Prvotní nadšení Moniky Lněničkové sice trochu hatil neutěšený stav interiéru i místa kolem domu, ale situace se postupně měnila. Okolí hájovny se vyčistilo, fasáda a střecha naštěstí nevyžadovaly žádné razantní stavební zásahy. V interiéru se však muselo změnit takřka vše.
Uvnitř bylo nutné očistit zdi až na cihly, udělat nové rozvody, vyměnit okna i podlahu, otevřít krov, aby vynikly zachovalé trámy a dům začal doslova „dýchat“.
Majitel je nadšený nimrod, takže hájovna měla sloužit jako víkendová chalupa a také jako místo pro jeho lovecké trofeje. Celá rekonstrukce pak respektovala i to, že se časem do hájovny chce majitel přestěhovat a dům tak bude sloužit k trvalému bydlení.
Projekt přihlásila Monika Lněničková do soutěže Interiér roku 2019 v kategorii Rekonstrukce – soukromý interiér. Uzávěrka soutěže byla 20. února, vyhlášení vítězů se uskuteční na mezinárodním kongresu o bydlení, architektuře a designu Living Forum 2. června 2020. Původní březnový termín se musel kvůli koronaviru posunout.
Hájovna pro milovníka lovu
„Nový majitel je vášnivý myslivec a lovec, takže zařizování interiéru šlo ruku v ruce s původní funkcí domu. V rámci celkové rekonstrukce zůstal skelet domu kromě okenních a dveřních výplní v původní podobě. Celý proces si vyžádal téměř dva roky,“ popisuje Monika Lněničková.
Přes svou velikost zrekonstruovaný prostor působí útulným a příjemným dojmem, dávající pocit bezpečí. „Při rekonstrukci jsme kladli velký důraz na vysokou kvalitu všech použitých materiálů a stejně tak na jejich nadčasovost, která by přežila generace. Většina nábytku byla vyrobena na míru včetně sedaček a křesel. Jako dekorace posloužily trofeje a obrazy s loveckou tématikou,“ vysvětluje designérka.
Světlá výška kolem tří metrů i volné propojení kuchyně a obývacího pokoje dodávají interiéru potřebnou vzdušnost. A to i přesto, že kuchyň přesunula Monika Lněničková do nejtmavší místnosti hájovny. Dala si však záležet na jejím nasvícení a propojení s obývacím pokojem, který má dostatek světla.
Důraz na kvalitní přírodní materiály, od dubových prken na podlaze, pískovcového krbu až po výrazné použití lnu, sice zvýšilo náklady na rekonstrukci, pomohlo však vytvořit nadčasový interiér, kam se početná rodina ráda vrací a jednou bude určitě i příjemným domovem pro trvalé bydlení majitele.