Mladý muž není sice vůbec řemeslník ani architekt, „živí se“ prací v kanceláři, ale mnozí zástupci těchto profesí by si ho mohli vzít za příklad. Nebytový prostor s plochou 28 m2, který si pořídil, nebyl rozhodně místem, kde by chtěl člověk trvale bydlet. Jenže Milan se nebál, jak se říká, vzít za práci, ale dřinu spojil s pečlivou přípravou a výběrem.
Náročná rekonstrukce měla opodstatnění: činžovní dům v Praze 5 je po rekonstrukci ve velmi dobrém stavu, na tramvaj je to jen pár kroků a i na stanici metra dojdete pěšky.
A ještě jeden obrovský benefit byt má: okno vede na dvorek, který pokračuje upravenou zahradou. Zeď odpovídající výšce několika podlaží domu, která ji uzavírá, je skrytá za stálezeleným břečťanem, proto sem nedoléhá žádný ruch z okolí. Zdařil se i „převod“ prostoru z nebytového na bytový, takže nic nebránilo pustit se do práce. A že jí nebylo málo…
Všechno staré šlo pryč
Prostor používali jen řemeslníci jako provizorní ubytovnu, vzhled a stav bytu je tedy nezajímal. Milan jen s částečnou pomocí odborníků vyměnil všechny rozvody, získal i povolení na vybourání části nosné zdi mezi chodbou a pokojem, aby kuchyňská linka měla dostatečný prostor. Souhlas vydalo SVJ i statik, na jeho doporučení byl použitý ocelový překlad.
Velkou pozornost věnoval nový majitel odstranění vlhkosti zdi sousedící s dvorkem. Na závěr těchto prací přišly i sanační omítky. Aby se vyhnul případným problémům do budoucna, nechal Milan instalovat u okna ventilátory (skryté za závěsy), k dispozici je i odvlhčovač v koupelně.
Pod litou podlahou je teplovodní podlahové topení, elektrokotel byl umístěný do vestavné skříně v předsíni včetně zásobníku na teplou vodu a pračky kombinované se sušičkou.
Z léta opuštěné garsoniéry s rozbitými okny vzniklo pohodové bydlení |
Nový stropní podhled výšku místnosti snížil jen nepatrně. Spojením koupelny a toalety vzniklo příjemné hygienické zázemí. Kombinace obkladů v podobě bílé mozaiky a velkoformátových dlaždic s efektním dekorem přírodního kamene vypadá skvěle, až luxusně.
Jediné, co Milana mrzí, je to, že nedostal souhlas k vybourání původního okna a jeho nahrazení francouzským, aby získal přímý výstup na dvorek a do zahrady. Nové okno s trojitým zasklením a bezpečnostní klikou je dostatečnou jistotou před nevítanými hosty, mohly tak zmizet i nepříjemné mříže.
Nábytek z překližky
Kvůli omezenému prostoru zvolil Milan výrobu nábytku na míru, a to jak v kuchyni, tak v předsíni. I v tomto případě, jak jinak, se do práce pustil sám, k práci se dřevem ho vedl už jeho dědeček. Jako materiál zvolil překližku, což není nijak levný materiál, přišla ho na 120 tisíc, další tisíce stály speciální přípravky pro olejování.
Proč? Oleje proniknou hluboko do struktury dřeva, a tak je dokonale odolné i zevnitř. Nemusíte se bát oděru jako u lakových povrchů, dřevo bude příjemně hebké na dotyk. Použitím oleje se neucpávají póry, dřevo tak může dýchat a uvolňovat přebytečnou vlhkost. Proto se doporučuje i do místností s vyšší vlhkostí. Tady Milan trochu kajícně přiznává, že neodhadl, jak náročné bude broušení překližky. S konečným výsledkem je však spokojený.
Interiér doplnil jen několika solitéry, převážně z prodejny Designový nábytek. Z té je i rozkládací pohovka Kave Home Anley, která nabízí plnohodnotné spaní pro dvě osoby, nebo moderní černá svítidla. Právě černé detaily působí jako zajímavý akcent a zvýrazňují bílou a šedou barvu, převažující v interiéru.
Konečný výsledek? Ačkoliv jde o suterénní byt, je dostatečně světlý. Připomíná spíš přízemní byt, ovšem s neuvěřitelným výhledem do klidného vnitrobloku, kam mohou jen obyvatelé domu.
Jenže život jde dál a přináší nové výzvy, proto se Milan rozhodl byt prodat a pořídit si s partnerkou nové bydlení, kde by už mohli zůstat natrvalo. Rozhodně si však nezvolí něco, co už vytvořil někdo jiný...