Poradna architekta: jak z malých pokojů vytvořit prostor k bydlení

  1:00aktualizováno  1:00
Do radikální změny dispozice se většinou pouštějí noví majitelé starých bytů. Je to logické: nepřivykli určitým návykům, "nezvykli" si na chyby, které starší domy doprovázejí. To je i případ mladého páru.

Původní kuchyň nemá s dnešními moc společného... | foto: Archiv majitelů

Čtenář si koupil starší byt v Benešově, kde plánuje žít s přítelkyní. "Byt je v původním stavu, ale nevíme, jak jej dispozičně přizpůsobit našim budoucím potřebám. V současné době jsme zatím dva, ale rodinu určitě plánujeme," vysvětluje Jiří.

A pokračuje: "Vím, že existuje mnoho designových studií, která by nám návrh vypracovala, ale nejsme si jisti, že bude návrh dostatečně propracovaný, neradi bychom vyhodili zbytečně peníze za paskvil. Také si myslíme, že vzhledem k nosné zdi mezi dvěma pokoji nebude možné zasáhnout do dispozice."

Ložnice

Ložnice

Dětský pokoj je opravdu malý.

Dětský pokoj je opravdu malý.

Původní předsíň s umakartovým jádrem

Původní předsíň s umakartovým jádrem

Ve svých požadavcích na návrh byl Jiří poměrně přesný, s partnerkou si přáli oddělenou koupelnu se sprchovým koutem a samostatné WC. Jen na barvě obkladů se dvojice nedokázala shodnout, Petr by byl pro sytější barvy (zelená, červená), přítelkyně pro světlejší .

Fotogalerie

V současném "duchu" má být i obývací pokoj, který by měl navazovat na kuchyň. "Rádi bychom měli i jídelní stůl, který by se nám líbil, asi zvolíme skleněný, aby ´nedusil´ prostor. Barva kuchyňské linky by měla být bílá, nebo nějaká světlá, nábytek také světlý, vše bez zbytečných dekorativních prvků," vypočítává Jiří.

Světlé barvy si dvojice přeje i do ložnice, kde si představují (kromě lůžka) také úložné skříně a pro přítelkyni Pavlu kosmetický stolek či koutek. S další šatní skříní počítají v předsíni.

Nové dispoziční řešení připravil Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic, který se specializuje na návrhy dispozičního řešení bytů i nebytových prostor. Autor návrhu připravil jako vždy hned několik variant.

Stávající stav

Stávající stav

Stávající stav

"Čtenáři si pořídili starší byt s umakartovým jádrem v původním stavu, který potřebuje kompletní rekonstrukci. V popisu je uvedena nosná stěna mezi pokoji, se kterou si neví rady. Ovšem ze zaslaného zaměření a fotografií není tato stěna jasně čitelná jako nosná. Proto jsme vytvořili variantu se zásahem i bez zásahu do této stěny a definitivní řešení těchto pokojů by se řešilo až při případné realizaci," říká Tomáš Zima.

I kdyby stěna nosná byla, bylo by možné byt dispozičně vyřešit podle přání majitelů, je však nutné zdůraznit, že stávající pokoje nabízejí opravdu minimální prostory k pohodlnému užívání.

Varianta 1

Varianta 1

Varianta 1

V první variantě zůstalo zachované dispoziční rozložení místností, pouze dětský pokoj se zde přesunul na místo ložnice, stejně jako v následujících variantách. Předsíň se oproti stávajícímu stavu zmenšila. Bylo tak možné vytvořit plnohodnotný prostor pro samostatné WC a koupelnu se sprchovým koutem a pračkou.

Mohlo by Vás zajímat

Potřebujete nový byt? Na Reality.iDNES.cz si můžete vybrat z nabídek nových i starších bytů, domů, chalup i pozemků po celé ČR.

Byt dále pokračuje chodbou, kde je místo pro velkou šatní skříň. Z ní se dále dostáváme do dětského pokoje, ložnice a následuje kuchyň s obývacím pokojem. "Jako minus je zde opravdu velmi malý prostor pro dětský pokoj i ložnici. Podařilo se nám však obě místnosti vybavit samostatnou šatní skříní. V ložnici by měl být zajištěn přístup k posteli z obou stran, to se zde povedlo, ale průchody jsou opravdu minimální," upozorňuje Zima.

Kuchyňskou linka navrhl ve tvaru "L", je poměrně prostorná, navíc se zde nabízí případné oddělení od obývacího pokoje posuvnými dveřmi.

