„V současné době máme k dispozici pouze plánek bytu, bez fotografií. Jde o byt 3+1, zatím máme malou holčičkou (1,5 roku), ale do budoucna uvažujeme o druhém dítěti. Proto počítáme s kompletní rekonstrukcí interiéru,“ píše čtenář Michal.
S manželkou by chtěli novou koupelnu, která by nahradila umakartové jádro, novou kuchyň i podlahy. „Ne všechny betonové příčky jsou nosné, nyní vstupujeme do jednání o možnosti zasáhnout do nenosných příček, ale k dispozici rozhodnutí společenství vlastníků ještě nemáme,“ vysvětluje čtenář.
Manželé by rádi částečně propojili kuchyni s obývacím pokojem, v „meziprostoru“ by vzniklo místo pro jídelnu. Středový pokoj má fungovat jako dětský, v krajním počítají partneři s ložnicí.
„V obývacím pokoji bychom měli rádi prostor pro umístění pracovního stolu s počítačem,“ doplňuje Michal.
Řešení pro mladý pár připravil Ing. Tomáš Zima z Atelieru Dispozic, který se zaměřuje na řešení soukromých i veřejných interiérů.
Původní stav
„Panelákový byt není špatně řešený, má dva dva pokoje, kuchyň a obývací pokoj, vše funkčně oddělené. Velkou výhodu představuje druhé instalační jádro u kuchyně. Naopak nevýhodou může být složitější chodba, protíná ji totiž nosný panel, takže zde velké změny nejsou možné,“ popisuje výchozí stav z pohledu odborníka Ing. Tomáš Zima z Atelieru Dispozic.
Čtenář píše, že jedná se společenstvím vlastníků jednotek ohledně bourání příček. Ze stavebního hlediska lze všechny příčky vybourat, jsou nenosné. Nosná stěna je jedna, odděluje kuchyň s obývacím pokojem od zbytku bytu.
„V návrzích se počítá s možností bourání nenosných příček, nevidím důvod, proč by se tato úprava nedala provést,“ konstatuje Tomáš Zima. Možnost bourání i nenosných příček bývá lepší „posvětit“ souhlasem statika. I s ohledem na případné spory.
Některá společenství vlastníků jednotek či družstva nevyžadují souhlas s takovými úpravami, jiná je naopak kategoricky zakazují. Záleží na stanovách. A také třeba na tom, v kterém podlaží byt je, obecně nebývá problém se souhlasem statika v posledních patrech domu, naopak v přízemí a v nižších podlažích může budoucí stavebník narazit kvůli úpravám bytů nad ním.
Varianta 1
První varianta je na bourání příček velmi nenáročná. „Navrhli jsme částečné propojení kuchyně s obývacím pokojem demontáží části příčky. Kuchyňská linka je prostorná, ve tvaru písmene U. Po levé straně jsou vysoké skříně se spotřebiči, v čele dřez a na pravé straně varné centrum,“ popisuje Tomáš Zima. Jídelní stůl pro čtyři osoby je umístěný mezi okny.
U vstupu na balkon počítá autor návrhu se sedací soupravou, televizní sestava se ocitla na dělící polopříčce. U okna se našel prostor pro požadovaný pracovní stůl.
Menší z pokojů bude sloužit jako ložnice s dvojlůžkem a velkou vestavěnou skříní, druhý pokoj jako dětský s palandou a dvěma stolky. Koupelna se zvětšila předsunutím WC do chodby. „Do vzniklé niky jsme umístili na stupínek pračku, v koupelně je pak vana a umyvadlo,“ říká Tomáš Zima.
Varianta 2
Druhá varianta je naopak radikální. Hlavní obytnou místnost tvoří jeden velký otevřený prostor. Kuchyňská linka je podél jedné stěny, mezi okny jídelní stůl. U vstupu na balkon byl umístěný pracovní stolek, sezení s televizí najdete u zbývajícího okna.
Oba zbývající pokoje jsou velikostně vyrovnané, před koupelnou a WC vznikla chodba s úložným prostorem. Na toaletu se podařilo dát skříň na úklidové prostředky, prací prášky a podobně. V koupelně je vana, proti ní pult s umyvadlem. Pod pult se vešla pračka, uživatelé tu najdou i tolik potřebný úložný prostor.
Poradna architektaPotřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady: Do předmětu zprávy napište: Dispozice |
Autor návrhu*1982 Absolvent Stavební fakulty ČVUT, pracoval v architektonickém atelieru Cigler Marani Architects, kde se podílel na tvorbě řady významných administrativních, multifunkčních a bytových projektů. Své zkušenosti nyní zúročuje při vedení stavebních zakázek a v Ateliéru Dispozic. |