„Na počátku chtěli klienti byt prodat a pořídit si byt v ´lepším´ domě, než je panelový. Díky skvělé poloze v širším centru Prahy, na pomezí staré a nové části Žižkova, však byt dostal šanci na transformaci,“ říká architektka Iva Hájková ze studia IHaa.
Základní myšlenkou projektu bylo vytvořit otevřený vzdušný prostor pro život rodiny, zároveň však s možností soukromí pro jednotlivce. „Jediné požadavky na vzhled byly přírodní materiály, vytvoření dominujícího interiérového prvku a hojné uplatnění zeleně. Se znalostí představ a potřeb investora a možností prostoru pro nás začal vznikat příběh ´U vodopádu´,“ doplňuje Iva Hájková.
Projekt studio přihlásilo do soutěže Interiér roku 2024 v kategorii Soukromý interiér – rekonstrukce. V náročné konkurenci zvítězilo!
Do desátého ročníku soutěže mohli hlásit čeští a slovenští architekti a interiéroví designéři soukromé i veřejné interiéry, které byly dokončeny v průběhu roku 2024. Výsledky byly vyhlášeny v pražském Centru současného umění DOX 29. dubna 2025.
Skleněné tvárnice
„Hlavní obytný prostor jsme zvětšili a částečně propojili s další místností, toho jsme dosáhli odstraněním příčky mezi oběma místnostmi. Zároveň však v nové (posunuté) poloze vzniká příčka nová, skleněná, z Copilitů. Tvárnice ze stavebního skla do jisté míry světelně i opticky propojují obě místnosti, zároveň však umožňují oddělení a úkryt pro zmíněné soukromí, který slouží jako pracovna a místo pro cvičení. Princip zvětšení a provzdušnění jsme uplatnili také v hygienickém zázemí bytu. Vznikly zde dvě komfortní koupelny, jedna dámská s vanou a schovanou skrytou pračkou, druhá pánská se sprchovým koutem a toaletou,“ popisuje architektka Hájková.
Naturální vzhled betonových panelů, který architekti odhalili, se propojil s přirozeně zelenkavou barvou skla copilitových tvárnic, a společně tak vytvářejí dojem vody a skály, takového „vodopádu ve skalách“.
Tento dojem „přírodního výjevu“ ještě podtrhují zelené rostliny a použitá škála barev. Zamýšlenou atmosféru podporuje i užití dřeva a kamene, terazzové podlahy, zrcadla či splývavé textilie.
Barevnost lité terazzové podlahy se odvíjí od celkového barevného konceptu bytu a vychází z kamínků zelených, růžových, béžových a šedých tak, aby se vše propojilo v jednotný celek.
„Tvrdost betonu jsme cíleně zjemnili interiérovými textiliemi, závěsem podél copilitové příčky (pro možnost ještě většího soukromí), ale také závěsem v ložnici, kde jím oddělujeme nově vytvořenou šatnu, oddělenou závěsem. Beton zjemňují také nástěnné kresby a dekorace,“ vypočítává použité nápady architektka Hájková.
Samozřejmostí v interiéru je vytvoření množství úložného prostoru. Kromě zmíněné šatny jsou to vestavné skříně „obtékající“ koupelnu (zajímavým prvkem jsou skryté dveře do koupelny v nich integrované), úložný prostor v nové větší komoře a také skříň v pracovně, jejíž součástí je pracovní stůl.
O projektuRok projektu: 2023 Rok dokončení: 2024 Zastavěná plocha: 95 m2 Studio: IHaa Autorky: Ing. arch. Iva Hájková, Kateřina Šmardová, návrh interiéru a management realizace |