Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Z žižkovského pavlačového domu se vyklubalo luxusní bydlení

Zrekonstruovat byt v „pavlačáku“ je pro architekta vždy náročný úkol. Veronika Pánková si troufla hned na celý dům. Díky kompletní rekonstrukci včetně střešní nástavby s přidáním teras vznikly byty s dispozicí 1+kk až 3+kk.
I pavlačový dům na Žižkově může být luxusní: Byt 3+kk má plochu 88 metrů...

I pavlačový dům na Žižkově může být luxusní: Byt 3+kk má plochu 88 metrů čtverečních, terasa další 18 metrů čtverečních. | foto: Archiv Veroniky Pánkové

Rekonstrukce starého činžovního domu na Žižkově s typickým uspořádáním vnitrobloku s pavlačemi začala už v roce 2014. Až neuvěřitelnou proměnou prošly společné prostory, chybět nemohl ani nový prosklený výtah. Všech čtyřicet bytů pak má jedno společné: promyšlenou dispozici a použití kvalitních materiálů a stavebních prvků, jejichž zpracování je na nebývale vysoké úrovni.

Pavlače jsou dnes zasklené, přibyl i prosklený výtah.

„Do procesu realizace mě Lukáš Uxa, majitel domu, přizval na začátku roku 2019. Byl to intenzivní proces kompletní úpravy dispozice všech bytů, včetně ujasnění střešní nástavby s přidáním teras, které původně v projektu nebyly,“ popisuje architektka Pánková.

Jejím úkolem bylo vytvořit „směs“ bytů s různými dispozicemi a velikostmi, vznikly tak interiéry od 26 m2 až po 88 m2 s terasou 16 m2. „Projekt stavebních úprav s návrhem dispozic bytů byl současně promýšlený s interiéry,“ upozorňuje Veronika Pánková.

Tři roky práce

Celý proces výstavby až po kompletní zařízení bytů trval víc než tři roky. Každému detailu v domě byla věnována spousta pozornosti, protože majitel trval na tom, aby byly kvalitně řemeslně zpracované a zachovávaly historickou estetiku domu.

Výměnou tak prošla všechna dřevěná okna, která byla nově vyrobena na míru v laku jednotném se vstupními dveřmi bytů. Pavlače doplnilo zasklení. „Aby sklo rušilo co nejméně, je řešeno bezrámově, rovněž detaily větracích kulatých okének jsou navrženy tak, aby byly v ploše skla co nejméně nápadné,“ upozorňuje architektka Pánková.

I pavlačový dům na Žižkově může být luxusní: Jeden z bytů se pyšní i velkou terasou s výhledem na Národní památník na Vítkově a jezdeckou sochu Jana Žižky.

Společné prostory dostaly novou historizující dlažbu, středové schodiště zůstalo ve svém původním materiálu, žule. Dlažba společných prostor byla vybraná v malém formátu, v sérii, která umožnila použít bordury a vnitřní ornamenty. Každý prostor v domě má své originální kladení dlažby, které odpovídá jeho šířce a hloubce. 

Dlažbu použila architektka Pánková i do vstupu, který ústí do atria domu. Otevřený vnitřní prostor je nově vydlážděný betonovou dlažbou, u jednoho ze spodních bytů byla v rámci atria vytvořena terasa. Terasy bytů mají povrch z prken z dřeviny merbau.

Dlažbu použila architektka Pánková i do vstupního koridoru, který ústí do atria domu.

Různé povrchy v atriu pak odděluje středový zahloubený květník, od počátku určený pro výsadbu vzrostlejšího stromu. Betonové květináče jsou osázeny travinami. Celý prostor doplňuje atypická celobetonová lavička Presbeton a osvětlení v podobě zemních opálových koulí.

Neopomněly se ani detaily jako poštovní schránky, částečně vyrobené na míru, které mají mosazná horní víka pro sjednocení s orientačním systémem v domě, rovněž vyrobeným v mosazi. Stejný materiál byl použitý na bytové zvonky a kování dveří i oken.

Interiéry, které se neopakují

„Interiéry bytů byly od počátku návrhu řešeny velmi individuálně. Každému bytu jsme připravili výkresy elektroinstalací tak, aby standard odpovídal dnešním potřebám. Veškerý nábytek byl rozkreslený a vyrobený na míru,“ vypočítá Veronika Pánková.

