„Zadáním bylo přizpůsobit dispozici a design pohodlnému a praktickému užívání šestičlenné rodiny s důrazem na nadčasový vzhled a estetiku,“ vysvětluje Ing. arch. Adéla Palová ze studia +arch, které se chopilo návrhu nové podoby bytu.
Poněkud nezvyklé však bylo, že nešlo o byt k trvalému bydlení. Rodina jej bude užívat jako letní byt ve městě, ke kterému mají vazbu a do okolí rádi vyrážejí na výlety.
Projekt studio přihlásilo do soutěže Interiér roku 2024 v kategorii Soukromý interiér – rekonstrukce. Již desátý ročník soutěže měl uzávěrku 22. února 2025.
Změna dispozice
„Zásadní věcí v konceptu se stalo rozhodnutí o umístění hlavní obytné části směrem do vnitrobloku a její propojení s kuchyňským koutem. Díky nekomplikovanému napojení na stoupačku se přesunulo i hygienické jádro. Ve středové části za koupelnou vznikla nová průchozí místnost. Slouží jako pracovna s příležitostnou možností přespání,“ popisuje změnu dispozice architekt Jan Pala.
Centrální část, tedy hygienické jádro a kuchyň, „obalili“ architekti do měkkého zaobleného tvaru v zeleném obkladu. Do něj zakomponovali i dveře a skříňky na boty, pračku či potraviny.
Druhým klíčovým materiálem proměny bytu se stala tmavá dubová dýha. Vstup do ložnice je tak v obkladu skrytý, ze strany ložnice vidíte na sestavu skříní, kde dveře nejsou patrné. „Jde o takovou vzpomínku na Adolfa Loose,“ říká Adéla Palová.
Podlahu zvolili autoři proměny světlou, kaučukovou, tvoří tak neutrální podklad pro ostatní prvky interiéru. Pokud jde o další barevnost, veškeré čalounění je zelené včetně polštářů.
Z malé úpravy panelákového bytu se vyklubala totální rekonstrukce![]() |
Pohoda pro děti
U pokoje pro příležitostné přespání čtyř sourozenců byl jasný požadavek: vytvořit alespoň určité soukromí. Lůžka palandy jsou proto od sebe částečně oddělena přepážkami, opět se opakuje zelená barva a nechybějí kruhové otvory. Každé lůžko má svou odkládací poličku.
„Zároveň jsou tato místa kryta knihovnou a šatní skříní tak, aby vznikly intimní pelíšky,“ vysvětluje architekt Pala.
Součástí koupelny se podle požadavků investorů stala i vestavěná sauna. Materiály a barvy použité jinde v bytě se v koupelně znovu opakují na neutrálním základu velkoformátových keramických obkladů.
„Milou okolností bylo i to, že majitelé mají zájem o architekturu a výtvarné umění, a od začátku se tak pracovalo s umístěním soch a obrazů,“ dodává na závěr architektka Adéla Palová.
O projektumísto: České Budějovice autoři: atelier +arch: Ing. arch. Adéla Palová, Ing. arch. Jan Pala plocha bytu: 75 m2 |