Sigmund Freud je s námi. Město Příbor vrátilo rodný dům do 19. století

  1:00aktualizováno  1:00
Město Příbor v Moravskoslezském kraji si dobře uvědomuje význam svého rodáka Sigmunda Freuda. Proto podpořilo záměr vrátit rodný dům do původní podoby a zřídit zde expozici věnovanou jeho životu a dílu.

Rodný dům Sigmunda Freuda se nachází v Městské památkové rezervaci Příbor. Freudova rodina si od vlastníka domu, zámečníka Jana Zajíce, pronajala horní podlaží a žila zde v letech 1856-58.

Fotogalerie

Světově známý zakladatel psychoanalýzy Sigismund Schlomo Freud se narodil 6. května 1856. V průběhu let dům značně změnil svou podobu. Změnilo se členění fasády vlivem nového rozvržení okenních otvorů.

Objekt odkoupilo město Příbor od soukromého vlastníka v roce 2004. Rekonstrukce, která trvala pět měsíců, vrátila dům do podoby z 2. poloviny 19. století. Slavnostní otevření proběhlo 27. května 2006.

Rodný dům, který je nemovitou kulturní památkou, je v současnosti muzeem Sigmunda Freuda a nachází se v něm interaktivní muzejní expozice s názvem Sigmund Freud s námi, jejíž autorkou je Věra Tomolová.

Expozice je pojata jako multimediální projekt - její součástí je bezdrátový sluchátkový průvodce, filmový dokument promítaný na plazmové TV či internetové spojení s muzei Freuda ve Vídni a v Londýně.

Návštěvníky provází domem hlas samotného Sigmunda Freuda. Námět expozice vychází z karikatur Vladimíra Jiránka, které v úvodním filmu pozvou návštěvníka do děje a následně se objeví v grafice v jednotlivých místnostech.

Animovaná figurka profesora Freuda hlasem psychoanalytika a s určitým vtipem zapojí účastníky do prohlídky. Před domem je jako odkaz na lékařskou praxi instalovaná měděná kopie Freudovy vyšetřovací pohovky z dílny uměleckého pasířství Houska a Douda.

Před domem je jako odkaz na lékařskou praxi Sigmunda Freuda instalována měděná...

Vzácná návštěva

Na skutečnou podobu rodného domu svého předka se přijeli podívat příbuzní slavného psychoanalytika. Pravnuk David Freud expozici věnoval knihu z rodinného jmění, kterou dostal dvanáctiletý Sigmund jako školní cenu.

Jedna ze tří pravnuček Jane McAdam Freud pokřtila knihu Freudův Příbor a expozici věnovala jedno ze svých děl - pamětní medaili. Více informací se dozvíte na www.freudmuseum.cz.

V roce 2007 převzalo město Příbor za expozici Sigmund Freud s námi ocenění v národní soutěži Gloria Musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2006.

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.

Autoři:

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Jak se staví sen: proměna kuchyně, kde nebyla původně ani dvířka

Nová kuchyň je v romantickém venkovském stylu, proto zde přibyly i trámy z...

Lucie si před 18 lety postavila s manželem dům a svou vysněnou farmu. Zachraňovala týrané koně, ale manželství se jí...

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Malou dřevostavbu si řezbář vyrobil za tři měsíce, má jen dvoje dveře

Dřevostavbu si majitel postavil za tři měsíce.

Ne, není to tradiční dům. Nemá sousedy ani klasické místnosti. Dveře spočítáte velmi rychle. Jsou jen dvoje, vchodové a...

Další z rubriky

Nové jméno, stará krása. Secesní vila v České Lípě neuvěřitelně prokoukla

Až do roku 1989 vila sloužila jako Dům pionýrů a spořitelna a po roce 1989...

Rodina Altschulů postavila v České Lípě kolem roku 1898 secesní letohrádek a dala mu název Villa Altschul. Budova po...

Paneláková proměna bytu 3+1 pro mladou rodinu: bez bourání to nepůjde

Vizualizace: Základem je bílá barva skříněk, která splývá s bílou výmalbou. Do...

Rekonstrukce panelákových bytů jsou téměř vždy spojené i se změnou dispozic. Přece jen životní styl se změnil. I rodina...

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Najdete na iDNES.cz