Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Rekonstrukce prvorepublikové vily: architekti ji obložili palubkami

  1:00
Architektům ze studia AEIOU se naskytla možnost vytvořit neotřelý a ambiciózní projekt, aniž by přitom narušili charakter vilové zástavby z dvacátých let.
Rozsáhlá rekonstrukce prvorepublikového domu se nesla ve znamení spojení...

Rozsáhlá rekonstrukce prvorepublikového domu se nesla ve znamení spojení protikladů původních a nových částí, a to jak po formální stránce, tak i v použitých materiálech. | foto: Jakub Holas

Do radikální přestavby prvorepublikového domu v rezidenční čtvrti v centru Brna se pustila mladá rodina s cílem přeměnit polovinu dvojdomku na vícegenerační dům se třemi byty se samostatnými vstupy v jednotlivých podlažích. Rozhodně nešlo o pouhé „přepudrování“, ale o důkladnou plastickou operaci, použijeme-li příměr z oblasti kosmetiky.

Další zajímavé navštěvy najdete v časopise Můj dům

Základem vzniklého projektu bylo především dům rozšířit a současně zvýraznit kontrast mezi původní historizující a současnou architekturou. Architekti ze studia AEIOU Jan Vojtíšek a Jakub Staník tak chtěli podle svých slov „přiznat a zviditelnit další stopu v historii tohoto domu“. A také zdůraznit rozdíl mezi původními částmi a nově vzniklou dostavbou, a to „jak po formální, provozní, tak i po materiálové stránce“.

Tento ambiciózní záměr umocnili architekti využitím principu prorůstání hmoty nových prostorů těmi původními dovnitř i ven, a to v každém podlaží domu, včetně podkroví. Jednotlivé samostatné místnosti v podobě pomyslných „krabiček“ tak prorůstají původním domem.

Celá rekonstrukce se nesla v duchu odlišení původních partií od partií dostavovaných. Nové úseky jsou snadno identifikovatelné z exteriéru, díky výraznému obložení dřevěnými palubkami, v interiéru je situace obdobná.

Rozsah stavebních úprav

Zatímco stavební zásahy v části domu do ulice byly skromnější, v protilehlé části do zahrady byla přestavba větší a výraznější. Tak rozsáhlá přeměna formy domu se zákonitě odrazila i v interiéru.

V patře byly vybourány všechny příčky, vyjma příček mezi ložnicemi. Došlo k odstranění původního dvouramenného schodiště v jižní části a jeho nahrazení novým ocelovým dvouramenným schodištěm s užší geometrií.

Další výraznou úpravou bylo rozšíření zádveří. Zde vznikl prostor pro samostatný vstup do bytu v přízemí a nástup na nové domovní schodiště, které je hlavním komunikačním prvkem v domě.

Lodžie na jižní straně byla přestavěna na pracovnu, takže v původní podobě zůstaly nezměněny pouze dva pokoje.

Hrátky s interiérem

Vybouráním většiny příček v prvním patře vznikl velký obytný prostor zahrnující kuchyni s ostrůvkovou linkou, jídelní kout a obývací pokoj neboli salonek. Dominantním prvkem v tomto otevřeném prostoru se stal vyzděný víceúčelový blok, vymezující koupelnu s původní litinovou oválnou vanou, kuchyni, spíž a prostor pro lednici.

Kuchyňský ostrůvek navazuje z jedné strany na koupelnu a z druhé strany na jídelní a obývací část, v duchu logické funkční posloupnosti.

 Nový interiér byl navržený tak, aby bylo na první pohled patrné umístění společenských, jídelních, kuchyňských a hygienických funkčních ploch do jedné osy, a to v posloupnosti jejich přirozeného fungování.

Výraznou součástí konceptu interiéru se stal také vestavěný nábytek v podobě knihovny, šatní skříně a policové stěny v salonku.

Posezení v kruhu

Zajímavě bylo řešeno i podkroví, kde vznikl půdní byt. Ten je otevřený do krovu, vyjma ložnice, nad níž je mezipatro přístupné po žebříkovém schodišti z obývacího pokoje (může být využito jako úložný či obytný prostor). Podlaha v podkroví zůstala i po přestavbě na původní úrovni, pouze v kuchyni a na toaletě je vyvýšená nad vazné trámy a vytváří „pódia“.

Do uličního štítu střešního vikýře navrhli architekti výrazné kruhové okno s nerezovou balotinovanou šambránou (balotinování je finální, dekorativní způsob zpracování povrchu kovů, šambrána ozdobný architektonický prvek, který rámuje, a tak zdůrazňuje okna či dveře ), která při pohledu ven opticky rámuje panoráma města. Zároveň je uzpůsobena pro odpočinek a sezení.

Do uličního štítu střešního vikýře navrhli architekti kruhové okno s nerezovou balotinovanou šambránou, které slouží i k posezení a odpočinku.

„Měli jsme na plno věcí štěstí, včetně této kruhové šambrány. Původně ji měl vyrobit na míru náš kamarád umělecký kovář. Náhodně ji ale našel v plné kráse na smeťáku v kovošrotu v podobě nerezového kotle s rozměry, které jsme potřebovali. Stačilo jen uřezat dno, provést zkosení a bylo hotovo,“ vzpomínají architekti na souhru šťastných náhod, které celou rekonstrukci provázely.

Materiály a povrchy

Vodorovné a svislé konstrukce přistavěných částí jsou navrženy jako dřevostavby. Dřevo hraje prim také na obložení dostavovaných částí, které jsou zvenku v šikmém směru obložené modřínovými latěmi a v interiéru zase ve svislém směru palubkami smrkovými.

