Původní stav s třídílnými okny, která se zde objevila při rekonstrukci na...

Původní stav s třídílnými okny, která se zde objevila při rekonstrukci na začátku 90. let minulého století. | foto: Jana Koubková

Opravují chalupu, která rodině patří více než 100 let. Dřiny nelitují

  • 20
Někdy bývá lehčí opravit starou chalupu než odstranit stopy po „socialistické“ rekonstrukci. Rodina paní Jany to zažila a ještě zažívá na vlastní kůži. Při rekonstrukci se snaží vrátit stavbě zajímavé původní stavební prvky.

Když jsme před několika lety zdědili rodinný statek, nebyli jsme si jistí, jestli náhodou nejde o danajský dar. Dnes už jej bereme jako součást rodinné historie a dokonce v něm i trvale bydlíme.

Více než sto let stará venkovská usedlost sestávající z obytné části, stodoly a stájí se v naší rodině předávala z generace na generaci. Tuto tradici přerušili až naši rodiče, kteří se přestěhovali do města.

Velká část péče o stavení tak zbyla na prarodičích, kteří ke konci života chalupu už pouze udržovali. Poslední rekonstrukce proběhla na začátku 90. let, kdy se vybudovala nová koupelna a instalovala se akumulační kamna.

Ve štítu jsme obnovili původní tři okna namísto dvou trojkřídlých.

Chalupa byla předělána v „klasickém“ socialistickém stylu: ve štítu „moderní“ trojkřídlá špaletová okna, falešným rovným stropem zakryté klenby, železné zárubně vchodových dveří na místo těch kamenných.

Úpravy bez většího bourání

Protože jsme se do stavebních úprav pustili ještě za života dědečka, musela celá rekonstrukce probíhat citlivě a bez velkého bourání. V zadní polovině domu jsme tak pouze vykopali podlahy, provedli drenáž okolo všech stěn (a to jak z venku, tak zevnitř) a udělali nové podlahy. Ty jsou tvořeny směsí betonu a kuliček z extrudovaného polystyrenu a vrchní vrstvou samotného betonu.

Ze stropu jsme strhli falešné podhledy, aby místnosti byly vyšší a prosvětlenější. Horní část kleneb bylo nutné zafixovat, aby získaly pevnost, a vytvářely tak pevný základ pro podlahu v podkroví. K zafixování jsme použili kari sítě kotvené do obvodových zdí zalité vrstvou betonu.

Z pokoje, který dříve sloužil jako výminek, jsme zřídili prozatímní obývák. Trojkřídlé okno jsme vybourali a na jeho místě máme dřevěné francouzské dveře s izolačním trojsklem. Druhá místnost je připravena pro budoucí kotelnu a dílnu, i když zatím slouží jako kuchyně. Za sporákem na tuhá paliva jsou tak ukryty všechny kohouty a trubky nutné pro připojení kotle.

Vytápění této části zatím řeší elektrický kotel, přičemž v kuchyni v zimě přitápíme sporákem na tuhá paliva a v obývacím pokoji krbovými kamny.

Kromě těchto dvou místností máme ještě malou koupelnu se záchodem a prostornou komoru pro ukládání věcí. S vyhlídkou na snad už brzké komfortnější bydlení se zde nechá pohodlně žít i v zimě.

Razantní změny

Loni jsme se pustili i do zevrubné rekonstrukce přední části. Celý prostor jsme včetně stěn a stropů vybourali, do půl metru vykopali podlahy a provedli pečlivou drenáž a odvětrání ze skládaných kamenů a štěrku. Na štěrk jsme dali kari sítě a první betonovou desku.

Po vyzdění stěn, rozvodu odpadů, vody, topení a elektřiny jsme položili podlahové polystyrenové desky a na ně vrstvu finálního betonu.

Po konzultaci s mnoha odborníky jsme se rozhodli pro pevné stropy miako. Ve štítu jsme obnovili původní tři okna namísto „vylepšených“ dvou trojkřídlých.

Po stržení falešných stropů se ukázaly zachovalé klenby.

Při samotném bourání jsme objevili dvě zazděná zaklenutá okna. Ta nyní pouštějí světlo do budoucí koupelny a obýváku. Stejně jako u francouzských dveří jsme se rozhodli jít do dřevěných eurooken s izolačním trojsklem.

Abychom si zajistili tepelný komfort, položili jsme do koupelny, chodby a zádveří podlahové topení. V ostatních místnostech máme klasické radiátory. Hlavně v období zimy má unikání tepla zabránit zádveří oddělené od zbylého prostoru posuvnými dveřmi. U vchodových dveří jsme obnovili kamenné zárubně a čekáme na dodání masivních dveří.

V současné době žijeme rekonstrukcí střechy. Stoletý krov byl v dobrém stavu a nebylo jej nutné měnit, pouze vyrovnat. Manželovi se líbí styl „volských ok“ a protože v okolí pracuje pokrývač, který je umí zhotovit, rozhodli jsme se je mít i naší střeše.

Teď právě jsou na krovu umístěny ramenáty, které tvoří základ „ok“, a krov je pobit prkny a střešní fólií. V nejbližší době začnou řemeslníci střechu pokrývat.

Krov se právě pobíjí prkny a potahuje střešní fólií. Na ni přijdou tašky bobrovky.

Dole ve stavbě dokončujeme štuky a chystáme se položit dlažbu, obklady a vybílit.

Chalupu jsme vždy plánovali pro trvalé bydlení. Po narození naší dcerky už v ní i žijeme, i když stále v provizorních podmínkách. Doufáme, že se nám všechny práce podaří do zimy dokončit, abychom se co nejdříve mohli nastěhovat do nového, zrekonstruovaného domu a v zimě si užít centrální vytápění.

Podmínky soutěže

Pokud jste se chtěli zúčastnit naší soutěže, bylo nutné poslat na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz text v rozsahu minimálně 30 řádek s informacemi, jak jste chatu či chalupu předělali či zrekonstruovali. A také nejméně 12 fotografií.

Podklady bylo nutné zaslat do 3. srpna do 22 hodin. Zaslané příspěvky budeme zveřejňovat postupně, redakce si vyhrazuje jejich výběr.

Na nejzajímavější tři příspěvky, které vybere odborná porota ze zveřejněných textů, čekají zajímavé věcné ceny v celkové hodnotě 50 tisíc korun. Vyhlášení výsledků proběhne na začátku září.

Benzínová sekačka MTF 4820 PDBW je určena pro střední až velké pozemky. Má záběr 46 cm, objem koše 60 l a motor 625 Series o výkonu 5 HP.

Benzinová pila Oleo – Mac GS 520 je vybavena motorem nové konstrukce o síle 3, 4 HP a lištou s délkou 41 cm. Má účinný antivibrační systém.

Plynový gril Char – Broil Royal je vyrobený z ušlechtilé nerez oceli. Nabízí čtyři hořáky a postranní plotýnku pro přípravu omáček a polévek.