„Většina stavebních prací probíhala svépomocí kvůli omezeným finančním zdrojům i touze vyzkoušet realizovat vlastní návrhy. Původní půdní prostor byl plný plísně a špíny, bylo nutné odstranit veškeré nepůvodní konstrukce a dostat se do stadia hrubé stavby,“ říká architekt Šenkýř.
Projekt přihlásil do soutěže Interiér roku 2023 v kategorii Soukromý interiér – Rekonstrukce. Již devátý ročník soutěže, do níž se přihlásilo rekordních 233 projektů, měl uzávěrku 28. února 2024. Vyhlášení vítězů proběhlo opět v pražském Centru současného umění DOX v úterý 14. května 2024. Výsledky najdete zde.
Do naha!
Materiálová i prostorová koncepce půdního loftu vychází z myšlenky přiznání všech původních historických prvků, jako je například komínové těleso nebo krásné dřevěné trámy.
Komínové těleso bylo očištěno o nánosy omítky a dalších konstrukcí a doslova svlečeno do naha. „Konstrukci krovu jsme důkladně očistili rotačními kartáči, je tak přiznána na samotné maximum. Podařilo se nám přiznat i ocelové přeplátování spojů na krovu,“ popisuje Bohuslav Šenkýř.
Svlékání „konstrukcí do naha“ se propsalo i do transparentní příčky mezi obytnou částí a ložnicí. Příčka je navržena ze subtilních ocelových profilů s jednoduchým zasklením.
Útulný loft vám vyrazí dech, najdete tu i paludárium a další vychytávky |
Celková plocha bytu je 75 m2, jde o koncepci dispozice 2+kk s výškou stropu v nejvyšším místě pět metrů. „Šikmosti střechy jsme využili pro vestavěný nábytek nebo pro skrytý sklad, kde se chytře ukrývá pět metrů dlouhý žebřík pro čištění skleněné příčky,“ upozorňuje autor na zajímavosti realizace.
Veškerý vestavěný nábytek a nové konstrukce jsou navrženy tak, aby na sebe nepoutaly pozornost. Jsou z obyčejných, finančně dostupných a nenápadných materiálů. Tato koncepce dává vyniknout původním prvkům historického domu na pražském Vyšehradě.
Autoři interiéru: Ing. arch. Bohuslav Šenkýř, Ing. arch. Andrea Marečková