Povrch koupelny v patře je vytvořený z probarvené vápenné kletované omítky, která kontrastuje s ostatními vápenocementovými omítkami v bytě. Různorodé povrchové úpravy tak podtrhují koncept přiznání původních a nových částí.

Z původního vybavení zůstala zachována i původní samostatně stojící litinová oválná vana, která se po zrestaurování stala výrazným solitérem koupelny.

Zatímco v exteriéru přiznáváme nové a staré původní omítkou a novým dřevěným obkladem, v interiéru je to omítka a dřevěné palubky s nátěrem. Od vstupu až po střechu je tak podle různých povrchů patrné, co je původní a co nové a kde je konstrukce dřevostavby.

Také k původním, léty prověřeným materiálům bylo přistupováno s úctou, například všechny dřevěné prvky z původního dubového schodiště, včetně tvarově pestrého zábradlí, byly použity na novou postel a noční stolky pro tatínka investora.

Ten podle slov architektů během celého průběhu rekonstrukce svým temperamentem a fortelem pomáhal pohlídat funkčnost všech prvků, upozorňoval na možná úskalí a celkově výrazně pomohl dovést přestavbu do úspěšného konce. Nakonec nápad na postel ze starého schodiště přišel také od něho.

Vestavěný nábytek vyrobený na zakázku, použití barev a povrchů a celková sladěnost v kombinaci s původním historickým nábytkem řadí tento interiér k nejoriginálnějším a nejzdařilejším interiérům u nás.

Při bourání hlavního domovního schodiště se při odkrytí dubových nášlapů našel nápis dokládající, že schodiště bylo postaveno v roce 1923 ve stejný měsíc a skoro ten stejný den jako začátek rekonstrukce. Jako by se po 90 letech dům opět ozval a řekl si o kompletní rekonstrukci.

Technické údaje

Užitná plocha: 245 m2
Byt 2 + 1 (1. NP): 85 m2, byt 3 + kk (2. NP): 85 m2, byt 2 + kk (3. NP): 75 m2
Konstrukce: do původní zděné konstrukce byly vestavěny částečně prostupující dřevostavby, zvenku i zevnitř obložené dřevem, v kombinaci s vápennými kletovanými omítkami.
Cena rekonstrukce: 4 mil. včetně interiéru

Nejvíce změn doznal dům z vnitřní strany ze zahrady, přesto dřevem v přírodní barvě obložená dostavba nijak nenarušuje okolí.

Autoři

Ing. arch. Jan Vojtíšek
* 1983 v Pelhřimově, v letech 2001 až 2008 studoval na FA VUT Brno v ateliérech Ing. arch. Karla Doležela, prof. Ing. arch. Milana Stehlíka a prof. Ing. arch. Zdeňka Fránka. Mezi lety 2006 až 2007 studoval na Universidade Lusíada v Lisabonu, od roku 2003 spolupracoval s architektonickými ateliéry RadaArchitekti, Ateliér Štěpán, Patricie Barbas & Diogo Lopes Architects Lisbon a Ateliér Walter. V roce 2011 založil s Jakubem Staníkem vlastníateliér studio AEIOU, 2014 se stal členem ČKA.

Ing. Jakub Staník
* 1982 ve Slavičíně, 2001 až 2007 studoval na FAST VUT Brno, od roku 2003 spolupracuje s architektonickými ateliéry Atelier A53 a Atelier Štěpán. V roce 2011 založil s Janem Vojtíškem vlastní ateliér studio AEIOU.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.

Autor:
  • Nejčtenější

Takové chodby pod městem závidí Praze celý svět, přežijí i své tvůrce

V Praze máme celou řadu unikátních „neviditelných“ staveb, přitom by se bez nich město neobešlo. Dokonce u nich patříme...

Parádní rekonstrukce obývací kuchyně a koupelny jim vyrazila dech

Pavel by nejraději žil s manželkou a dvěma dcerami v obytném voze a cestoval po světě. Nakonec však koupil starší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do malé koupelny dostali vanu, sprcháč, WC, umyvadlo, pračku i sušičku

Milena s manželem a dvěma dcerkami žijí v brněnském bytě, ve kterém potřebují zrekonstruovat koupelnu. Holky si přejí...

Česká chata snů se proměnila, téměř osmdesátiletou stavbu nepoznáte

Rodiče dědečka chatu postavili ještě za války, v roce 1944. Není proto divu, že zde není elektřina a pro vodu se musí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rekonstrukci bytu a jeho vybavení vystačili s milionem. Dnes zázrak

Ceny bydlení i rekonstrukcí šly až zoufale nahoru. Když se architektům podařilo kompletně zrekonstruovat a zařídit celý...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Staré Město láká na unikátní expozici lovců mamutů i archeologické nálezy

Nová budova Cyrilometodějského centra ve Starém Městě rozšířila prostory Slováckého muzea nejen o důstojné sídlo...

Místo zimní zahrady mají úžasný obytný prostor v retro stylu

Architekti ze studia XUL Architecture dostali zajímavé zadání: zrekonstruovat třípatrový klasický dům ve čtvrti...

Na rekonstrukci bytu a jeho vybavení vystačili s milionem. Dnes zázrak

Ceny bydlení i rekonstrukcí šly až zoufale nahoru. Když se architektům podařilo kompletně zrekonstruovat a zařídit celý...

Do malé koupelny dostali vanu, sprcháč, WC, umyvadlo, pračku i sušičku

Milena s manželem a dvěma dcerkami žijí v brněnském bytě, ve kterém potřebují zrekonstruovat koupelnu. Holky si přejí...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...