny na komunitní centrum a podalo žádosti o dotaci.

Komunitní centrum bylo zkolaudováno a slavnostně otevřeno pro veřejnost v prosinci 2019. Budovu tvoří sál s jevištěm, přísálí, klubovna, kancelářské prostory a zázemí pro lektory i účastníky akcí, včetně vybavené kuchyňky. V poradně mají svůj prostor sociální služby dojíždějící do regionu.

Pracovníci centra mají za podpory vedení města za úkol posilovat budování a zlepšování sousedských vztahů a zapojování lidí sociálně vyloučených nebo ohrožených sociálním vyloučením do dění v komunitě formou vzdělávacích akcí, přednášek, setkávání občanů s vedením města a rozvojem zájmových aktivit.

Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.