I kancelář můžete mít rádi. Pokud se v ní bere ohled na vaše pohodlí

  1:00aktualizováno  1:00
Příjemné pracovní prostředí zvyšuje i pracovní výkon a kvalitu odvedené práce. I proto vzniká stále více zajímavých kancelářských interiérů, patří mezi ně i prostor navržený studiem Kvartýr.

Prostor po dokončení slouží jako jednací místnost a sdílená kancelář pro potřeby celé společnosti. | foto: Archiv studia

Kancelář v administrativní budově ve Václavské ulici v Praze byla původně koncipovaná jako osobní kancelář pro mladou manažerku.

Černá křesílka slouží pro neformální jednání.

Černá křesílka slouží pro neformální jednání.

Klientka měla požadavek rozdělit stávající obchodní plochu na dvě samostatně fungující jednotky s vlastním vchodem a sociálním zázemím.

„Větší prostor se vstupem z ulice si ponechal svou funkci specializované prodejny s papírenským zbožím. Z menšího prostoru orientovaného do vnitrobloku vznikla navrhovaná kancelář,“ popisuje architekt Jiří Nosek ze studia Kvartýr, jeden z autorů projektu.

Prostory architekti oddělili akustickou sádrokartonovou příčkou pro zajištění maximálního „zvukového“ komfortu v prostoru navrhované kanceláře.

„Nový vstup vznikl ubouráním stávajícího okenního parapetu a osazením dřevěných vstupních dveří, které stylově a barevně korespondují s výplněmi otvorů celé budovy. Výškový rozdíl mezi úrovní dvora a úrovní podlahy kanceláře překlenuje exteriérové ocelové schodiště s rozšířeným prvním stupněm tvořícím místo pro květináč,“ doplňuje architektka Alena Valová ze studia Kvartýr.

Proti vstupním dveřím tak vzniklo zázemí nové kanceláře, pohledově oddělitelné mohutnými posuvnými dveřmi osazenými do vestavné pojezdové lišty v podhledu. Za posuvnými dveřmi najdete toaletu a kuchyňku. Ta je zařízená minimalisticky, ale s ohledem na potřeby uživatelky. Bílý nábytek doplňuje pouze korkové obložení a černé detaily. „Tyto materiály a motivy se prolínají celým interiérem,“ upozorňují architekti.

Fotogalerie

Toaletu charakterizuje kontrast bílé a černé. Běžný bílý obklad kladený na vazbu díky černému spárování vytváří zajímavou geometrickou strukturu stěny. S minimálními náklady tak vznikl zajímavý efekt.

Kancelář plná světla

Hlavní prostor kanceláře nevyžadoval zásadní stavební zásahy. Velká okna do dvora poskytují dostatečný přísun světla, betonový trámový strop dodává interiéru osobitý charakter.

Velká okna nechali architekti zakrýt lehkým průsvitným závěsem, který propouští dostatečné množství světla na práci a zároveň zabezpečuje požadovanou intimitu pracovního prostoru situovaného na úrovni rušného dvora.

Původní teracová podlaha byla ponechána na chodbě a v zázemí kanceláře, ostatní prostory pokrývá béžový celoplošný koberec, který eliminuje kročejový hluk a zároveň celý prostor zútulňuje.

Dominantní prvek místnosti představuje graficky pojatá stěna. Inspirací pro ústřední motiv se stala náplň práce, investorská firma se zabývá pronájmem a správou nemovitostí. Grafik Matyáš do ní vnesl stylizované ruce mladé manažerky pokládající budovy firmy SVÚM reality do centra stověžaté Prahy.

Původní teracová podlaha byla ponechána na chodbě a v zázemí kanceláře.

Původní teracová podlaha byla ponechána na chodbě a v zázemí kanceláře.

V horizontu linie města je zakomponována kruhová nástěnka, která je jedním z použitých korkových doplňků návrhu.

Inspirace městem se odráží i ve zvoleném způsobu osvětlení, které může evokovat pouliční lampy zavěšené mezi městské činžáky.

„Celkový koncept měl být podpořený i vestavnou skříní s relaxační nikou ve tvaru domu. Na realizaci této položky bohužel nedošlo, a tak je původní myšlenka hůře čitelná. V místě plánované skříně si klientka umístila kožená křesílka a betonový konferenční stolek,“ dodává architekt Nosek.

Během realizace projektu se rozsah působnosti zadavatelky rozšířil, odpadla tak potřeba stabilní kanceláře. Navrhovaný prostor po dokončení proto slouží jako jednací místnost a sdílená kancelář pro potřeby celé společnosti.

Původní pracovní stůl nahradil velký jednací stůl z laminované desky s černě lakovanými ocelovými podnožemi. Pohodlné sezení zajišťují černé skořepinové židle. 

