Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Žluťák z Humpolce unikl demolici. Po přestavbě se vyloupl do krásy

Architekti z kanceláře OK PLAN se vrhli na rekonstrukci třináct let starého domu se žlutou fasádou. Ten si koupila mladá žena se synem po osmi letech hledání. Za nějakou dobu se však začaly na povrch drát problémy.

Celý objekt domu je nově sjednocený do jednoho odstínu. | foto: Lukáš Žentel

Rodinný dům i zahrada byly tvarově a dispozičně neuspořádané a vykazovaly veškeré atributy své doby výstavby v roce 2006. Původní majitel byl náruživý kutil a dům stavěl svépomocí. 

Stavba se zastavěnou plochou 120 metrů čtverečních, garáž velká 60 metrů čtverečních a zahrada o rozměru 880 metrů čtverečních pojaly vše, co se do domu a na zahradu tehdy dalo pořídit. Kvalita a užitná hodnota bohužel pokulhávaly. 

Dům se žlutou fasádou měl řadu problémů. V Humpolci jej postavil svépomocí nadšený kutil.

Uvnitř domu vládl chaos. Jednotlivé místnosti byly vymalované všemi barvami duhy v křiklavých tónech, na podlaze se střídala mozaika různých povrchů. 

Obytnému prostoru dominoval nefunkční barový pult a krbová vložka opláštěná historizující obezdívkou. Dvě velká akvária zabírala značné množství prostoru. 

Venkovní prostor se nesl v podobném duchu zmatku a neutěšenosti. Na vcelku komorní ploše zahrady bylo větší bahnité jezírko bez odpovídající filtrace a funkčního řešení nechtěného vtékání dešťové vody do jezírka. Zelené plochy nahrazovala rozsáhlá zámková dlažba. 

Architekti ze studia OK PLAN za začátku vážně zvažovali demolici objektu. Kvůli rozpočtu však nakonec z bourání sešlo. Náklady investované do přestavby stanovilo studio tak, aby rekonstrukce dávala stále ekonomicky smysl.  

Proměnu rozdělili architekti na čtyři okruhy:

1.Technologie

Původní dům spotřeboval spoustu elektrické energie. Je to způsobeno tím, že celé topení domu zajišťuje elektrický přímotopný kotel, ohřev vody elektrický bojler. 

Vše nahradilo tepelné vzduchové čerpadlo. Dále studio zredukovalo veškeré energeticky náročné technologie, a to především bazén s jeho silně nehospodárným provozem a extrémní spotřeby pitné vody. 

2.Hmota a venkovní tvarosloví domu

Celý objekt domu je nově sjednocený do jednoho odstínu. Do bílého pláště je zahaleno vše včetně střechy, fasády a soklového zdiva. Díky světlé barvě se nebude podkroví přehřívat, tomu pomůže i doplněná tepelná izolace v mezistropu. Architekti kvůli energetické náročnosti odmítli splitovou klimatizaci. Jednotná bílá barva celý „rozhádaný“ objekt elegantně spojila. 

Dlažbu nahradila dřevěná podlaha.

Dlažbu nahradila dřevěná podlaha.

3.Interiér

Dispozice domu je po proměně sjednocená a prostorově zjednodušená. Bourací práce odstranily nefunkční zákoutí, šikmé rohy příček i imitace klenutých nadpraží. Komunikaci uvnitř domu pomohlo i několik průrazů. 

Ve všech obytných místnostech jsou dřevěné podlahy. V zádveří a koupelnách je epoxidová stěrka. Veškeré nové povrchy jsou položené na původní, odstínově nejednotné keramické dlažbě. Stěny a stropy jsou bílé, interiérové dveře krémové. Nábytek je většinou vestavěný. 

4.Zahrada

Díky rekonstrukci je možné vstoupit na zahradu z obývací a kuchyňské části dvěma velkými prosklenými posuvnými dveřmi. Terasa je vyzdvižena až na úroveň podlahy v domě a tím je začleněná do obytného prostoru. V budoucnu bude nad terasou bioklimatická stínící pergola. 

Zahrada pod úrovní terasy je rozdělená do několika funkčních zón. Nově vysazené stromy zajistí v budoucnu v létě stín a vizuálně oddělí sousední haly. 

V zahradě se vše točí kolem venkovního bydlení: terasy a pobytového trávníku. Díky chytrému rozmístění funkčních zón zahrada pojme spoustu dílčích aktivit a příležitostí: dětský koutek, drobné pěstování bylinek a zeleniny, prostorovou rezervu pro skleník, výběh pro psy, parkovací stání, i příjemný vstup na pozemek po mírném schodišti. 

Kromě praktických funkcí a vytvoření soukromí skýtá zahrada i pohledy do krásných trvalkovo-travinných záhonů, keřů a korun stromů v předzahrádce, u vstupu i kolem terasy. 

Autor:
  • Nejčtenější

Ze staré stodoly dokázali mladí architekti vytvořit obytnou chalupu

Pro architekty Filipa Havliše a Davida Zámečníka je hračkou jakýkoli interiér. Bravurně si poradí s novostavbou i s...

Úžasný prostor. Kartářka Kočková žije v domě, který si jako malá namalovala

Premium Kartářka a věštkyně Barbara Kočková žila dlouho v podmínkách, které by slabší povahy jen těžko snášely. Život v...

Byt v centru Chebu byl k pláči. Dnes je to sympaťák plný světla

Památkově chráněná zóna v srdci historického Chebu je jedinečné místo pro bydlení, bohužel se totéž nedalo říci o bytu,...

Stará chata přešla k luxusu. Má zlatou chladničku i mramorové obklady

Když si nedávno mladý norský pár Lenne a Lars koupili chatu z 90. let minulého století, nadchla je hlavně její poloha...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tři realizace architektek, které dokážou propojit staré s moderním

Domácích realizací je celá řada, tak se podívejme za hranice. Průvodkyněmi budou architektky pražského ateliéru Idea...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Útěk na chaty a chalupy nekončí. Jak si na nich usnadnit život

Koronavirus „vyhnal“ z měst řadu rodin na chaty a chalupy. Starší lidé se na ně uchylují kvůli obavám z nakažení,...

Stará chata přešla k luxusu. Má zlatou chladničku i mramorové obklady

Když si nedávno mladý norský pár Lenne a Lars koupili chatu z 90. let minulého století, nadchla je hlavně její poloha...

Proměna chaty pro dvacetiletou vnučku. Místo pohovky dostala pódium

Chaty se v Norsku dědí z generace na generaci. Dvacetiletá Sanne má štěstí: její dědeček jí věnoval samostatnou část...

Plasy vzaly 70 milionů a z ruiny kina Střela je skvostný kulturní sál

Městu Plasy v Plzeňském kraji, kde žije 2 800 obyvatel, dlouhodobě chyběl kulturní sál. Díky rekonstrukci roky...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...