Architekt Marián Gombarček se pustil do hledání nových prostorových a funkčních vazeb a vytvoření prostředí, které by reagovalo na potřeby eklektického života mladé vícečlenné rodiny.
„V exteriéru se dům na požadavek investora prakticky neměnil, náš návrh se zaměřil převážně na řešení vnitřních prostor. Koncept návrhu jsme založili na kontrastu původní odhalené stavby a kompozici vložených nábytků a prvků, které v různých formách vstupují do prostoru, různě jej propojují, protínají a někdy ignorují,“ popisuje autor projektu.
Realizaci přihlásil do soutěže Interiér roku 2022 v kategorii Rekonstrukce. A zvítězil.
Nánosy musely pryč
Po proměně se prostor otevírá ve více směrech, a vytváří tak nové interakce a komunikační kanály. Původní stavba a její konstrukce se při realizaci zbavily stavebních nánosů a jednotlivých zásahů, zmizely štukované zděné stěny a obnažily se dřevěné trámové stropy.
Prohlédněte si nejlepší interiéry za rok 2022, které zvítězily v soutěži![]() |
Jejich přiznané materiály daly vyniknout prostorové skladbě nových vložených forem. Centrálním bodem se stal objem vloženého ocelového schodiště akcentovaného výraznou barevností. Vstup zůstal v původní poloze.
„Od denní části jej odděluje šatní sestava se zrcadlovým povrchem, která kromě vyčlenění prostor zázemí a denní části funguje i jako nositel jižního prosvětlení do prostoru kuchyně,“ popisuje Gombarček.
Celý obytný prostor v přízemí „obepíná“ prostor kolem schodiště a kuchyně, která se otevírá do galerie. Kuchyň se tak stává bodem, který spojuje jednotlivé prostory v horizontálním i vertikálním směru. Na patře vznikl novotvar ložnice, která přes okno směřuje do galerie.