Toaletu charakterizuje kontrast bílé a černé.

Toaletu charakterizuje kontrast bílé a černé.

Kvartýr

Studio v roce 2018 založili Ing. arch. Alena Valová a Ing. arch. Jiří Nosek.

Ing. arch. Alena Valová, absolventka Fakulty architektury v Brně. V průběhu studia strávila rok na studiiní stáži Universidades Lusiada v portugalském Lisabonu pod vedením profesora Jorge Mealhy a tři měsíce v Jihoafrické republice.

Během školních i pracovních let se zúčastnila řady zajímavých soutěží, kdy se umístila například na 2. místě s návrhem kolektivního domu pro seniory v soutěži Enviros.

Ing. arch. Jiří Nosek je absolventem Fakulty umění a architektury TUL v Liberci. V roce 2009 absolvoval studijní stáž v Belgii na Sint Lucas School of Architecture, během studia se zúčastnil několika architektonických soutěží. Mimo jiné získal 2. místo v soutěži vypsané společností Sitewell na podobu ekologického vzdělávacího centra „Dvůr Loukov“ nebo 4. místo v národním kole soutěže vypsané společností Saint-Gobain ISOVER na podobu výškové budovy ve čtvrti Greenwich v New Yorku.

Pracovní stáž absolvoval v architektonické kanceláři Znamení čtyř – architekti. V letech 2012 až 2015 se věnoval produktovému designu a ve spolupráci s českými skláři a společností Clartés navrhoval rozměrné světelné instalace pro lukrativní destinace v Asii, v Rusku a v Evropě.

„Jsme malý pražský ateliér s osobitým přístupem ke klientovi. Máme rádi chytrá a nadčasová řešení, která ctí daný kontext. Zakládáme si na funkčnosti a designovém provedení jednotlivých detailů.

Naše návrhy zahrnují nejen architektonické a projekční služby, ale také spolupráci s umělci, designéry, grafiky a dalšími profesemi. Navrhujeme domy malé i velké, interiéry skromné i odvážné. Umíme naše myšlenky dotáhnout do konce a dohlédnout na jejich realizaci,“ říkají o sobě.

Autor:

Nejčtenější

Matěj Stropnický zachraňuje zámek. Každou neděli jej otevírá veřejnosti

Zámek Osečany je státem prohlášenou kulturní památkou a chátrá od revoluce, kdy...

Matěj Stropnický opustil politiku a přesídlil na venkov do Osečan, kde si s partnerem Danielem Krejčíkem pořídili...

Skromný domek proměnili na nádhernou vilu. Je to jejich životní dílo

Plastický chirurg Marius Barstad a jeho žena si nechali přestavět luxusní sídlo...

Norský pár seniorů snil o velkolepých výhledech na moře. Přání se jim splnilo. Dnes si užívají krásnou severskou...

Úraz manželky vše změnil. Skvělá dřevostavba vyřešila všechny problémy

Neobvyklý půdorys vytváří neotřelá zákoutí, tím nejútulnějším je „náruč“...

Helena a Jan potřebovali domov bez výškových rozdílů a překážek, semknutý se zahradou a tak akorát velký pro dva....

Byt v činžovním domě je plný světla. Je připravený na další děti

Množství a kvalita denního světla – tento faktor sehrál při výběru nemovitosti...

Spolupráce investorky a architektky začala u tohoto bytu mnohem dříve, než bývá zvykem, a to již při výběru...

Žižkovský byt v sobě spojil skandinávský design a moravskou preciznost

Celému hlavnímu obytnému prostoru dominuje dubový jídelní stůl pro šest osob,...

Majitelka bytu strávila část života ve Švédsku, kořeny její rodiny jsou však na jižní Moravě. Toto spojení dalo...

Další z rubriky

Retro zaplnilo malý byt v činžovním domě. Přesto působí moderním dojmem

Z místnosti s arkýřem se stala kuchyň, jídelna a domácí pracovna.

Uspokojit zálibu majitelů ve stylu retro, zajistit zázemí pro práci z domova a vytvořit dostatek prostoru pro soukromí...

Jak se staví sen pro mámu a pětiletého syna, který miluje černou barvu

Také obývací pokoj pojali designéři převážně v šedé, černé a antracitové barvě.

Od šestnácti pracovala Andrea jako modelka, jezdila po světě. Stesk po domově ji přivedl zpět domů. Dostudovala, začala...

Digitální planetárium v Hradci nemá chybu i díky úsilí zkušených vědců

Projekt Digitálního planetária vznikl díky úsilí pracovníků hvězdárny v Hradci...

Pracovníci hvězdárny v Hradci Králové už od počátku nového tisíciletí cítili, že jejich působiště, které se stavělo...

Najdete na iDNES.cz