Knihovna leží na křižovatce tras mezi sídlišti, školami, autobusovými zastávkami a poliklinikou na jedné straně a ZUŠ, centrem města a městským úřadem na straně druhé. Je v bezprostřední blízkosti městského parku a dopravní tepny.
Rozšířením kapacit se otevře také v dopoledních hodinách, aniž by musela přerušit výukové programy pro školy.
Nabídne tak zázemí seniorům, rodičům s dětmi na rodičovské dovolené a dalším uživatelům. Vedle většího prostoru pro mladé čtenáře poskytne nově bezpečné místo pro setkávání náctiletým.
Přístavbě dominuje přehledný spojený prostor s možností variabilního uspořádání a využití dvou oddělených multifunkčních sálů. Důraz je přitom kladen na snadnou orientaci a uživatelský komfort návštěvníků.
Přístavba je navržena s téměř nulovou spotřebou energie. Uplatňuje se řada úsporných řešení technologických (celoroční vytápění i chlazení tepelným čerpadlem, které získává energii z hlubinných vrtů na zahradě) i tvarových (např. pasivní stínění západních oken sálu protaženou střechou).
Historická budova je pojatá tradičněji, s klidnější atmosférou a maximálním využitím prostoru pro knihy. Vedle celkového očištění a zpřehlednění interiéru vily je zásadní nový otvor ve stropu dnešního vstupního sálu. V centrální části vzniká velkorysý převýšený prostor, který přirozeně zve čtenáře k návštěvě druhého podlaží vily.
Neuvěřitelné záchrany ohyzdných barabizen: mlýny, gotický dům i nádraží |
Nově navržený veřejný prostor významně kultivuje místo na nároží dvou rušných komunikací. Důstojné předpolí knihovny vtáhne kolemjdoucí do knihovny a kulturu naopak nechá prostoupit veřejným prostorem. V části pozemku, kterou nová přístavba oddělí od rušné ulice, bude malá zahrada s posezením pro relaxaci a autorská čtení.
Samozřejmou součástí návrhu je bezbariérový přístup do většiny částí knihovny, který umožňují vnitřní rampy a výtahová šachta ze severní strany vily.
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.