Stavbu strojního mlýna z konce 30. let minulého století tvořil plášť stavby skládající se z cihelné neomítané fasády a střechy, tedy dřevěného krovu, naposledy pokrytého vlnitým plechem. Tento plášť uvnitř obsahoval mlýnici, prázdný prostor od podlahy po střechu.
Mlýn v roce 1948 mlynářské rodině sebrali a po dlouhých letech bez údržby nakonec potomkům původních majitelů vrátili jen jako ruinu. Jejich vnuk začal s revitalizací areálu mlýna vlastně jen před pár lety. Nejdříve z rozestavěného domu mlynářské rodiny, jehož dokončení ve 40. letech znemožnil komunistický puč, vybudoval penzion.
Pak přišla řada i na vlastní mlýn. Proměnil se v bistro, vinotéku, kavárnu, sál pro sympozia a kulturní akce, školení i vinné přehlídky a košty, ale také restauraci s možností přípravy haute cuisine či pro snídaně hostů penzionu. A hlavně se z něj stalo místo pro setkávání, sousedů i návštěvníků kraje.
Stavbu s prostorem umožňujícím a nabízejícím situace a zážitky, které okolí chyběly, si vzal na starost architekt Petr Pelčák a jeho kolegové.
Mlýn v novém
Cihelná fasáda mlýna byla restaurována a zakryta novou střechou. Současný hlavní prostor nabízí výšku dvou podlaží. Veranda směřuje do zahrady, spolu s kuchyní a toaletami ji architekti umístili v nízké dvorní přístavbě se střešní pobytovou terasou. V posledním podlaží, od spodní části oddělený novým dřevěným trámovým stropem, je prostorný loft, který lze pronajímat.
Venkovní posezení kryté pergolou nabízejí „zahrádky“ na obou stranách domu, jedna orientovaná do osluněné hlavní ulice vsi, druhá do klidu a stínu zahrady. Materiály a forma rekonstruované stavby i jejích nových prvků jsou tradiční, přesto či právě proto osobité.
Mlýn ze 17. století proměnili na půvabný penzion, kde vládne pohoda |
Ocenění v prestižní soutěži
Mlýn Hrušky získal v devátém ročníku soutěže Česká cena za architekturu cenu ministerstva průmyslu a obchodu za příkladnou revitalizaci brownfieldu. A odůvodnění?
„Ministerstvo průmyslu a obchodu oceňuje snahu o zachování výjimečné technické stavby starého průmyslového mlýna ve vinařské obci Hrušky, v jihozápadní výspě Moravského Slovácka. Potomkům původních majitelů se nyní podařilo navrácenou ruinu prvorepublikového mlýna, zdevastovanou bývalým JZD, opravit.
Cihlová budova mlýnice neztratila díky citlivé a osobité rekonstrukci svůj půvab, přestože došlo ke změně jejího původního funkčního využití. Charakter historické budovy se přirozeně skloubil se současnými potřebami. Precizně a s respektem bylo přistupováno k tradičním stavebním materiálům i detailům, cihlová fasáda byla zrestaurována, vlnitý plech nahradila nová střecha, stavba se otevírá veřejnosti pergolami a verandou.
Nově vzniklý otevřený multifunkční prostor v mlýnici je určený jak pro setkávání místních obyvatel, tak pro příchozí návštěvníky. Zájemci si na místě mohou koupit kávu, víno, občerstvit se a navštívit případné kulturní a společenské akce. Podařilo se tak posílit komunitní aktivity a prožitky, které zde chyběly.“
O autoroviAutor: prof. Ing. arch. Petr Pelčák |