„Loft o ploše 36 m² je dokonalým příkladem toho, že i na omezeném prostoru lze vytvořit plnohodnotné a zároveň stylové bydlení pro mladého člověka. Klíčem k úspěchu je precizní plánování, kde každý centimetr bytu plní jasně definovanou funkci,“ vysvětluje architektka Michaela Záhorovská.
Svůj návrh loftu přihlásila do soutěže Interiér roku 2024 v kategorii Soukromý interiér – rekonstrukce.
Do desátého ročníku soutěže mohli hlásit čeští a slovenští architekti a interiéroví designéři soukromé i veřejné interiéry, které byly dokončeny v průběhu roku 2024. Výsledky byly vyhlášeny v pražském Centru současného umění DOX 29. dubna 2025.
Loft s luxferami
„V tomto prostoru nenajdete žádné nevyužité místo, každý prostor, včetně komunikačních zón, má přičleněnou funkci. Klíčovým prvkem je velkorysý obytný prostor, který se díky otevření přes dvě podlaží stává skutečným srdcem loftového bytu,“ popisuje autorka svůj návrh.
Loft přesně rozdělila na denní a noční zónu. Pečlivě promyslela dostatek úložných prostor, proto zde nechybí šatna, ale ani místo pro domácí práce, pohodlné spaní či pracovní kout.
Z Microny v Modřanech je loftový unikát s autovýtahem až do obýváku![]() |
„Celý interiér jsem navrhla tak, aby opticky působil větším dojmem, což se podařilo mimo jiné i eliminací rohů. Loftu dominuje elegantní zaoblená luxferová stěna, která propouští denní světlo do koupelny, ale zároveň poskytuje dostatek soukromí. Použité luxfery s postříbřenou hranou dodávají prostoru nádech luxusu a díky svým polovičním rozměrům vytváří nadčasový prvek,“ vysvětluje svůj přístup autorka.
Barevná koncepce interiéru samozřejmě reflektuje přání a představy investora, je laděna do světlých tónů. V interiéru zůstal fragment původní železobetonové stěny jako připomínka historie objektu. Bývalá továrna Microna v pražských Modřanech byla totiž přestavěná na projekt loftového bydlení Vanguard.
Zbylé původní betonové konstrukce už nepůsobily dobře, protože se na nich podepsala výroba v původním objektu, a tak je architektka nechala povrchově sjednotit. Nově dozděné stěny objektu jsou opatřené hladkou bílou omítkou, aby byl jasný kontrast mezi původním a novým.
Ze staré půdy a prádelny ve Vršovicích vznikl skvělý loft. Inspirujte se![]() |
„Zesvětlená dřevěná podlaha, nábytek v lomené bílé barvě a broušeném bronzovém kovolaminátu nenásilně doplňují luxferovou stěnu a dávají jí vyniknout. Industriální charakter prostoru podtrhují hrubě opracované sváry na nosné konstrukci, zatímco výplety z Xtend sítí na galerii byly zvoleny pro svou decentnost a subtilnost,“ vypočítá Michaela Záhorovská.
Při navrhování si doslova vyhrála se světlem. Díky tomu promyšlené světelné scény umožňují přizpůsobit atmosféru prostoru různým příležitostem. „Nasvětlení luxferové stěny přirozeně přitahuje pohled a zdůrazňuje její klíčovou roli v interiéru, a to duši celého loftu,“ dodává autorka na závěr.