Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V panelákovém bytě 3+1 chtějí vybourat všechny příčky. A postavit nové

  1:00
V klasickém 3+1 v paneláku se může vybourat jádro, vymalovat a vyměnit podlahy. Někdo však může mít představu razantní proměny. To je i případ mladého páru, který se obrátil na naši poradnu architekta.
Byt byl udržovaný, materiály ovšem odpovídají době stavby.

Byt byl udržovaný, materiály ovšem odpovídají době stavby. | foto: Archiv majitelů

“Chtěl bych poprosit o radu ohledně změny dispozice bytu. Rekonstrukce je naplánována na začátek roku 2016, byt budou obývat dva dospělí a dítě,“ napsal čtenář Jakub.

Upřesnil i některé další požadavky, například vanu s délkou 175 cm do koupelny, velké úložné prostory či pracovní místo v ložnici.

Dvojici nevyhovuje ani poměrně dlouhá ložnice a dětský pokoj, zásadní je pro ni také spojení kuchyně a obývacího pokoje. Tyto změny ovšem znamenají, že se bude bourat, a to hodně. Naštěstí nosné zdi jsou pouze po obvodu bytu, uvnitř lze zbourat veškeré příčky.

Novou dispozici navrhl architekt Hynek Maňák ze studia Maniac interier.
“Čtenář nad řešením hodně přemýšlel, připravil i svůj návrh řešení, kam zanesl své představy, záleží na něm, které variantě dá přednost,” říká architekt Maňák.

Stávající stav

Varianta A

V této variantě jsou navržené stavební úpravy, které zmenšují ložnici na 14,5 m2 a pokoj na 13,2 m2. V zadním prostoru haly se podařilo vytvořit pomocí úložných skříní šatnu s dostatečným úložným prostorem. V hale se našlo místo pro další šatní skříně, lavičku i věšákovou stěnu.

WC zůstalo ve stejné pozici s ohledem na návaznost na stupačku, což je typický problém panelákových bytů. Koupelnu architekt Maňák zvětšil směrem k obvodové stěně. Umístil zde jak vanu s délkou 175 cm, tak také umyvadlo, otopný žebřík, pračku i koupelnovou skříňky pro uložení nezbytných hygienických potřeb.

Obytný prostor oddělují od vstupní haly prosklené dvoukřídlé asymetrické dveře. Obytný prostor je průchozí do kuchyňského koutu, v němž dělí kuchyňskou linku na dvě části průchod do spížní komory.

Okénko v původní spíži je vysoko a umožňuje dotažení kuchyňské linky k obvodové stěně. Mezi kuchyň a obytný prostor se vešla jídelní lavice s velkým stolem.

Varianta A

Varianta B

Tato varianta představuje obdobné řešení jako předchozí, jen s menšími “kosmetickými” změnami. Dětský pokoj má velikost 12 m2, což představuje podle stavebních norem minimální plochu pro případné umístění dvou osob. Ložnice s plochou 14,5 m2 je naopak větší než v původní variantě. Díky tomu se do ní podařilo bez problému umístit manželskou postel, šatní skříně a u okna pracovní stůl.

Také v hale jsou opět šatní skříně, lavička a věšáková stěna. Šatnu (komoru) oddělují od haly posuvné dveře do pouzdra ve stěně. Koupelna má tvar písmene L, obtáčí se kolem šachty se stupačkami. Pračku architekt umístil v zadní částečně oddělené části koupelny.

Mezi obytným prostorem a halou jsou prosklené posuvné dveře, které se zasouvají do pouzdra ve stěně. Kuchyň zůstala na původním místě, spížní skříň se vybourala. Do dispozice zakreslil Hynek Maňák kuchyňskou linku ve tvaru L, kterou doplnil jídelním stolem o rozměrech 140×90 cm.

Varianta B

Varianta C

Čtenář dodal k posouzení vlastní variantu řešení. “Podle mého názoru je zde zbytečně úzká vstupní chodba, a to opticky i fakticky. To může po vstupu do bytu vyvolávat stísněný dojem. Pokoj i ložnice zůstaly zbytečně dlouhé, což odmítal sám čtenář už ve svém zadání,” říká architekt Maňák.

Komora zůstává poměrně malá. Nová dispozice umožnila velkorysý obytný prostor. “Vstupní dveře se šířkou 80 cm ale nenabízejí velkorysý nástup do obytného prostoru, proto doporučuji jejich rozšíření. Kuchyňská linka s délkou 4 m neposkytuje podle mého názoru dostatečně velký pracovní prostor. Samostatně umístěná chladnička může působit rušivě, boční pohled na některé lednice nebývá atraktivní, je však možné její začleněné do dlouhé kuchyňské sestavy,” vysvětluje Hynek Maňák.

Do sestavy by bylo podle něho vhodné začlenit potravinové skříně. V koupelně je pračka zakreslena v těsné blízkosti vany, proto architekt doporučuje její odsunutí od vany do kouta.

Varianta C

“Zpracování variantních návrhů je pro mě zásadní pracovní metoda vedoucí k prověření různých možností řešení. Varianty nemusejí být konečné, mají být iniciátorem diskuse mezi architektem a zákazníkem, ale také mezi samotnými zadavateli, ne vždy mívá žena a muž stejný názor. Někdy se právě v diskusi nad některou verzí stane, že klient změní své představy a přijde s novými požadavky. A tak je to správně. Varianty lze také vzájemně kombinovat nebo, na základě nových požadavků, vypracovat další,“ říká architekt Maňák.

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor návrhu

Ing. arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia - GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení, Mendelu Brno.

Autor:
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Nejlepší čas na pořízení chalupy či chaty je teď. Co je v Česku na prodej

Chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy slibují soukromí, klid, odpočinek po náročných dnech v práci. Na prodej jsou víkendové nemovitosti na horách i luxusní obydlí například ve středních...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu Rezidence Sacre Coeur 2 v bezprostřední blízkosti stejnojmenného parku. Stavba...

19. září 2024

Malý horský apartmán má vše potřebné, majitelé se nemusí o nic starat

Ceny apartmánů v horských střediscích jsou takřka stejné jako ceny bytů v Praze. Většina zájemců si proto nepořizuje pro víkendové pobyty či dovolenou zbytečně velký, a tedy drahý apartmán. Je však...

19. září 2024

Sháníte netradiční chatu? Vyvolávací cena protijaderného bunkru je 450 tisíc

Útulně zařízený protijaderný bunkr z padesátých let minulého století se stal netradiční chatou. Stojí v anglickém Wormhillu a prodává se za patnáct tisíc liber, v přepočtu za 450 tisíc korun.

18. září 2024

Dřevostavba slouží jako škola i kulturní centrum obce. I bez zateplení

Dřív zde byl areál bývalé vojenské základy, teď se tu učí středoškoláci a scházejí se tady lidé z celé obce. Vzniklo zde totiž komunitní centrum a středisko místního kulturního dětí. Našlo se i místo...

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...