Varianta 2

Varianta 2

Varianta 2

"Druhá varianta nabízí velkorysejší řešení jak vstupních prostor, tak pokojů i koupelny," říká architekt. Předsíň má dostatek místa jak na botník, tak velkou šatní skříň, v chodbě je možné umístit další úložné prostory.

Koupelna má stejně jako v jiných variantách sprchový kout a pračku, jak si majitelé přáli. Díky přesunutí příčky směrem do obývacího pokoje vznikly dva plnohodnotné pokoje s velkými úložnými prostory, stěna mezi ložnicí a pokojem zůstala nedotčená.

"Pokud je tedy tato zeď mezi pokoji nosná, nabízí se toto řešení jako ideální. Obývací pokoj je dostatečně velký pro rohovou sedací soupravu, knihovnu i TV stěnu. Kuchyňská linka je oproti první variantě menší, ale i tak plně funkční", tvrdí Tomáš Zima.

Varianta 3

Varianta 3

Varianta 3

Třetí varianta má podobnou dispozici jako varianta první. V koupelně došlo k rozšíření sprchového koutu a přesunu pračky k umyvadlu. Příčka mezi pokoji je zde navržena tak, aby bylo možné do obou pokojů umístit šatní skříň. "Ložnice je sice ochuzena o plnohodnotný přístup k posteli, má ale kosmetický stolek, což bylo jedno z přání čtenářů. Zde je na jejich zvážení, co od ložnice očekávají na prvním místě," říká Tomáš Zima.

Kuchyňský kout má ostrůvkové řešení s varnou deskou a recirkulační digestoří, je zcela propojen s obývacím pokojem.

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydlení@idnes.cz potřebné doklady:

  • dobře zaměřený půdorys původního stavu
  • fotografie stávajícího stavu
  • popis požadavků (kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.


Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor:

Nejčtenější

Bungalov většinou nemá v české krajině co dělat. Důvodů je několik

Pokud už chcete mít přízemní dům, může mít mnohem nápaditější formu než...

I když se dnes bungalovy těší velké oblibě, osobně tyto domy, rozlehlé placky s nízkou střechou staženou až na uši,...

V jižních Čechách si postavili příjemný moderní dům, který dobře slouží

Na masivní trámové stupnice logicky navazují i další dřevěné designové prvky...

Nízké účty za provoz, vynikající kvalita vzduchu, příjemná akustika a tepelná pohoda, to jsou benefity domu, který...

Postavili si skvělou dřevostavbu s jezírkem. Topí elektrickými fóliemi

Koupací jezírko plánují dokončit letos. Je dostatečně velké a doplněné...

Občas je dobré nenechat se svést stereotypy. Na opačném konci pozemku (tedy ne u cesty jako sousedé) možná budete mít...

Ze starého bytu vytvořili skvělý interiér s příjemnou atmosférou

Také v kuchyni použili architekti „obnažené“ cihly. Industriální prvek sem...

Pro ateliér Seman architekti se stala hodně velkou výzvou proměna staršího bytu na moderní prostor s industriálními...

Prázdné domy lákají. Touha po levné senzaci může být pro urbex smrtelná

Pokud místo projde demolicí, fotky fanoušků urbexu obvykle zůstávají jedinou...

Znáte ten pocit, když začne pracovat adrenalin? Tepny přepravují okysličenou krev rychleji, oči i uši pracují na...

Další z rubriky

Kuchyně, jídelna a obývák s krbem za 450 tisíc. Majitelé jsou nadšení

Alena s Vladimírem se rozhodli pro modernizaci obývací kuchyně.

Alena bydlí se svým mužem Vladimírem v domku na okraji Prahy, který si postavili před dvaadvaceti lety. Kuchyně,...

Koupil si dva malé byty nad sebou, architekt je šikovně propojil

Spojením obou bytů v domě z roku 1909 vznikl mezonet o celkové rozloze 120...

Mladý muž si v Miláně koupil jednopokojový byt s terasou v prvním patře a třípokojový byt v přízemí s orientací na...

Restauraci se zbytky kostela uvnitř předělali za pouhých devět dní

V barevnosti restaurace se odráží i její zaměření na středomořskou kuchyni.

Restauraci Borgo Agnese najdete přímo v centru Brna, mezi katedrálou sv. Petra a Pavla a hradem Špilberk. Jenže zatímco...

Najdete na iDNES.cz