Jako jednotící prvek bytů použila shodné materiály včetně nových dubových parket, až na drobné odchylky je autorka i barevně sjednotila. Veškerý nábytek kombinuje čtyři základní materiály: foliovaná béžová dvířka s frézovanými drážkami na kuchyni, dýhovaný dubový povrch, matné lamino v bílé nebo černé barvě a speciální lamino Cleaf Emotion s tkanou strukturou v šedobéžové barvě.

Byt 2+kk se pyšní dubovými parketami a prosklenými dveřmi do chodby.

Pracovní desky kuchyní jsou z kompaktního černého laminátu s černým jádrem o tloušťce 10 mm, desky umyvadlových skříněk naopak z bílého kompaktního laminátu s černým jádrem. Všechny úchytky v domě vybrala Veronika Pánková u firmy Viefe.

Jako velmi výrazný prvek interiérů fungují černé, kovové, celoprosklené dveře mezi chodbami a hlavními obytnými prostory. Zádveří bytů je ve většině případů bez denního osvětlení, a tak se tyto dveře vybraly jak z estetických důvodů, tak kvůli prosvětlení vstupních chodeb.

Do koupelen byly zvoleny keramické obklady s dekorem mramoru ve dvou formátech: dlaždice 20 × 60 cm v bílém mramoru s šedým žíháním, menší hexagonové obklady pak v šedém povrchu s bílým žíháním, oboje od firmy Archtiles. Baterie jsou od společnosti Hansgrohe.

„Sprchové kouty jsem nechala vyrobit na míru, aby se eliminovaly nevzhledné detaily průmyslově vyráběných sprchových koutů, kde není nouze o plastové těsnění, které má velmi malou životnost,“ upozorňuje architektka Pánková.

Byt 1+kk - pohovka je rozkládací, s možností trvalého spaní.

Ta dbala také na to, aby i solitérní prvky použité v interiérech využívaly plně daný prostor, proto jsou třeba všechny sedačky vyrobené na míru. Některé nabízejí i rozkládací funkci s možností trvalého spaní.

„Na závěr musím pochválit řemeslníky ze společnosti Louer. Bez takto šikovných lidí by se náročná rekonstrukce i s nástavbou střechy nepodařila provést v tak krátkém čase a v takové kvalitě provedení. Vždy je to pro mě radost, přijít na stavbu a vidět, že řemeslníci drží domluvené detaily, umí bezchybně číst výkresy a v případě nejasností volají o radu, než aby něco udělali jinak, než je záměrem návrhu. Na stavbách takový přístup není pravidlem,“ dodává Veronika Pánková.

Autor:
  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Z mého klidného bydliště je Čoklistán. Sousedčina „kabelková krysa“ hodiny vyje

Premium Za pandemie jsem se nastěhovala do nového bytového domu a užívala si klidné bydlení. Uběhlo pár let a můj domov se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muzikant Kroutil se vrhl na stavbu domu. Odnesly to prsty, ramena i klouby

Není to nikdy snadný úkol, citlivě rekonstruovat více než stoleté stavení, a ještě větší výzvou bývá přistavět k...

Známá muzikálová zpěvačka Prokešová se stěhování na pražský Chodov bála

Rodačku z Třebíče Felicitu Victorii Prokešovou (26) přivedla do hlavního města láska k hudbě. Od patnácti let, kdy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koupili starý autobus. Za šest let ho přestavěli na parádní dům s krbem

Tom Grantham a Kayley Barnesová si koupili přes eBay dvacet tři let starý linkový autobus. Postupně ho svépomocí...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Splněný sen o chatě v panenské přírodě se podařil, rodina je nadšená

Chata vzdálená od ruchu města, lesy a klid. Prostě ideální místo, kde lze odpočívat. Tento sen si mladá rodina splnila...

Loft s výsuvnými schody vsadil na černou barvu a spací patro na kostce

Autory interiéru loftu Cube v projektu Vanguard v pražských Modřanech jsou Radka Valová a Jakub Vala, duo architektů ze...

Hrad Loket skrývá v baště svůj nejcennější poklad. Nyní je opět přístupný

Západočeský hrad Loket skrývá ve svém areálu takzvaný Šlikovský archiv. Ten je považovaný za jednu z nejcennějších...

Knihovna získala parádní přístavbu. Perlou je pozůstalost Vlasty Chramostové

Může se zdát, že knihovna je instituce minulosti, ale se správným přístupem a potřebnými investicemi se z ní může stát...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...